Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

Οι προσφυγικές πολυκατοικίες στον Καρέα πάνε με το άρθρο 115 ?  Δεν είναι του ΟΕΚ . 

Το παραχωρητήριο είναι   από το υπουργείο Κοινωνικής Πρόνοιας για την στέγαση των προσφύγων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 12/3/2019 at 10:54 ΠΜ, dorita2271 said:

Καλημέρα, επειδή έχω πελαγώσει αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει....Εχω και εγω περιπτωση τακτοποίησης σε προσφυγικο στην Νεα Ιωνια.Τα μονα χαρτια που εχω ειναι ο παραχωρητηριο και το τοπογραφικο διαγραμμα του προσφυγικου συνοικισμου το οποιο μου το εστειλαν μεσω email απο το υπουργειο υγειας και προνοιας(σε συμβολαιο του 1991 αναφερει οτι βρισκεται εκει κατατεθειμένο ) και πραγματι το πηρα. Η κυρια μου ειπε οτι δεν εχει κατι αλλο στη διαθεση της .Με αυτα και μονο μπορω να κανω την τακτοποιηση ? Πρεπει να ψαξω και κατι αλλο?  Δεν υπαρχει κατοψη , αλλα περιγραφονται οι διαστασεις στον τιτλο κυριοτητας -παραχωρητηριο και στο συμβολαιο του 91 .Αδεια θεωρω οτι υπαρχει?και τι προσκομιζω?   τι ειδους εργο βαζω? ιδιωτικο? αφου τα αλλα πεδια λενε "παραχωρητηριο οεκ που δεν ειμαι 

Ευχαριστω πολυ!!

τελικα πως το εκανες; εχω το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας. Παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Τα σχέδια που έχουν κατατεθεί στην πολεοδομία (το 1985) για πολυκατοικία (και κατ' επέκταση του διαμερίσματος που με ενδιαφέρει) και ανήκει σε συγκρότημα Εργατικών Κατοικιών, είναι αντικατοπτρισμός της κατασκευής που ολοκληρώθηκε τελικά το 1995. Προφανώς και ο ιδιοκτήτης δεν έχει προβεί σε καμία αυθαιρεσία και εν αγνοία του ήταν και ο σχεδιασμός. Θα πρέπει να γίνει τακτοποίηση αυθαιρέτου ή ανήκει σε κάποιο άρθρο που απαλλάσσεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Δες αν είσαι στην περίπτση Αρθ. 96 ΚΑΤ 3  γιδ) αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις, ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και με την προϋπόθεση, ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους. Επιτρέπεται, κατ’ εξαίρεση των οριζομένων στην παρ.10 του άρθρου 42, η ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας με τις μελέτες του υφισταμένου κτιρίου, προκειμένου να εκδοθεί η ταυτότητα κτιρίου,

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρέπει να τακτοποιηθεί. Κατηγορία 3 και βλέπεις το άρθρο 115 για ρυθμίσεις σε κτίρια του ΟΕΚ. Επιπλέον, πριν προχωρήσεις σε υπαγωγή εξάντλησε την έρευνα μήπως υπάρχει νεότερο σχέδιο κάτοψης του ΟΕΚ και έτσι το διαμέρισμα είναι νόμιμο.  Δοκίμασε στα τηλέφωνα από το site https://www.pansypo.gr/plirofories-daneia

γιδ)   αλλαγή  θέσης  του  προβλεπομένου  με  οικοδομική  άδεια  κτιρίου  σε  άλλη  θέση,  εφόσον  δεν  παραβιάζονται  οι πολεοδομικές  διατάξεις,  ή  αλλαγή  θέσης  του  προβλεπομένου  με  οικοδομική  άδεια  κτιρίου  σε  άλλη  θέση  λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και με την προϋπόθεση, ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους. Επιτρέπεται, κατ’ εξαίρεση των οριζομένων στην παρ.10 του άρθρου 42, η ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας με τις μελέτες του υφισταμένου κτιρίου, προκειμένου να εκδοθεί η ταυτότητα κτιρίου, 

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν είχα διαβάσει τις παραπάνω συζητήσεις. 

Γιατί όμως να ανήκει στην κατηγορία γ, εφόσον η αυθαιρεσία ουσιαστικά έγινε πριν την παράδοση των κατοικιών και οφείλεται στον Ο.Ε.Κ; Δεν θα πρέπει να συγκαταλέγεται στις περιπτώσεις α ή β;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Εσύ συγκρίνεις την υφιστάμενη κατάσταση με τα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. Έτσι καταλογίζεις την αυθαιρεσία η οποία όπως έχεις αναφέρει είναι η ανεστραμένη κάτοψη. Τώρα για τις περιπτώσεις α και β, να υποθέσω ότι εννοείς τις υποπαραγράφους της παρ. 1 του άρθρου 115; Αν ναι, φυσικά και η δική σου περίπτωση υπάγεται στο άρθρο 115 και λόγω των 500 Ευρώ που αναφέρει το άρθρο, το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο από το να έβαζες μια παράβαση κατηγορίας 3 (325 πρόστιμο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα συνάδελφοι,
 
έχω μια υπόθεση η οποία αφορά ιδιοκτησία εντός οικισμού τ. Ο.Ε.Κ. στην Νέα Φιλαδέλφεια (Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΙΙ). Μετά από αυτοψία στο διαμέρισμα του 1ου ορόφου, προκύπτει πως ο πελάτης έχει κλείσει τον εξώστη αλλά υπάρχει και υπέρβαση δόμησης επί κοινοχρήστου. Ουσιαστικά υπάρχει η επέκταση σε κοινόχρηστο στο ισόγειο, και ο πελάτης μου (1ος όροφος) έχει κάνει επίσης επέκταση πάνω από την επέκταση του ισογείου. Οι αυθαιρεσίες φαίνονται σε αεροφωτογραφίες του 2000. 
 
Από ότι καταλαβαίνω, εμπίπτω στο άρθρο 115, παρ. γ του Ν.4495/2017 το οποίο αναφέρει : "Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η οριστική παραχώρηση, σχετικής αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος, τεχνικής έκθεσης μηχανικού με αναλυτική περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών, αλλαγών χρήσης ή προσθηκών και του οριστικού παραχωρητηρίου ή του νόμιμου τίτλου."
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1)Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα πρέπει να συντάξω νέο τοπογραφικό διάγραμμα που θα απεικονίζει το στοίχο του συγκροτήματος που ανήκει η ιδιοκτησία μου;
2)Εφόσον υπάρχει πίνακας χιλιοστών, δεν θα πρέπει να γίνει τροποποίηση σύστασης; Γίνεται αυτό μονομερώς ή χρειάζεται συναίνεση;
 
Είναι πρώτη φορά που αντιμετωπίζω τέτοια περίπτωση, για αυτό και ζητάω διευκρινίσεις. Έχω διαβάσει όλη την συζήτηση περί του θέματος (+ερωταπαντήσεις ΤΕΕ) και θα ήθελα κάποιον που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία να με κατευθύνει (απεύθυνα και εγώ ερώτημα στο ΤΕΕ για την επέκταση σε κοινόχρηστο και θα ενημερώσω για την εξέλιξη του).Οποιοδήποτε άλλο σχόλιο ή παρατήρηση είναι καλοδεχούμενο. Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

- το 115 αναφερει αναλυτικα τι χρειαζεσαι

- Υποθετω οτι προκειται για οικοδομη δυο διαμερισματων. Αυτη η οικοδομη αποτελει και καθετη στο ολο οικοπεδο των "καποιων" στρεμματων.

Αν δεν υπαρχουν "τοπογραφικα",  θα χρησιμοποιησεις το ΦΕΚ

- το κλεισιμο του δικου σου εξωστη  αποτελει                                                                          ξεχωριστη παραβαση και δεν απαιτει συναινεση του άλλου.

- η επεκταση στα κοινοχρηστα παει με το 98 παρ. 9

Η τροποποιηση της συστασης γινεται με το 98,  χωρις μεταβολη των χιλιοστων.

Εαν δεν εχεις το  ανω του 50%, υπαρχει προβλημα.

Τελος, θα πρεπει να γνωριζουμε τι λεει ο ιδιοκτητης του ισογειου για ολα αυτα, ωστε να ενεργησεις αναλογως, ειδικα   εάν εχει και αυτος καποιες αυθαιρεσιες, ωστε να τακτοποιησετε μαζί οριστικα τα ακινητα σας.

[γι' αυτο και η παρ."2" μιλαει για τον "στοιχο" του ΟΤ]

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/1/2024 at 5:16 ΜΜ, dimitris GM said:

- το 115 αναφερει αναλυτικα τι χρειαζεσαι

- Υποθετω οτι προκειται για οικοδομη δυο διαμερισματων. Αυτη η οικοδομη αποτελει και καθετη στο ολο οικοπεδο των "καποιων" στρεμματων.

Αν δεν υπαρχουν "τοπογραφικα",  θα χρησιμοποιησεις το ΦΕΚ

- το κλεισιμο του δικου σου εξωστη  αποτελει                                                                          ξεχωριστη παραβαση και δεν απαιτει συναινεση του άλλου.

- η επεκταση στα κοινοχρηστα παει με το 98 παρ. 9

Η τροποποιηση της συστασης γινεται με το 98,  χωρις μεταβολη των χιλιοστων.

Εαν δεν εχεις το  ανω του 50%, υπαρχει προβλημα.

Τελος, θα πρεπει να γνωριζουμε τι λεει ο ιδιοκτητης του ισογειου για ολα αυτα, ωστε να ενεργησεις αναλογως, ειδικα   εάν εχει και αυτος καποιες αυθαιρεσιες, ωστε να τακτοποιησετε μαζί οριστικα τα ακινητα σας.

[γι' αυτο και η παρ."2" μιλαει για τον "στοιχο" του ΟΤ]

 

 

 

Καλησπέρα συνάδελφε και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η οικοδομή δεν αποτελείται από 2 διαμερίσματα αλλά από 3 ορόφους με 3 διαμερίσματα ο κάθε όροφος. Επομένως κατά την άποψή σου, χρειάζεται συναίνεση του 50% του συγκροτήματος (το οποίο αποτελείται και από άλλες πολυκατοικίες) ή μόνο της συγκεκριμένης; Γιατί άμα χρειάζεται όλο του συγκροτήματος μπλέκει πάρα πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.