Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Μήπως γνωρίζει κάποιος μέχρι πότε είναι η προθεσμία για ολοκληρωση υπαγωγών Κατηγορίας 5 , για το οποίο πληρώθηκε παράβολο πριν τον Σεπτέμβριο του 2020;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

31/12/2024 είναι η καταληκτική ημερομηνία για την ολοκλήρωση υποβολής δικαιολογητικών. Οπότε μέσα στο χρόνο αυτό θα πρέπει να έχεις φτάσει και στην περαίωση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλα!!

Στέλνω την περίπτωση που μου έχει τύχει πιο πολύ για επιβεβαίωση , αλλά μήπως και κάποιος πιο έμπειρος από μένα ξέρει κάποιον "τρόπο" που μπορώ να κινηθώ.

Έχω να κάνω ρύθμιση σχολείου σε εντός σχεδίου περιοχή, χωρίς οικ. άδεια(δεν βγήκε ποτέ άδεια), το οποίο φτιάχτηκε το 1970. Μέχρι εδώ καλά γιατί θα το περνούσα ολόκληρο κατ. 2 και θα ξεμπέρδευα.

Παρατήρησα όμως οτι εξωτερικά του κτιρίου φτιάχτηκε λεβητοστάσιο (30τ.μ.) το οποίο σε αεροφωτογραφία φαίνεται να φτιάχτηκε κοντά το 1990. 

Λόγω μη ύπαρξης οικ. άδειας δεν μπορώ να το πάω κατ. 4 οπότε πρέπει να μπεί σε κατ. 5 σωστά;;;

Τουλάχιστον αν ήταν ξεσκέπαστο θα μπορούσα να το περάσω ως λοιπή και να ησυχάσω...

Έχει κανείς να δώσει μια συμβουλή επί του θέματος;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παύλο, καλημέρα και χρόνια πολλά

Όχι δεν είναι το ίδιο θέμα...εκείνο είχε μια άδεια και μπορούσα να το προχωρήσω ενώ αυτό κανονικά πρέπει να πάει κατ. 5 που είναι κλειστή...όλο το σχολείο είναι προ του 82 εκτός από το λεβητοστάσιο οπότε ψάχνω τρόπο να δω πως μπορω να το κάνω...επίσης αυτό είναι εντός σχεδίου ενώ το άλλο είναι σε οικισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για αυθαίρετα κατ.5 που δεν ανοίκουν σε κάποια ιδιαίτερη κατηγορία (πληγείσες περιοχές, κληρονομιά), η προθεσμία υποβολής και πληρωμής παραβόλου εξακολουθεί να είναι η 30-6-2022 ή έχει δοθεί κάποια παράταση?

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία πληρωμής παραβόλου σημαίνει ταυτοχρόνως και ημερομηνία υπαγωγής στο νόμο, δηλαδή, σήμερα δεν είναι εφικτό να γίνει υπαγωγή στην κατηγορία 5...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ημερομηνία πληρωμής παραβόλου σημαίνει ταυτοχρόνως και ημερομηνία υπαγωγής στο νόμο, δηλαδή, σήμερα δεν είναι εφικτό να γίνει υπαγωγή στην κατηγορία 5...

Για σήμερα το γνωρίζω. Έχω μια δήλωση με ημ/νια υποβολής (και πληρωμή παραβόλου) απο 15/6/2022 και θέλω να την διορθώσω απο κατ.4 σε κατ.5. Θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται πριν αποδεχτώ την δήλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα τα βγάζεις τα δεδομένα....

Θεωρητικά, αν έχει πληρωθεί το παράβολο η δήλωση έχει υπαχθεί στο νόμο, ανεξαρτήτως αν ακόμα βρίσκεται σε "αρχική υποβολή".

Πρακτικά, (έτσι όπως είναι σήμερα μπορεί ο διαχειριστής μηχανικός από 4 να βάλει την κατηγορία 5) δεν το γνωρίζω αν αυτή η δήλωση όταν τελικά πάει σε κατάσταση "υπαγωγή" μπορεί να γίνει αποδεκτή από το σύστημα του ΤΕΕ...

Νομικά, η κατηγορία 5 σήμερα προφανώς και δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή από κανέναν! Πόσο μάλλον όταν αυτή έρχεται σε νέο διαχειριστή μηχανικό!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,
έχω μερικές απορίες μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με τακτοποίηση λόγω κληρονομιάς.
Αφορά ακίνητο εξ αδιαιρέτου που εμπίπτει στην κατηγορία 5 και υπάρχει δημοσιευμένη διαθήκη.

α) Η συμβολαιογράφος (παρά το γεγονός πως της έχω δώσει εδώ και μήνες τα εμβαδά των κτισμάτων) με ενημέρωσε πως η σύνταξη του συμβολαίου της αποδοχής θα καθυστέρηση αρκετά, με αποτέλεσμα να ξεπεράσει την προθεσμία για τακτοποίηση. Μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση με την διαθήκη και τα λοιπά κληρονομόχαρτα;  Είχαμε συνεννοηθεί να γίνει πρώτα η αποδοχή και μετά να προχωρήσω, αλλά τώρα μου ζητάει περαιωμένη δήλωση.

β) Η ημερομηνία αναφοράς που ζητάει το σύστημα, είναι 4 μήνες από την δημοσίευση της διαθήκης;

γ) Συνολικά υπάρχουν 5 ιδιοκτήτες. Οι 4 το έχουν ήδη στην κατοχή τους πολλά χρόνια και ο 1 το απέκτησε τώρα με την διαθήκη. Φαντάζομαι αρκεί το κληρονομικό δικαίωμα του ενός για ένταξη στην Κατηγορία 5;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.