Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17

Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 99 (Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος) του Ν. 4495/17.  


 

Edited by danaikaterina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο τέλος του άρθρου αναφέρει τις προθεσμίες υποβολής των απαραίτητων δικαιολογητικών και συγκεκριμένα ορίζει τους 6 μήνες για τον νέο νόμο 4495 και 12 μήνες για τον παλιό πλέον 4178.

Να φανταστώ ότι επειδή για αυτά αναφέρονται ξεχωριστά και συγκεκριμένα, η μελέτη στατικής επάρκειας και η Τ.Ε. των ΗΜ εξαιρούνται του 6μήνου ή του 12μήνου και ακολουθούν την 3ετία ή 5ετία, ε???

 

Επίσης, αρκετά σημαντικό που αναρωτιόμασταν στον 4178, αυτό που αναφέρει πάλι προς το τέλος: "Το πρόστιμο υπολογίζεται σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ισχύουν κατά την ημερομηνία υπαγωγής, που είναι η ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου"! Δηλαδή για κύρια κατοικία, για ειδικές ομάδες κλπ παίρνουμε ως χρονική στιγμή την υπαγωγή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι προφανώς η ΜΣΕ και η Τ.Ε. των ΗΜ εξαιρούνται του 6μήνου. Είναι βέβαια παραπάνω από σίγουρο ότι το εξάμηνο όσων αφορά τις προθεσμίες των δικαιολογητικών δεν θα ισχύσει, όπως δεν ίσχυσε και στον 4178, αλλά θα πάει πολύ παραπέρα...

 

Το πρόστιμο υπολογίζεται σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ισχύουν κατά την ημερομηνία υπαγωγής (πληρωμή παραβόλου), το ίδιο ίσχυε και για τον 4178. Στις δε δηλώσεις που μεταφέρθηκαν από 4014 ισχύει η ημερομηνία της μεταφοράς τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή πολύς κόσμος το ρωτάει η απάντηση βρίσκεται σε αυτό το άρθρο και συγκεκριμένα στην προτελευταία παράγραφο

Προθεσμία 12 μηνών από την έναρξη ισχύος του Ν. 4495/17 για να ανέβουν όλα τα δικαιολογητικά και σχέδια σε δηλώσεις του Ν. 4178. Ισχύει για όσες δηλώσεις  δεν θέλουν οι ιδιοκτήτες να τις μεταφέρουν στον παρόντα νόμο.

 

Ένα εξίσου σημαντικό το οποίο μένει να δούμε αν και πως θα εφαρμοστεί αφορά την τελευταία παράγραφο του Α99 και αφορά δηλώσεις που θα γίνουν στον παρόντα νόμο:

Επεξεργασία δηλώσεων υπαγωγής, οι οποίες έχουν 
καταστεί οριστικές, για διόρθωση υποβαλλόμενων στοι-
χείων επιτρέπεται μόνο ύστερα από αίτημα που υποβάλ-
λεται στο ηλεκτρονικό σύστημα υπαγωγής διαβιβάζεται 
στην οικεία Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων 
του άρθρου 17, η οποία αποφασίζει για την αποδοχή 
του αιτήματος.

 

Άρθρο 17
Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων 
Συγκρότηση, σύνθεση και αρμοδιότητες 
(...)
4. Η Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων εξε-
τάζει:
(...)
δ) τη δυνατότητα αποδοχής ή μη της υποβολής τροπο-
ποίησης της δήλωσης υπαγωγής, προκειμένου να υπο-
βληθούν πρόσθετα στοιχεία, σύμφωνα με το τελευταίο 
εδάφιο του άρθρου 99 του παρόντος. 
Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

με οσες ειναι σε υπαγωγη τι θα μπορει να γινεται?θα μπορουμε να κανουμε διορθωσεις?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΤΕΕ (έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία) λέει πως θα μπορούμε να κάνουμε αλλαγές σε όσες δηλώσεις έχουν υπαχθεί στον 4178, απλά θα απενεργοποιηθεί η δυνατότητα υποβολής νέω δηλώνσεων..

  • Upvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ σημαντική πληροφορία. +1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι προφανώς η ΜΣΕ και η Τ.Ε. των ΗΜ εξαιρούνται του 6μήνου. Είναι βέβαια παραπάνω από σίγουρο ότι το εξάμηνο όσων αφορά τις προθεσμίες των δικαιολογητικών δεν θα ισχύσει, όπως δεν ίσχυσε και στον 4178, αλλά θα πάει πολύ παραπέρα...

 

Το πρόστιμο υπολογίζεται σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ισχύουν κατά την ημερομηνία υπαγωγής (πληρωμή παραβόλου), το ίδιο ίσχυε και για τον 4178. Στις δε δηλώσεις που μεταφέρθηκαν από 4014 ισχύει η ημερομηνία της μεταφοράς τους.

 

Δε νομίζω ότι θα παρατείνουν το 6μηνο ή για να το πω διαφορετικά δε θα το ήθελα. Ένας λόγος που οι αμοιβές έχουν ξεφτιλιστεί είναι ότι πολλοί δεν έχουν ολοκληρώσει το ανέβασμα αρχείων για να μη πω ότι δε το έχουν ξεκινήσει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως  στην επικοινωνία με το ΤΕΕ (μήνυμα #6) ρωτήθηκε εάν δηλώσεις που είναι σε "υπαγωγή" με το 4178 θα μπορούν να προωθηθούν σε "οριστική " Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

δ) Τεχνική έκθεση εξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού με την περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή

της αυθαίρετης χρήσης μόνον ως προς το εμβαδόν και τη χρήση του αυθαιρέτου, αν πρόκειται για πρόχειρη κατα-

σκευή της παρ. 75 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79). Στην τεχνική έκθεση περιγράφονται οι λόγοι αδυναμίας

αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου σύμφωνα με την υποπερίπτωση ααα΄της περίπτωσης ββ΄ της παρ. στ του

παρόντος άρθρου.

Δηλαδή τεχ έκθεση μηχνικού μόνο για τις πρόχειρες;

 

Κατά τα λοιπά καλύπτεσαι από το λογισμικό του ΥΠΕΚΑ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.