Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σχετικά με την Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης, για την αντιμετώπιση αυθαίρετων κατασκευών που έχουν λάβει χώρα μετά τον χαρακτηρισμό της περιοχής σε παραδοσιακό, το αντιμετωπίζω με τεχνική έκθεση καθώς ο πληθυσμός είναι άνω των 5000 κατοίκων; Υπάρχει κάποια δαιφορετική άποψη;

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Αυτά έβλεπα πριν....ένα έγγραφο που έχεις επισυνάψει, δεν μου το ανοίγει (4067 άνω πόλη)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HAROUL said:

Καλησπέρα, σχετικά με την Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης, για την αντιμετώπιση αυθαίρετων κατασκευών που έχουν λάβει χώρα μετά τον χαρακτηρισμό της περιοχής σε παραδοσιακό, το αντιμετωπίζω με τεχνική έκθεση καθώς ο πληθυσμός είναι άνω των 5000 κατοίκων; Υπάρχει κάποια δαιφορετική άποψη;

Σε παραδοσιακούς άνω 5.000 με τεχνική έκθεση .

Προσοχή όμως . σύμφωνα και με το έγγραφο που ανέβασε ο dimitrisGM :

''Στον παραδοσιακό οικισμό της Άνω Πόλης  .....μεγάλος αριθμός κτιρίων και πολεοδομικών στοιχείων του οικισμού που έχουν χαρακτηριστεί ως διατηρητέα, προστατεύονται με ειδικές διατάξεις οι οποίες κατισχύουν των διατάξεων του Ν.4067/2012΄΄....

Οπότε αν γειτνιάζεις με διατηρητέο απαιτείται επιτροπή άρθρου 117.
 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, venezia said:

Σε παραδοσιακούς άνω 5.000 με τεχνική έκθεση .

Προσοχή όμως . σύμφωνα και με το έγγραφο που ανέβασε ο dimitrisGM :

''Στον παραδοσιακό οικισμό της Άνω Πόλης  .....μεγάλος αριθμός κτιρίων και πολεοδομικών στοιχείων του οικισμού που έχουν χαρακτηριστεί ως διατηρητέα, προστατεύονται με ειδικές διατάξεις οι οποίες κατισχύουν των διατάξεων του Ν.4067/2012΄΄....

Οπότε αν γειτνιάζεις με διατηρητέο απαιτείται επιτροπή άρθρου 117.
 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαμέρισμα με οικοδομική άδεια του έτους 1968 θεωρώ πως έχει υπέρβαση ως προς τον εξώστη καθώς η εγκεκριμένη κάτοψη φέρει τα τρία X του Vin Diesel και τμήμα του προβόλου 1 μέτρου, θεωρείται υπέρβαση. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

Η υπέρβαση ανήκει στην κατηγορία 1, και η περιοχή του ακινήτου χαρακτηρίσθηκε Ιστορικός Τόπος το 1978. Σύμφωνα με το 116, παράγραφος 9α απαιτείται έγκριση της Επιτροπής. Επειδή το ακίνητο θα αγοραστεί από πελάτη μου και επειδή η οικοδομή αφορά ένα έκτρωμα, έχεις κανείς προηγούμενη εμπειρία σχετικά με την τύχη ενός τέτοιου αιτήματος προς τις υπηρεσίες του ΥΠ.ΠΟ.;   

Κάτοψη.jpg

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, nzerman said:

... αφορά ένα έκτρωμα αρχιτεκτονικής, ....

.... εμπειρία σχετικά με την τύχη ενός τέτοιου αιτήματος προς τις υπηρεσίες του ΥΠ.ΠΟ.;   

η δική μου εμπειρία με τα του ΥΠΠΟ είναι ότι κάθε νέα φορά είναι και μία νέα εμπειρία..... Οπότε τίποτα σίγουρο.

Επικουρικά δε, σε μερικά συμβούλια έχουν μια δική τους ανάγνωση για τις υπαγωγές 4495/ Δηλαδή ότι είναι κατηγορία 1 και άρα λαμβάνει τακτοποίηση για πάντα δεν το εγκρίνουν ..... Ενώ αν ήταν πχ κατηγορία 4 το εγκρίνουν.

και

δεν υπάρχουν "έκτρωμα αρχιτεκτονικής"

Αν είναι έκτρωμα... απλούστατα δεν είναι αρχιτεκτονική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι, θα μπορούσα να μιλήσω για «κακή αρχιτεκτονική» και μη μου πεις πως δεν υπάρχει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά κάνε ένα κόπο και πες μου συνάδελφε @Didonis 

Θεωρείς πως υπάρχει περίπτωση να απορριφθεί το αίτημα και θα πρέπει στη συνέχεια να βγάλουμε άδεια για να κάνουμε αδιατάρακτη στον πρόβολο;; 

Έχεις αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα ,χρειάζομαι τη βοήθειά σας, όποιος φυσικά γνωρίζει

Ακίνητο προ του 55 σε παραδοσιακό οικισμό στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης (χαρακτηρισμός το 1979) ,έχει αυθαίρετη επέκταση 10τ.μ. Θεωρώ ότι ανήκω στο παράγραφο  1 του άρθρου 116 οπότε υποβάλλω τ.ε.

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; μου ξεφεύγει κάτι;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.