Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

ααα νόμιζα είχε γράψει κάτι στο θέμα... Η εγκύκλιος δεν νομίζω να λέει κάτι διαφορετικό από τον νόμο....

Βέβαια όπου ακίνητο είναι, στην περίπτωσή μου, η Ο.Ι. που εξετάζω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Το έχει η μοίρα μου... Ίδια περίπτωση, περίπου, αλλά σε υπόγειο χώρο....

Με τι καρδιά να το πάω ΚΑΤ5??? αφού δεν μετράει δόμηση... τι ΣΔ να αγοράσει?????

Η υπέρβαση 0 είναι μικρότερη του 20 ή 40% ... άρα Κατ.4.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρι παρεξήγησα εγώ, στο θρεντ της κατ 4 έχει γράψει αρκετές διατριβές

Ωπ @kan62μαζί γράφαμε, για το ιδιοκτησιακό που συζητάμε θες να μας πεις τη γνώμη σου;

Αν θα μπορούσε αυτό το ανεξάρτητο ιδιόχρηστο να το πάει με τα ‰ της ΟΙ; (δεν υπάρχει στη σύσταση)

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

Η υπέρβαση 0 είναι μικρότερη του 20 ή 40% ... άρα Κατ.4.

Δεν θα μετρούσε στην κατηγορία αν είχε εσωτερική επικοινωνία με το άνωθεν διαμέρισμα..... Τώρα μετράει... :(

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Faethon11 said:

αν είχε εσωτερική επικοινωνία

μήπως έχει; σίγουρα είδες καλά;;)

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zazeng said:

, για το ιδιοκτησιακό που συζητάμε θες να μας πεις τη γνώμη σου;

Αν θα μπορούσε αυτό το ανεξάρτητο ιδιόχρηστο να το πάει με τα ‰ της ΟΙ; (δεν υπάρχει στη σύσταση)

Αν το αυθαίρετο δεν έχει καταλογισμένο πρόστιμο που μπορεί να διαγραφεί με τακτοποίηση στο 100%, δεν πρέπει να ασχοληθεί κανείς μαζί του ... ιδιοκτησιακά ανήκει σε όλους τους συνιδιοκτήτες (κοινόκτητο).

Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο που να το συνδέει με οποιαδήποτε συγκεκριμένη οριζόντια του οικοπέδου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πιθανό στοιχείο που να τη συνδέει με κάποια ΟΙ, είναι να παίρνει ρεύμα από αυτή. (Εγώ έχω περίπτωση που στο δώμα κατασκευάστηκε λεβητοστάσιο για την ακριβώς από κάτω ΟΙ)


Πιθανότατα όμως, αυτός που το χρησιμοποιεί, να θέλει να το μεταβιβάσει. Οπότε χρειάζεται τακτοποίηση (χωρίς συναίνεση, αν και δεν έβλαψε ποτέ κανέναν) και τροποποίηση σύστασης (συναίνεση, αλλιώς...).

Ο Ιάσονας μας έριξε τη βόμβα ότι θα το έκρινε με τα ‰ της ΟΙ που κατέχει ο δηλών (έτσι όπως το κατάλαβα και για συντελεστές και για κατηγοριοποίηση).

Να κάποια σχετικά να μην παιδεύεσαι

On 9/11/2020 at 10:23 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν είναι ορθή αυτή η αντιμετώπιση.  Δεν μπορεί ένας άσχετος να κάνει δήλωση για ένα αυθαίρετο χώρο σε ένα ακίνητο που υφίσταται ΣΟΙ.... Δεν έχει απολύτως κανένα δικαίωμα! Το δικαίωμα του προκύπτει μέσω του δικαιώματος ιδιοκτησίας που έχει στο ακίνητο, δηλαδή της ΟΙ του, την οποία θα δηλώσει και παρακολούθησα της οποίας θα επιδιώξει να γίνει ο αυθαιρέτου χώρος που θα ρυθμιστεί.....

και

On 10/11/2020 at 9:44 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:
On 10/11/2020 at 8:49 ΠΜ, zazeng said:

Μπερδεύτηκα λίγο, πως θα παει 4; Χρησιμοποιώντας τα χιλιοστά της ΟΙ;

Ναι..... Δηλώνεται η ΟΙ η οποία φέρεται ότι έχει την αποκλειστική χρήση της συγκεκριμένης αυθαιρεσίας! Απολύτως νόμιμη διαδικασία....

μετά βέβαια μας άφησε στα κρύα του λουτρού με μια καλησπέρα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν επιθυμούσα να συνεχίσω μια συζήτηση που προσωπικώς και μετά από συζητήσεις με τους συνεργάτες μου (δικηγόρο, συμβολαιογράφο, μηχανικό) έχω καταλήξει στον τρόπο με τον οποίο οφείλω να  το αντιμετωπίζω και έχω εκφέρει δημοσίως αρκετές φορές.  Αυτό που έγραψα, κάνω τα τελευταία χρόνια σε όχι και λίγες αντίστοιχες περιπτώσεις.

Υπάρχει διαφωνία.  Καλώς, σεβαστή... Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν... Δεν με πείθει η διαφορετική της δικής μου άποψη... Δεν έχω όμως και καμμία απαίτησή να πείσει η δική μου!

Ο καθένας διαλέγει το δρόμο που του πάει καλύτερα...

Την καληνύχτα και τη θετική σκέψη μου σε όποιον θεωρεί ότι, θα τον βοηθήσουν....

 

P.S. Έτσι για να έχει ο φίλος μου ο Zazeng για να σκεφτεί και να τον πάρει ο ύπνος καλύτερα... Κάπου λέει ο νόμος ότι, σε αυτόν "....υπάγεται κάθε αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία, που μπορεί ν' αποτελέσει αντικείμενο μεταβίβασης" ή κάπως έτσι... Μετάφρασέ το...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε καταλήξει κάπου για αυθαίρετες προσθήκες σε κτίρια προ του 1955 και την επιλογή κατηγορίας;

Πάνε αυτόματα κατηγορία 5 (εφόσον είναι μετά το 1983 και όχι κατ. 3) ή θεωρείται ότι έχουν οικοδομική άδεια και κάνουμε τον έλεγχο ποσοστών;

Είναι πολύ σοβαρό το θέμα πλέον καθώς υπάρχει πρόβλημα με αμέτρητες μικρές προσθήκες στα χωριά που μένουν εκτός νόμου, αν πάμε κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.