Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Ωχ τότε έχω κάνει βλακεία... σε μία δήλωση με αυθαίρετο κατηγορίας 1 έχω βάλει «Εντός παραδοσιακού οικισμού/τμήμα πόλης/ χωρίς διαδ. επιτροπής» και το έχω προωθήσει σε υπαγωγή...Να κάνω αίτημα  «Αλλαγή επιλογής πεδίου παραδοσιακό-διατηρητέο? »  ή να στείλω κάποιο μέιλ στο τεε για πρωώθηση σε αρχική υποβολή?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε αυτό,βρες που εμπίπτει το αυθαίρετο σου,επιβεβαίωσε αν έχεις κάνει λάθος και στείλε μήνυμα για επαναφορά σε Αρχική

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διαβάζω διαβάζω, αλλά μπερδεύομαι περισσότερο όσον αφορά τα περί παραδοσιακών οικισμών.

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας.

Έχω ένα διώροφο κτίσμα εντός παραδοσιακού οικισμού Κατηγορίας Ι (υψηλής πολιτιστικής αξίας).

Για την κατοικία που έχει συνολικό εμβαδό 206,28 τ.μ. δεν έχει εκδοθεί κάποια άδεια.

Τα 166,39 τ.μ. υφίστανται προ του 1975 (κατηγορία 1) και τα υπόλοιπα 39,89 τ.μ. κατασκευάστηκαν πριν το 2001 (κατηγορία 5 - επιτρέπεται στην περιοχή μου για λίγες μέρες ακόμα!).

Πέρασα από επιτροπή του άρθρου 116 και έλαβα τη θετική γνωμοδότηση του ΥΠΠΟ.

Σε ποια περίπτωση όμως του άρθρου 116, παρ. 9, ανήκω? Στην 9α ή στην 9β...?

 

 

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Irini said:

1. Έχω ένα διώροφο κτίσμα εντός παραδοσιακού οικισμού Κατηγορίας Ι (υψηλής πολιτιστικής αξίας).

Για την κατοικία που έχει συνολικό εμβαδό 206,28 τ.μ. δεν έχει εκδοθεί κάποια άδεια.Τα 166,39 τ.μ. υφίστανται προ του 1975 (κατηγορία 1) και τα υπόλοιπα 39,89 τ.μ. κατασκευάστηκαν πριν το 2001 (κατηγορία 5 - επιτρέπεται στην περιοχή μου για λίγες μέρες ακόμα!).

2. Πέρασα από επιτροπή του άρθρου 116 και έλαβα τη θετική γνωμοδότηση του ΥΠΠΟ.

3. Σε ποια περίπτωση όμως του άρθρου 116, παρ. 9, ανήκω? Στην 9α ή στην 9β...?

1. Ο οικισμός είναι μόνο παραδοσιακός ή και διπλοχαρακτηρισμένος ? Τι πληθυσμό έχει ? και τη σημαίνει Κατηγορίας Ι -υψηλής πολιτιστικής αξίας- ? ( δεν μου έχει ξανατύχει ... )

2. Από ποια επιτροπή ΥΠΠΟ  πέρασες ? Από ΥΠΠΟ ελέγχονται οι διπλοχαρακτηρισμένοι και κατηγορία 5  σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν.3028/2002 , αν είναι μόνο παραδοσιακός ελέγχεται από το  Σ.Α.. Το μόνο κατηγορίες 1, 2, 3 ,4.

3.  116 παρ. 2. Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις των κατηγοριών 2 έως 5 του άρθρου 96 που βρίσκονται σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των πέντε χιλιάδων (5.000)

Υπάρχει σχετική εγκύκλιος για να δεις που ανήκεις  : ΑΔΑ  Ψ1ΚΛ4653Π8-ΛΡΜ


 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς εδώ οι παραδοσιακοί οικισμοί χωρίζονται σε αυτούς που τουε ελέγχει επιτροπή που συγκροτείται από την Αρχαιολογία και σε επιτροπή του ΣΑ. Ο εν λόγω οικισμός που είναι υψηλής πολιτιστικής αξίας ελέγχεται από την επιτροπή της αρχαιολογίας.

Δεν έχει κανένα άλλο χαρακτηρισμό.

Καταλήγω οτι ανήκω στην παρ. 2 του άρθρου 116...οπότε έκανα αίτημα και αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.