Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

θα χρησιμοποιήσεις το τελευταΊο τοπογραφικό.

Την αλλαγή θέσης εννοείς? κανονικά στο ΔΚ μπαίνει

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λες Largy. Απλά επειδή η αρχική άδεια δεν είχε διάγραμμα κάλυψης, έλεγα το τοπογραφικό.

Άρα να  χρησιμοποιήσω το διάγραμμα κάλυψης της τελευταίας άδειας για τα μπαζώματα, τη πέργκολα και την αλλαγή θέσης?

Σε ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σημερα είδα ότι στα δικαιολογητικά προς υποβολή υπάρχει και αυτό:

44 Δικαιολογητικά ιδιοκτησιακού καθεστώτος

Τι ακριβώς ανεβάζουμε εκεί? Τις συναινέσεις? Μέχρι σήμερα τις ανέβαζα στην ανάθεση!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπερίζω! Μου ζητήθηκε βεβαίωση για μεταβίβαση Ο.Ι. 4ωροφης πολ/κιας

Έπειτα από αναζήτηση στον φάκελο του αρχείου της ΥΔομ η αρχιτεκτονική μελέτη (κ μόνο) είναι άφαντη (εκτός από 2 όψεις κ μία τομή). Θεώρησα δεδομένη την ανασύσταση φακέλου αλλά  απάντησαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν το αίτημα αφού ο φάκελος υπάρχει !!!

Ο προϊστάμενος έπειτα από αρκετή συζήτηση κ κόπο, μου έδωσε μια βεβαίωση ότι τα ζητούμενα σχέδια δεν ανευρέθηκαν κ με παρέπεμψε (ως διοικητικός) στους μηχανικούς εφαρμογής και αυτοί στο ΤΕΕ/Υπεκα αφού δεν προβλέπεται σχετική διαδικασία από την νομοθεσία. (θα παραλείψω την συζήτηση για την πρόταση του να "δώσω την βεβαίωση, αφού ξέρω αν υπάρχει ή οχι αυθαίρετο"...!!!).

Για την εκδοση βεβαίωσης χρειάζομαι: Τόπο, ΔΚ, Κατόψεις, Τομή, Όψεις. Από την αρχιτ.μελέτη έχω Τομή, Όψη. Από την μελέτη ύδρευσης/αποχέτευσης ας πούμε ότι έχω κατόψεις. Στον φάκελο υπάρχει κ ένα τοπογραφικό αλλά από συμβολαιογραφική πράξη. Το ΔΚ δεν υπάρχει.

Πως θα προχωρούσατε?

(ασε που μολις ειδα οτι η βεβαίωση αναφέρεται σε άλλον αρ.αδείας....!!! - #τους έχω σιχαθεί!)

2018-09-10 22.43.12.jpg

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις , μόνο το ΔΚ δεν υπάρχει.

Άμα το συντάξεις και του το υποβάλεις γραπτώς , επειδη ακριβώς δεν υπάρχει στον φάκελο.

Τι θα κάνει;

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

το ΔΚ θεωρώ οτι δεν είναι και τόσο απαραίτητο, δες αν το τοπογραφικό είναι παρόμοιο με το τοπογραφικό σκαρίφημα που υπάρχει στο φύλλο άδειας ή μήπως υπάρχει τοπογραφικό στην πυροπροστασία (τι χρονολογίας είναι η άδεια;). Ελλείψει κατόψεων αρχ. μελέτης θα χρησιμοποιούσα της ΥΔΡ/ΑΠ , μόνο αν έβρισκα σοβαρές αυθαιρεσίες θα προχωρούσα σε μερική ανασύσταση. 

Link to comment
Share on other sites

οκ, κατανοητή θεση .

στο Συστημα 4495 τι θα ανεβασω σαν ΔΚ ομως?

Το ΤΕΕ με παραπεμπει στο ΥΠΕΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Σε δήλωση παραβάσεων σε κτίριο εντός σχεδίου πόλης με οικοδομική άδεια στα δικαιολογητικά ανεβάζω το τοπογραφικό της οικοδομικής αδείας. Σωστά?

Σε αντίστοιχη δήλωση κτιρίου εντός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια ανεβάζω στα δικαιολογητικά τοπογραφικό με εγσα. Με καλύπτει αν έχω κάποιο τοπογραφικό με εγσα από συμβόλαια που δεν έχει λεπτομέρειες όπως φωτογραφική και υψομετρική αποτύπωση ή πρέπει να γίνει νέο τοπογραφικό με τις προδιαγραφές σύνταξής του σύμφωνες με αυτές που ορίζονται για την έκδοση αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.