Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 107 - Ν. 4495/17] Ενέργειες αρμόδιων Υπηρεσιών


Recommended Posts

50 λεπτά πριν, aretiemp said:

.Επίσης, οι αυθαιρεσίες δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν με άδεια, διότι έχω μετατροπή μιας θέσης γκαράζ σε κατοικία και δεν υπάρχει χώρος για να μπει κάπου αλλού αυτή η θέση γκαράζ.

έχεις υπόλοιπο σδ? Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω για την περίπτωσή σου (άδεια νομιμοποίησης), αλλά αν θυμάμαι καλά, αν δεν μπορεί να υλοποιηθεί θέση στάθμευσης που απαιτείται, τότε αυτή μπορεί να αγοραστεί και δεσμευθεί σε παρακείμενο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Υπόλοιπο συντελεστή δόμησης έχω, αλλά οι θέσεις στάθμευσης δεν μπορούν να υλοποιηθούν γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση στο χώρο που είναι ελεύθερος.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλήσπερα ,

Ημιτελής οικοδομή έχει πολεοδομικές παραβάσεις και ο φέροντας οργανισμός της έχει κατασκευαστει πριν το 2011  (έχουν κατασκευαστει και  ορισμένες τοιχοπολήρωσεις.

Οι παραβάσεις που έχουν γίνει είναι:

Προσθήκη εξωστών 

Προσθήκη στο ισόγείο ( η μια διασταση του είναι τρια μετρα μεγαλύτερη) 

Το υπογείο είναι ξεμπαζώμενο και εχεί επεκταθει εξώ απο το περιγραμμα του κτήριου και εχούν κατασκεύαστει ανοίγματα και τοιχοπλήρωσεις που προσδίοριζουν οτι ο χώρος θα χρήσιμοποίουνταν για κατοίκια

 Μπορώ να τακτοποιήσω το υπογείο εκτος την επεκταση του και για αλλάγη χρήσης σε κατοικια?

Λογίκα το ισόγειο μπορώ να τακτοποιήσω ως προσθήκη κατοικίας? 

Επείτα θα πρεπεί να καταθέσω αδεία αποπεράτωσης και θα μου ζητηθεί και μέλετη στατίκης επαρκείας που απαιτείται και προκείται να την κάνω?

Τελός μπορώ να μπώ σε μια διαδίκασια ενεργείακης ανάβαθμίσης του κτήριου με σκόπο να εποφελείθω των διατάξεων?

Αδεια νομήμοποιήσης δεν μπορεί να βγεί λογώ στατικής εξαρτήσης των αυθαιρέτων τμήματων και το τμήματων που θα τακτοποιήθουν και λόγω ελέιψη υπολείπομενου συντελέστη?

Επίσης απο την πολεοδομία μ είπαν οτι τωρα θα ερθεί το εντύπο για εκδόση αδείας αποπέρατωσης

Ευχαρίστω εκ το πρώτερον 

 

Βάλε (ή διόρθωσε) τόνους στο κείμενο και διόρθωσε την ορθογραφία του όπου απαιτείται. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Για την έγκριση εργασιών επισκευής αυθαιρέτου σύμφωνα με την παρ. 5 β ζητείται από την πολεοδομία η υποβολή δηλώσεων ανάθεσης και ανάληψης. Έχει κάποιος συνάδελφος σχετικά έντυπα;

 

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα, πριν κάνεις αναζήτηση για ήδη υπάρχον με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε με το υπάρχον. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής προκειμένου να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο έντυπο. Γράψε απλα στο ένα με τίτλο "ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ" Εγώ ο Αυθαίρετος αυθαιρετόπουλος ιδιοκτήτης του τάδε ακινήτου αναθέτω στον Μηχανικό Μηχανικόπουλο να αναλάβει την επίβλεψη των εργασιών για το έργο "επισκευη....μπλα μπλα" και στο άλλο αντίστοιχα "ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΛΗΨΗΣ" Εγώ ο Μηχανικός Μηχανικόπουλος αναλαμβάνω την επίβλεψη του έργου..........

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, AgaLek said:

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα, πριν κάνεις αναζήτηση για ήδη υπάρχον με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε με το υπάρχον. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής προκειμένου να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos 33

Ok Pavlos 33! Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Οι "κανόνες συμμετοχής" ήταν κάτι που δεν το είχα διαβάσει νωρίτερα!:oops: Λάθος μου, θα φροντίσω να προσέχω από εδώ και στο εξής.

17 ώρες πριν, danaikaterina said:

Δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο έντυπο. Γράψε απλα στο ένα με τίτλο "ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ" Εγώ ο Αυθαίρετος αυθαιρετόπουλος ιδιοκτήτης ...

danaikaterina ευχαριστώ πάρα πολύ και για την άμεση απάντηση και για την επισύναψη των κανόνων!:smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλήσπερα ,

Κτίσμα με Ο.Α. του 2009 εχεί μείνει στα μπέτα και θελούμε εφόσον τακτοποιηθούν παράβασεις (αυξήση του υπογείου και του ισόγειο λογώ αλλαγή του φέροντα οργάνισμου ,στο οικόπεδο υπαρχεί μέγαλή κλιση) να βγει αδεια αποπέρατωσης. Μετα απο νέα αποτυπώση που θ την ανέβασω με το ερώτημα το κτίσμα δεν κολάει στο πίσω οπως προέβλε η Ο.Α. ( με το Ν.Ο.Κ απαγόρευεται πλέον) αλλά εχεί αποσταση 70 εκ απο την μια πλεύρα και 1.00 απο την αλλή . Τωρά αυθαίρετα είναι ολό τμήμα που παράβιαζει της πλάγιες απόστασεις , σύμφώνα με Ν.Ο.Κ ακόμα και αν δεν εχούμε υπέρβαση μετρών αλλά αλλαγή θέσης του κτήριου σε μη νομίμη θέση 

 

apotipwsh.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Έχει κάνει κάποιος συνάδελφος διάγραμμα δόμησης για άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου?

Επίσης υπάρχει κάπου συγκεντρωτικά το τι απαιτείται για την άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.