Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 107 - Ν. 4495/17] Ενέργειες αρμόδιων Υπηρεσιών


Recommended Posts

Μάλλον στη φράση "τεχνική έκθεση για τη νομιμότητα των κατασκευών" πατάνε και ζητάνε βεβαίωση.  Φταις μετά εσύ να δώσεις μια βεβαίωση που έχει λήξει ;

Link to comment
Share on other sites

τώρα αυτοί αν θέλουν πατάνε και σε παράγραφο της νομοθεσίας για τις ιχθυοκαλλιέργειες :smile:, εγώ καταλαβαίνω πάντως ότι το πολύ που μπορούν να ζητήσουν είναι τεχνική έκθεση που να δηλώνεται το νόμιμο της κατασκευής

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω περαιωμένη ρύθμιση και οι εργασίες που μένουν για αποπεράτωση είναι τοποθέτηση κουφωμάτων και εσωτερικά επιχρίσματα. Στην ρύθμιση χρησιμοποίησα το τοπογραφικό της άδειας. Τώρα για την αποπεράτωση θα χρειαστώ νέο με ΕΓΣΑ '87 ή συνεχίζει να ισχύει η διάκριση των δικαιολογητικών του άρθρου 99; (αν έχω άδεια, καταθέτω το τοπογραφικό της άδειας, αν δεν έχω καταθέτω τοπογραφικό με ΕΓΣΑ '87).
Προβληματίζομαι, γιατί λέει για ΦΑΥ-ΣΑΥ, για παράδειγμα και εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω σκαλωσιές. Σε τέτοιες περιπτώσεις το εγχειρίδιο του συστήματος αναφέρει ότι αν κάτι δεν απαιτείται υποβάλουμε δήλωση ότι δεν απαιτείται, άρα το να το έχει ως απαίτηση το σύστημα δεν είναι κριτήριο. Τα έχουν βάλει όλα, για να διαλέγουμε κατά περίπτωση.
Στην ΥΑ λέει ότι χρειάζονται δικαιολογητικά του εκάστοτε τρόπου έκδοσης αδειών (ΠΔ 1993, ν.4030, τώρα ν.4495), + τα σχέδια της ρύθμισης. Καταθέτουμε 2 τοπογραφικά και δύο ΔΚ ή ένα από το καθένα και με τις προδιαγραφές για την ρύθμιση (ένδειξη αυθαιρεσιών σε φωτοτυπία του σχεδίου της άδειας) ή για την άδεια (νέο με σημερινές προδιαγραφές);

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Υπόγειο βάσει αδείας στη στάθμη -1,5μ έγινε στην πραγματικότητα ισόγειο.
Αυτόματα το ισόγειο βάσει αδείας έγινε α' όροφος.

Το πρόβλημα είναι ότι το νυν ισόγειο (υπόγειο βάσει άδειας) δεν έχει αποπερατωθεί! Μπορώ να το τακτοποιήσω ως ισόγειο διαμέρισμα;
Προσωπικά θεωρώ πως ναι μιας και δεν αποτελεί πια υπόγειο (βοηθητικό) χώρο αλλά ισόγειο, οπότε και κύριο.

Κάποια άποψη;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ αναλογία με βάση την εγκύκλιο 3 Ν. 4178 μπορείς να το τακτοποιήσεις ως άλλη κατοικία και να αιτηθείς άδεια αποπεράτωσης (βλ. άρθρο 107). 

Link to comment
Share on other sites

Για την αποπεράτωση, τι υποβάλλουμε; Η ΥΑ που είχαν βγάλει για τον 4014, λέει: τα δικαιολογητικά της ρύθμισης και τα δικαιολογητικά του αρθ-3 παρ.2 του 4030. Από αυτά αφαιρούμε τις μελέτες για ότι είναι ήδη υλοποιημένο; (πχ στατικά αν έχει ολοκληρωθεί ο Φ/Ο ή ΚΕΝΑΚ αν έχουν γίνει οι τοίχοι, κ.ο.κ.;).
Έχω περίπτωση που λείπουν τα κουφώματα και τα εσωτερικά επιχρίσματα.
Από όσο ξέρω, οι μελέτες για τις άδειες αφορούσαν αποκλειστικά μελλοντικές εργασίες, και για τα υφιστάμενα έκανες αποτυπώσεις (ή ρύθμιση για τα αυθαίρετα).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

στην παράγραφο 5 του άρθρου 107  λέει ότι στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών που έχουν ενταχθεί στις ρύθμιση του παρόντος νόμου και για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από άλλη διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης.

1.Όταν λέει περαίωση καταλαβαίνω ότι η δήλωση πρέπει  να χει περαιωθεί, να έχει προχωρήσει δηλαδή στο τελευταίο στάδιο μετά την οριστική υπαγωγή. Σωστά?

Επίσης αναφέρει ότι για τη χορήγηση έγκρισης εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής υποβάλλονται επιπροσθέτως των λοιπών δικαιολογητικών: αα).....ββ)..κ.τ.λ

2.Τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στα αα).....ββ)..κ.τ.λ λέει ότι είναι επιπρόσθετα των λοιπών δικαιολογητικών. Ποια δικαιολογητικά εννοεί με τη φράση λοιπά δικαιολογητικά και που αναφέρονται?

3. Έχει κάνει κανείς σας την παραπάνω διαδικασία?

Η περίπτωση που έχω είναι στις ρυθμισμένες με ν.4495 α)μεταλλικής αποθήκης κατηγορίας 3 ιβ) ιβ) με στέγη λαμαρίνα και β) δόμησης 8 τ.μ. ξύλινης κατασκευής με κεραμοσκεπή κατηγορίας 4 (η οποία στη ρύθμιση περιγράφεται έτσι άλλα στην πραγματικότητα έχει για στέγη λαμαρίνα με κεραμίδια) θέλει να αντικαταστήσει ο πελάτης τις στέγες από λαμαρίνα με πάνελ.

 

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Επί 4014 η αντίστοιχη αποπεράτωση γινόταν με τα δικαιολογητικά της ρύθμισης + τα δικαιολογητικά της έκδοσης άδειας (κατά ΠΔ του 1993 ή κατά 4030 αρθ-3 παρ-2).
Πάνω σε αυτό έχω και εγώ κάποιες απορίες όμως:
1) Στην ρύθμιση υποβάλεις ως τοπογραφικό, αυτό της άδειας σημειώνοντας πάνω σε αυτό τις αυθαίρετες κατασκευές. Αυτό σημαίνει ότι δεν απαιτείται νέο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ, κλπ;
2) Ανάλογα το βαθμό που έχουν προχωρήσει οι εργασίες κάποια πράγματα έχουν ήδη γίνει και για αυτά όταν βγάζεις άδειες καταθέτεις αποτύπωση υπάρχοντος (για την περίπτωση ρύθμιση). Μελέτες καταθέτεις για τις εργασίες που εκρεμούν (πχ αν έχουν υλοποιηθεί φέροντας οργανισμός και τοίχοι πλήρωσης, δεν καταθέτεις αρχιτεκτονικά, στατικά). Σωστά;

Η περίπτωση που περιγράφεις με την αποθήκη, μου φαίνεται περατωμένη. Σε αυτήν κάνεις αντικατάσταση στέγης με ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λέει οι πρώτη παράγραφος του άρθρου

Παράθεση

1.  Οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικοδομική άδεια δεν επηρεάζουν, για κάθε συνέπεια, όπως η σύνδεση με Δίκτυα Κοινής Ωφέλειας και η δυνατότητα μεταβίβασης, τα νόμιμα τμήματα αυτών που λειτουργικά δεν τελούν σε σχέση με την αυθαίρετη κατασκευή.

Δηλαδή αν έχω εκδώσει μια ΟΑ για ένα διώροφο το οποίο έχει αποπερατωθεί πλήρως νόμιμα αλλά στο οικόπεδο έχει ένα αυθαίρετο υπόστεγο που δεν έχει δηλωθεί σε κάποιον νόμο (παρότι μπορεί να δηλωθεί) μπορεί να ρευματοδοτηθεί το διώροφο ?

Τι θέλει να πει ο ποιητής?

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω (ότι μπορεί)

δηλαδή ο Ν διαχωρίζει την μεταβίβαση ακινήτου (που απαιτεί με ορισμένες εξαιρέσεις την ένταξη στο Ν των αυθαιρέτων)  με την ηλεκτροδότηση μιας νόμιμης οικοδομής άσχετα αν στο οικόπεδο υπάρχουν και άλλα αυθαίρετα που δεν συνδέονται λειτουργικά με το προς ηλεκτροδότηση κτίσμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.