Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

1. σωστά

2. (Αρθ.83 §4.) Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στον Ν-651/77 (ΦΕΚ-207/Α/77), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων και συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμενων που χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Αν το οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς, διαφορετικό από το ΕΓΣΑ '87, πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

jbosdas η παραγραφος του νόμου που παραθέτεις αναφέρεται στο τοπογραφικο που συνοδεύει τη βεβαίωση.

Θες να μου πεις οτι ισχύουν τα ίδια και για το τοπογραφικο που ρώτησα εγώ???

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν σε δήλωση δεν έχεις άδεια ισχύουν τα οριζόμενα στην ααα, ββ, στ του Αρθ.99. 

Χρειάζεσαι τοπογραφικό σύμφωνα με τις προδιαγραφές για να είσαι οκ κ να κοιμασαι ήσυχη. Βέβαια μπορείς να πατήσεις στην περιγραφή κ να πεις οτι δεν ζηταέι κατι άλλο παρα την εξάρτηση ΕΓΣΑ... κ παλι θα κοιμόμουν ησυχος...

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2018 at 1:37 ΜΜ, anpap said:

καλησπέρα,

Σε δήλωση παραβάσεων σε κτίριο εντός σχεδίου πόλης με οικοδομική άδεια στα δικαιολογητικά ανεβάζω το τοπογραφικό της οικοδομικής αδείας. Σωστά?

Σε αντίστοιχη δήλωση κτιρίου εντός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια ανεβάζω στα δικαιολογητικά τοπογραφικό με εγσα. Με καλύπτει αν έχω κάποιο τοπογραφικό με εγσα από συμβόλαια που δεν έχει λεπτομέρειες όπως φωτογραφική και υψομετρική αποτύπωση ή πρέπει να γίνει νέο τοπογραφικό με τις προδιαγραφές σύνταξής του σύμφωνες με αυτές που ορίζονται για την έκδοση αδείας?

Εκτός από το τυπικό μέρος, υπάρχει και το ουσιαστικό. Παίρνεις τοπογραφικό συμβολαίου. Πως ξέρεις ότι έχει συνταχθεί σωστά. Ειδικά δε τοπογραφικό που δεν έχει καν υψόμετρα. Ενδεχομένως από την ημερομηνία σύνταξής του να έχει αλλάξει το πολεοδομικό καθεστώς της περιοχής. Το τοπογραφικό άλλου δεν μπορείς να το ανεβάσεις, εκτός και αν εννοείς ότι έλαβες άδεια από το συνάδελφο τοπογράφο να το υπογράψεις και να το σφραγίσεις.

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις ακόμη και σε ακίνητα τα οποία έχουν Ο.Α όλα έχουν γίνει λάθος, από το τοπογραφικό, τη θέση της οικοδομής μέχρι και την χάραξη της οικοδομικής και ρυμοτομικής γραμμής. Επιπλέον, με t.s παίρνεις όλα τα εξωτερικά σημεία του κτιρίου με ακρίβεια και έτσι έχεις σίγουρη κάλυψη, δόμηση και ύψος και ασχολείσαι μόνο με τα εσωτερικά του κτιρίου. Επομένως κρίνεις ανά περίπτωση, αν μαζί με το τοπογραφικό της άδειας, θα ανεβάσεις και το τοπογραφικό αποτύπωσης (δήλωσης) βάσει του οποίου θα γίνει κάθε επόμενη συμβολαιογραφική πράξη 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Pavlos ο ιδιοκτήτης επιμένει ότι έχει έτοιμο πρόσφατο τοπογραφικό με εγσα και γιατί να ξαναπληρώνει για καινούριο γι αυτό ρώτησα. Με μια γρήγορη πρώτη σκέψη  δε σκέφτηκα ότι δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω εγώ με τη δικιά του υπογραφή. Επίσης μου επισήμανες ωραία πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε ανορθόδοξα,  ολίγον κουτοπόνηρα και φυσικά επέλεξε να συνεργαστεί βάσει φτηνότερης τιμής. Τώρα, ας το δει ως παράπλευρη απώλεια.

 

Link to comment
Share on other sites

:smile:

να ρωτήσω και κάτι άλλο σε δήλωση για κτήριο με αυθαιρεσίες πάνω στην οικοδομική άδεια που υποβάλλω το στέλεχος της οικοδομικής αδείας ο ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του ένα ακριβές φωτοαντίγραφό του  που είχε κάνει πριν χρόνια για τη δευαχ.

Μπορώ να υποβάλλω στο σύστημα το συγκεκριμένο ή πρέπει να πηγαίνω στην πολεοδομία για να το αναζητήσω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω θα αναζητούσα στη πολεοδομια έχω δει σε παλιές άδειες πολλές φορές παραποιημένο στέλεχος οικ. άδειας για διάφορους λόγους,εσυ κρίνεις τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anpap said:

:smile:

να ρωτήσω και κάτι άλλο σε δήλωση για κτήριο με αυθαιρεσίες πάνω στην οικοδομική άδεια που υποβάλλω το στέλεχος της οικοδομικής αδείας ο ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του ένα ακριβές φωτοαντίγραφό του  που είχε κάνει πριν χρόνια για τη δευαχ.

Μπορώ να υποβάλλω στο σύστημα το συγκεκριμένο ή πρέπει να πηγαίνω στην πολεοδομία για να το αναζητήσω?

Γιατί να μην κάνεις πρώτα αίτηση στην Πολεοδομία ώστε να εξασφαλιστείς για την εγκυρότητα και ύπαρξη εγκεκριμένων σχεδίων και στελέχους ο.α;

Μην εμπιστεύεστε ποτέ τους ιδιοκτήτες στα στοιχεία που φέρνουν. Να τα παίρνετε από την ΥΔΟΜ με την αντίστοιχη φυσικά χρέωση για την υπηρεσία σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.