Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

6 ώρες πριν, ΝΙΚΗ ΜΑΥΡΙΔΟΥ said:

(από μεταφορά. Pavlos33)

 Σε νέα δήλωση στο ν.4495/17, όπου υπάγω εκ νέου- για την ίδια αυθαιρεσία, ήτοι κλεισμένο ημιυπαίθριο  χώρο-, που δηλώθηκε αλλά δεν περαιώθηκε η διαδικασία με το ν.3843/10, δηλ δεν εξοφλήθηκε το τότε πρόστιμο, με τον νέο νόμο το πρόστιμο σήμερα ανέρχεται στα 173 ευρω, αλλά δεν μου επιτρέπει να βάλω στις παλαιότερες πληρωμές τα χρήματα που έχει ήδη πληρώσει ο δηλών. Ο δηλών έχει ήδη πληρώσει με τον παλιότερο νόμο 350 ευρω, δηλαδή περισσότερα, δηλαδή σε περίπτωση συμψηφισμού το πρόστιμο με τον ν 4495/17 θα είναι μηδενικό. Σε αυτήν περίπτωση και πάλι υποχρεούται να πληρώσει το ενιαίο πρόστιμο, δηλ το παράβολο των 250 ε+15Ε ΤΕΕ? ή μπορεί να είναι μηδενικό? στην κατάσταση "επεξεργασία" όταν πάω για υποβολή μου βγάζει πρόστιμο 250 ε. Μήπως μετά την υποβολή μπορώ να βάλω τις παλαιότερες πληρωμές και να βγει μηδενικό? ή το ελάχιστο είναι το παράβολο, δηλ. 250 Ευρώ;

Μισό λεπτάκι γιατί κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα. Μεταφέρεις στο Ν. 4495 και δηλώνεις εκ νέου αυθαίρετα κλεισμένο Η.Χ και σου βγάζει μόνο 173 Ευρώ; Εκτός αν μιλάμε για Η.Χ πολύ μικρής επιφάνειας με χαμηλή τιμή ζώνης. Πάντως δες το μήπως κάτι έχει ξεφύγει στον υπολογισμό σου.

Όπως απάντησε και ο συνάδελφος το παράβολο 250+15 υπέρ ΤΕΕ θα πληρωθούν. Μετά την υποβολή εισάγεις τα πληρωθέντα πρόστιμα και να έχεις εξασφαλίσει από τους ιδιοκτήτες τα παραστατικά  πληρωμής να τα καταχωρήσεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Vassilis79 said:

α) Ρύθμιση θα επιλέξεις. Το "Περαιωμ. Ν.3775/09 & Ν.3843/10 (άρθ.88, παρ. 1β ββ) είναι για τις περιπτώσεις που έχουν περαιωθεί με τον 3843 και θέλεις να εξαιρεθούν από την κατεδάφιση οριστικά οπότε πληρώνεις παράβολο 100€. Δες το άρθ.88, παρ. 1β ββ του 4495.

β) Δεν κλικάρεις. Κλικάρεις  σε περίπτωση που είχε εντοπιστεί η αυθαιρεσία από την Πολεοδομία πριν την δηλώσεις.

Σωστός. Κι εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου.

Να υποθέσω ότι συμψηφίζονται τόσο τα πρόστιμα (είτε σε δόσεις είτε εφάπαξ) όσο και το παράβολο ένταξης (250€/350€ κατά περίπτωση) στο Ν.3843, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Σωστός. Κι εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου.

Να υποθέσω ότι συμψηφίζονται τόσο τα πρόστιμα (είτε σε δόσεις είτε εφάπαξ) όσο και το παράβολο ένταξης (250€/350€ κατά περίπτωση) στο Ν.3843, έτσι?

Ακριβώς συμψηφίζονται και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, λοιπον : Είχε πληρωσει 350ε. Τωρα δηλώνει 20 τμ. ΗΧ με Τ.Ζ. 800 ΑΛΛΑ είναι πρωτη κατοικία και Μονιμος Κάτοικος Θράκης όποτε οφειλει το 20% του προστιμου, που ειναι 173 ε.

Link to comment
Share on other sites

OK γι αυτό το πρόστιμό σου βγαίνει τόσο μικρό. Παρόλα αυτά όπως είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω για την ένταξη στο 4495 πρέπει να πληρωθεί τουλάχιστον το παράβολο. Μετά την υπαγωγή θα μπορείς να εισάγεις τα καταβληθέντα πρόστιμα και θα σου βγάλει μηδενικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, σε περίπτωση περαιωμενων δηλώσεων 3843 μας δίδεται η δυνατότητα είτε να επαναϋποβαλουμε δήλωση με 4495 και να συμψηφισουμε τα παλαιότερα καταβληθεντα με τα τωρινά προκυπτοντα (σε περίπτωση ύπαρξης κι άλλων αυθαίρετων κατασκευών) είτε να εξαιρέσουμε οριστικά της κατεδάφισης τα περαιωμενα τετραγωνικά, επιλέγοντας "περαιωμ. 3843/10 κλπ" αντί για "ρύθμιση" στο ανάλογο πεδίο πληρώνοντας 100€ παράβολο γι αυτά συν τα όποια έξτρα αυθαίρετα. 

Σωστά; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα...Ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν προσαυξήσεις σε πρόστιμα ανέγερσης και διατηρήσεις που έχουν πληρωθεί , συμψηφίζονται. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αφορούν το ακίνητο που ρύθμισα  και στο ίδιο διπλότυπο είσπραξης έχει το καθαρό ποσό που λέει πρόστιμο πολεοδομίας και εχει και ενα ποσο ως προσαύξηση. 

Edited by chroussis
Link to comment
Share on other sites

απ' τη στιγμή που δεν ισχύουν πλέον τα πρόστιμα της Έκθεσης  Αυτοψίας αλλά αυτά του Ν αυθαιρέτων 

λογικά πρέπει να συμψηφίζονται 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.