Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναι το διάβασα αυτό το άρθρο. Οπότε καταλαβαίνω ότι περαιωμένη υπόθεση του 4014 πρέπει να μεταφερθεί στον 4495 μέσω του 4178, ενώ για περαιωμένη υπόθεση του 4178 δεν χρειάζεται να μεταφερθεί και βγάζω απλή βεβαίωση του 4495. Σωστά?

 

 

Συγγνώμη τώρα είδα ότι ξαναγράψατε... Απλά μία ακόμη ερώτηση στο άρθρο 8, παρ. 2 είδα ότι μιλάει για 12μηνη διορία. Αυτή είναι για δηλώσεις υπαγωγής στους 4014 και 4178 ανοιχτές όχι για περαιωμένες?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μια δήλωση του ν4014, πρέπει να μεταφερθεί στον ν4495,

Αυτό γίνεται κατευθείαν ή πρώτα την μεταφέρουμε στον ν4178 και μετά στον ν4495?

 

 

edit.

Το βρήκα.

Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4014/11, περαιωμένες και μη, δύναται να μεταφερθούν στις διατάξεις του ν. 4495/17 εντός της ανωτέρω προθεσμίας. Η μεταφορά γίνεται αρχικά στον ν. 4178/13, με υποχρέωση μεταφοράς στον ν. 4495/17. 

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μεταφορά δήλωσης από το Ν4178 στο Ν4495.  Έκανα τις διορθώσεις μου και δεν γίνεται επανυπολογισμός προστίμου. Αυτό οφείλεται στο ότι χρειάζεται να ανεβάσω την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη ή στο ότι υπερβαίνω το πρόστιμο κατά 20% και χρειάζεται έγκριση ή και στα δύο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν μετά την μεταφορά από περαιωμένη δήλωση του 4014 στον 4495 (μέσω του 4178) και επαναυπολογισμό του προστίμου (λόγω διαφοροποιήσεων), πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης υποχρεωτικά το παράβολο και το ανταποδοτικό τέλος?? 

Ευχαριστώ.

Edited by andim2279
Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόστιμο μετά τον επανυπολογισμό προκύπτει μικρότερο δεν πληρώνεις τίποτα.

 

edit: Θα χρειαστεί να πληρώσεις το ποσοστό ανταπόδοσης από 4014 σε 4178

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, 

 

έχω μεταφέρει μία δήλωση του 4178 στον 4495 και θέλω να κάνω την υπαγωγή με τρόπο πληρωμής εφάπαξ για να έχει ο πελάτης μου την υπαγωγή σε ραντεβού αυτοψίας λόγω καταγγελίας. Όμως επειδή δεν έχω ακόμα στα χέρια μου τα αποδεικτικά παλαιότητας έχω βάλει τη δυσμενέστερη 2004-2011 τα οποία σκοπέυω να τα αλλάξω στο μέλλον. Αν κάνω την υπαγωγή θα μπορώ να επεξεργαστώ τα ΦΚ πριν αποπληρώσει το πρόστιμο (όπως γινόταν στον 4178)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.