Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ποτέ δήλωση 3843 που να είναι 100% σωστή. Οπότε δηλώνω τα πάντα σωστά στον 4495 και αφαιρώ τα πρόστιμα που έχουν πληρωθεί. (συνήθως αυτό συμφέρει και οικονομικά)

Link to comment
Share on other sites

'Όπως πολύ σωστά τα λες. Ποια δήλωση Ν. 3843 είναι σωστή; Καμία. Όλες μπάζουν σε υπέρβαση ύψους ή συνήθως δεν είναι εντός του επιτρεπόμενου εγκεκριμένου όγκου που όριζε η μελέτη.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περαιωμένη δήλωση του Ν.3843/10 με ΥΔ>40% και θέλω να χρησιμοποιήσω την δυνατότητα του 4495 (άρθρο 88) για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με πληρωμή παραβόλου 100€.

Το ερώτημά μου είναι τι Κατηγορία θα επιλέξω στο σύστημα δηλώσεων; Λογικά Κ5 (αφού έχω ΥΔ>40%), αλλά σε αυτή τη περίπτωση τι υπερισχύει; Οι διατάξεις της Κατηγορίας 5 (έκδοση τίτλου ΣΔ, κτλ) ή  η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση του Άρθρου 88;

Link to comment
Share on other sites

το λεει στο αρθ 88 β τελευταια σειρά: ότι εξαιρείται μετά την πληρωμή του παραβόλου, αναξάρτητα αν είναι κατ.5.

Αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

για μια ιδιοκτησία έχει μόνο πληρωθεί το παράβολο (250€-Διπλότυπο από ΔΟΥ στο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη), χωρίς να έχει πάρει καν αριθμό πρωτοκόλλου από πολεοδομία..

Μπορεί να αφαιρεθεί από το πρόστιμο του 4495?

Link to comment
Share on other sites

Μέρος προστίμου ανέγερσης και διατήρησης είναι;

Τι αυθαίρετο είναι αυτό που τώρα θα πληρώσει πρόστιμο; Μήπως είναι μετά το 2011 και δεν μπορείς να το ρυθμίσεις με υπαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, εκ παραδρομής δεν παρέθεσα όλα τα στοιχεία. Αναφέρομαι σε κλείσιμο του ημιυπαίθριου χώρου και παράβολο που έχει πληρωθεί με τον 3843/10.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! ¨εχω την εξής ερώτηση...

2010: Κάνει μηχανικός δηλώσεις με 3843 και εμφανίζει ότι έχουν κλειστεί Η/Χ που όμως δεν κλείστηκαν ποτέ!

2018:πάω εγώ και βλέπω κανονικά του ΗΧ χώρους εκεί, αλλά κάποιες αυθαιρεσίες που θα τις πάω με 3843.Ερώτηση: αφαιρώ το πρόστιμο το πληρωμένο με τον 3843????? γιατί δεν γίναν ποτέ αυτές οι αυθαιρεσίες.....

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αυθαιρεσίες που τακτοποιήθηκαν με τον Ν.3843 δεν τις ξαναδηλώνω στον 4495 για συμψηφισμό προστίμων, εκτός αν κακώς τακτοποιήθηκαν με τον Ν.3843 (π.χ. σοφίτα κάτω από στέγη που όμως στην πράξη η στέγη κατασκευάστηκε πιο ψηλή, κτλ). Τις αναφέρω όμως στον 4495γιατί σύμφωνα με το αρθ. 88 του 4495 εξαιρούνται οριστικά από κατεδάφιση (σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να πληρωθεί και παράβολο 100€).

 

Για την περίπτωσή σου, μου φαίνεται πολύ περίεργο να περαιώθηκε (δηλαδή πληρώθηκε και παράβολο και όλο το πρόστιμο) δήλωση κλεισίματος ΗΧ και στην πράξη να μην έχει κλείσει ο ΗΧ. Μήπως η δήλωση περαίωσης αφορά άλλον χώρο του ίδιου ιδιοκτήτη στην ίδια οικοδομή;;

 

Πάντως δεν μου φαίνεται σωστό να αφαιρέσεις το πληρωμένο πρόστιμο του 3843 για έναν ΗΧ που παραμένει ΗΧ γιατί θεωρητικά είναι σαν να δέχεσαι ότι παλιά είχε κλείσει ο ΗΧ και μετά την περαίωση της δήλωσης του 3843 ξαναάλλαξε χρήση (από κύρια χρήση σε ΗΧ) χωρίς άδεια από την πολεοδομία, επομένως πλέον είναι αυθαίρετος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.