Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

10 minutes ago, Irini said:

Πολυ ωραιααααααα...
Υπεβαλα για ΣΑ και απορριφθηκε η αιτηση μου γιατι λέει το ΣΑ δεν ειναι αρμοδιο για θεματα αυθαιρετων εργασιων σε παραδοσιακους οικισμους.. Αρμοδια ειναι η επιτροπη του άρθρου 116.

Φφφφφφφ...

Σε ποια περιοχή είναι το Σ.Α.  ? Η μάλλον είναι ανημέρωτοι ή ο οικισμός είναι διπλοχαρακτηρισμένος ή εγώ έχω χάσει κάποια νεώτερη εγκύκλιο περί μεταβίβασης αρμοδιοτήτων  . Με ποια νομοθεσία σου απάντησαν ότι ΔΕΝ είναι αρμόδιοι ? Την παραπάνω εγκύκλιο περί αρμοδιοτήτων την ανέφερες?

Αν μπορείς ανέβασε ( διαγράφοντας τα προσωπικά στοιχεία ) την απορριπτική απάντηση για να δούμε με πιο σκεπτικό την απέρριψαν 😔. επειδή κι εγώ είμαι μέλος Σ.Α. και μέχρι πρότινος εξετάζαμε θέματα αυθαιρέτων σε μόνο παραδοσιακούς .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε παραδοσιακό οικισμό δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών έχει μόνο αρχιτέκτονας. Εννοείται και διάγραμμα κάλυψης/δόμησης ή μπορεί και άλλος εκτός αρχιτέκτονα?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, getsakna said:

Σε παραδοσιακό οικισμό δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών έχει μόνο αρχιτέκτονας. Εννοείται και διάγραμμα κάλυψης/δόμησης ή μπορεί και άλλος εκτός αρχιτέκτονα?

Δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών έχει μόνο αρχιτέκτονας όταν πρόκειται για νέες μελέτες και όχι σε υφιστάμενη κατάσταση . Για τακτοποίηση αυθαιρέτου υπογράφουν και οι υπόλοιπες ειδικότητες . Εξαίρεση μόνο για αυθαίρετα όταν απαιτείται μελέτη προσαρμογής από επιτροπή .

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε πως υπογράφουν πολ. μηχαν. σε παραδοσιακό οικισμό στο Ακρωτήρι Θήρας το ΔΚ???

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Ας όψεται ... η ΥΔΟΜ που τα δέχεται !!!

Άρθρο  49  ν.4495. παρ.5.

Για τις άδειες δόμησης που αφορούν κτίρια σε παραδοσιακό οικισμό, παραδοσιακό ή ιστορικό τμήμα πόλης, οικιστικό σύνολο που έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο, καθώς και κηρυγμένα διατηρητέα κτίρια ή νεότερα μνημεία οι αρχιτεκτονικές μελέτες εκπονούνται και υπογράφονται αποκλειστικά από αρχιτέκτονες μηχανικούς και οι στατικές μελέτες από τους αρμόδιους πολιτικούς μηχανικούς.
 

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί μόνο κατόψεις, όψεις, τομές κλπ και όχι ΔΚ/ΔΔ? Δε νομίζω να φταίει μόνο η ΥΔΟΜ. Περνάνε και απο Σ.Α..απο αρχιτέκτονες! Μάλλον επιτρέπεται..

Link to comment
Share on other sites

Το Δ/Κ και η διαμόρφωση ακαλύπτου προϋποθέτουν  αρχιτεκτονική μελέτη . Για το Σ.Α υπάρχει σχετική εγκύκλιος ότι δεν υπεισέρχονται σε θέματα ΝΟΚ και δικαιώματα υπογραφής .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα καθώς ψάχνω κι εγώ από πού θα πάρω το έγγραφο σχετικά με τον πληθυσμό του παραδοσιακού οικισμού της Άνω Πόλης.

Από τον Δήμο, η μία υπηρεσία σε ανατρέχει στην άλλη, και η άλλη στο Υπουργείο Εσωτερικών χωρίς αποτέλεσμα.

Με έρευνα στο διαδίκτυο η Γ' Δημοτική κοινότητα Θεσσαλονίκης είχε πληθυσμό 26.567 στην απογραφή του 2011.

Στην απογραφή του 2021 δεν βρήκα στοιχεία ανά Δημοτική Κοινότητα.

Η Γ' Δημοτική κοινότητα όμως νομίζω περιλαμβάνει και τμήματα που δεν συμπεριλαμβάνονται στον παραδοσιακό οικισμό, σωστά;

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.