Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

ναι υπαρχει και μαζι και θεματα ΗΛΤΑ κλπ

για το θεμα σου, δες εδω  ειναι πιο ευκολο

1. Δικαίωμα μονομερούς τροποποίησης σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας όταν κατά την υπαγωγή στο ν. 4495/2017 αποδεικνύεται ότι υπάρχει διαφορά στην επιφάνεια, υπέρ ή σε βάρος όμορης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

https://m.naftemporiki.gr/story/1788841/pomida-zitei-parakampsi-empodion-se-empragmates-sunallages-gonikes-paroxes-ktimatologio

εδιτ-απαντηση σε ερωτηση

αυτο που εγινε με το 98 αφορα κοινοχρηστα...ποιος νοιαζεται που η ακρη του διαδρομου καπως ¨κοβει" ή που ο φωταγωγος ειναι "μισος" και μαλλον ετσι θα ειναι και για τους αλλους οροφους....

Ελαχιστοι θα το μαθουν πιο λιγοι θα ενδιαφερθουν και ενας στις πολλες χιλιαδες θα ανοιξει σχετικα δικαστηρια.

Αν ομως τα συμβολαια γραφουν 60/60 αλλά στην πραξη ειναι 55/65,  τοτε "προσβαλλεται" το ιερο δικαιωμα της ιδιοκτησιας και κανενας δεν ειναι προθυμος να χαρισειτα δικα του τμ. ή να ανεχθει να τα "κατεχει" ο διπλανος...

[ειδικα  που ο μικροτερος πληρωσε ΦΜΑ για 60 τμ. δηλωσε στο ΕΚ 60 τμ., πληρωνει για 60 τμ για   κοινοχρηστα/ΤΑΠ/ΕΝΦΙΑ /ΔΤ ενω μονον εχει 55, ενω ωφελειται ο "κατοχος"]

Ειναι ενα προβλημα που πολλοι δεν το ξερουν -ειδικα σε παληες οικοδομες-,

ειναι δυσεπιλυτο και θα ανοιξει διενεξεις και αντιδικιες σε καθε οικοδομη].

Τακτοποιειτσι μονον μετα απο συννενοηση των ομορων ιδιοκτηων.

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω μια περίπτωση υπαγωγής διαμερίσματος α ορόφου σε πολυκατοικία με  ο.α. βάσει ΓΟΚ 55. Παρατηρώ ότι, εκτός των διαφόρων αυθαιρεσιών π.χ.  ανοίγματα, διαμερισμάτωση,  στην άδεια φαίνεται  όπως και στην αυτοψία, ένας ανοιχτός στεγασμένος χώρος πριν τον εξώστη (ίδια κάτοψη στο τμήμα αυτό από το ισόγειο έως τον γ’ όροφο). Όπως καταλαβαίνω έχει μετρήσει στην κάλυψη  και ως οικοδομήσιμο τμήμα. Αυτό που δε μου είναι κατανοητό είναι το εξής:  κατά την εμβαδομέτρηση του διαμερίσματος το υπολογίζω στα τ.μ. του κύριου χώρου? Η σύσταση ως κάτοψη ταυτίζεται με την αυτοψία ως προς το  περίγραμμα της οριζόντιας αλλά μόνο αν συνυπολογίζω και τα τ.μ. του ανοιχτού στεγασμένου χώρου θα συμπίπτει και το αριθμητικό μέρος που αναγράφεται . Είναι σωστό δηλαδή κατά την εμβαδομέτρηση βάσει ΓΟΚ55 για την υπαγωγή να προσθέσω κλειστούς και ανοιχτούς χώρους?

ΓΟΚ 55 ΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟΣ ΧΩΡΟΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

@liliki

Αναφέρεσαι στον ημιυπαίθριο ανάμεσα στη γωνία φαγητού και στον εξώστη.
Τότε, ως γνωστόν, δεν υπήρχε η έννοια του ημιυπαιθρίου.
Κανονικά το διαμέρισμα είναι ο κλειστός χώρος μόνο.
Σε ενδεχόμενη αγοραπωλησία το εμβαδόν του διαμερίσματος θα αναγραφεί χωρίς τον ημιυπαίθριο και η αξία του θα υπολογιστεί βάσει αυτής της τιμής.
Ό,τι και αν αποφασίσεις πρέπει, προηγουμένως, να συνεννοηθείς με τον συμβολαιογράφο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη αντίστοιχη περίπτωση με γοκ55 μου είχε τύχει να το αναγράφει στη σύσταση ότι το εμβαδόν είναι το άθροισμα εμβαδού διαμερίσματος και βεράντας και μάλιστα αυτό δηλώνανε και στο Ε9. Και ο δικηγόρος μου έστησε καβγά ότι είναι το άθροισμα, αλλά η συμβολαιογράφος δέχτηκε το δικό μου. Απλά τώρα λέω μήπως ήμουν λάθος τότε και σαν τελικό εμβαδόν το θεωρώ όλο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι όλο.
Εμβαδόν διαμερίσματος είναι αυτό που όλοι γνωρίζουμε (δηλαδή χωρίς τον ημιυπαίθριο).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

[εαν καταλαβα καλα τα οσα γραφεις...]

- δξ γιατι εχεις και πού ΔΔ...δεν φαινεται στην κατοψη που εδειξες.

- για τα ανοιγματα εισαι κατ. 3

-για τον -λεγομενο - "ημιυπαιθριο" εχεις και στην αδεια και στο συμβολαιο εναν χωρο, που εχει μετρησει στον σδ.

Ολοκληρο το διαμερισμα μεταξυ των στοιχειων α,β,γ,δ,ε,ζ,α

εχει εμβαδον.....τμ και χιλιοστα....

Τί εκανες με τον τοιχο και πού τον μετακινησες, δεν αλλαζει την συσταση.

Εχεις μια καθαιρεση/μετακινηση  τοιχου, αυτο τακτοποιεις...

αλλα ο χωρος φαγητου σου ανηκει κατακυριοτητα και περιλαμβανεται στην συσταση

Στο Ε9 σωστα γραφεις τα "πολλα" τμ. και στο ΤΑΠ και στο ΕΚ.

"αυριο" δικαιουσαι να ξανακλεισεις τον χωρο αυτον.

[για την αλλη περιπτωση της βεραντας, -μαλλον ρετιρε θα εννοεις- αυτη ειναι διαφορετικη...εκει ο εξωστης "εξεχει" αρα δεν εχει τμ δομησης]

Εδω εχεις αφησει "ανοιγμα" μεσα στον νομιμο ογκο.

Δεν θα μπορεσεις να κανεις συμβολαιο αφαιρωντας το "κενο", για -εστω- "80" τμ.

οταν ΕΝΦΙΑ/ΔΤ και Κτηματολογιο γραφουν "90."

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμάτωση έχει σε τμήμα που δε φαίνεται, όπως και δημιουργία νέων ανοιγμάτων και κλείσιμο εγκεκριμένου. Εγώ εστιάζω στο θέμα της εμβαδομέτρησης, εκεί στον ανοικτό στεγασμένο χώρο μετά τη γωνία φαγητού. Δυστυχώς από το διάγραμμα κάλυψης κλπ σχεδίων τότε δεν υπήρχαν αναλυτικά το τι μετρούσε, προσπαθώ να βγάλω άκρη από το γοκ55. Στο στέλεχος γράφει ολική επιφάνεια ορόφων 224,10 τμ και καλυπτόμενη επιφάνεια οικοπέδου 224,10 τμ. Απλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να δώσω εμβαδόν διαμερίσματος με βεράντα μαζί...ίσως θα μπορούσα να το περιγράψω στην τεχνική έκθεση, εμβαδόν κλειστού χώρου και εμβαδόν στεγασμένου ανοιχτού.

Link to comment
Share on other sites

ο "ανοιχτος στεγασμενος χωρος" δεν ειναι "βεραντα",

 

εσυ ειπες οτι τα εμβαδα ταιριαζουν σαν "κλειστο ολοκληρο το διαμερισμα"

θα περιγραψεις ολοκληρο το διαμερισμα και θα αναφερθεις στην αυθαιρετη μετακινηση τοιχου

εδω απο τον  Faethon11

https://www.michanikos.gr/forums/topic/31725-εσοχές-και-στεγασμένοι-ανοιχτοί-χώροι/

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
συναδελφοι καλησπέρα,
έχω περίπτωση πολυκατοικίας με 10 οριζόντιες ιδιοκτησίες και 3 ιδιοκτήτες (οικογενειακή πολυκατοικία).
 
Θέλουμε να υπάγουμε στον Ν.4495/2017 8 οριζόντιες ιδιοκτησίες (από τις 10) και τα κοιν/στα. Μπορώ να κάνω μια δήλωση?
 
Ξέρω πως μπορώ να κάνω μια δήλώση σε πολλά ακίνητα ιδίου ιδιοκτήτη, όπως και σε ολόκληρη πολυκατοικία πολλών ιδιοκτητών.
Εγω δεν έχω ούτε όλη την πολυκατοικία, ούτε ίδιο ιδιοκτήτη.
 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.