Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

On 16/11/2020 at 8:43 ΜΜ, Πάνος said:

Καλησπέρα,

σε μια διώροφη πολυκατοικία με υπόγειο, ο Α όροφος ανήκει στον ένα ιδιοκτήτη, το Β οροφος ανήκει στον άλλο ιδιοκτητη και το υπογειο και το δώμα και στους δύο. 

Αυθαιρεσίες προς τακτοποιηση υπάρχουν σε όλους τους ορόφους από το υπόγειο μέχρι το δώμα.

Μπορούν να μπούν σε μια κοινή δήλωση? Επειδή κάποιες αυθαιρεσίες είναι σε κοινοχρηστους χώρους και κάποιες σε οριζοντιες ιδιοκτησίες.

Ευχαριστώ!

Και να θέλεις να το κάνεις, δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να το κάνεις σωστά και νόμιμα! Κάνε αυτό που σου σύστησε ο συνάδελφος zazeng....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Και να θέλεις να το κάνεις, δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να το κάνεις σωστά και νόμιμα! Κάνε αυτό που σου σύστησε ο συνάδελφος zazeng....

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

Εαν η οικοδομη  ειναι αυθαιρετη, τοτε δεν εχεις αδεια.

αρα, πώς εγινε η συσταση?

ποιος ειναι ιδιοκτητης? τι γραφουν στα Ε9, Ε1, ΔΕΗ κλπ.

 

 

Η οικοδομή ειναι του 1965 και  η σύσταση έγινε με διαθήκη του παππού ... Σήμερα θέλουν να κάνουν τροποποίηση της σύστασης και να γίνουν 2 οριζόντιες το ισόγειο. 

 

Ιδιοκτήτες είναι 2 αδέρφια, το ισόγειο που εξετάζω εγώ είναι 50-50 και στα λόγια έχουν πει αυτό το διαμέρισμα είναι δικό σου και αυτό δικό μου . ΔΕΗ , Ε1, Ε9 είναι όλα σωστά, το κάθε διαμέρισμα το αναφέρουν ξεχωριστά δηλαδή .

 

Με την σ/φο που μίλησα μου ζήτησε να κάνω 1 δήλωση γιατί είναι 1 οριζόντια βάσει της σύστασης . Επίσης μου ανέφερε και το σημείο του Ν.4495/17 όπου αναφέρει πως αν υπάρχει σύσταση η αίτηση γίνεται υποχρεωτικά ανα διηρημένη ιδιοκτησία... Εκεί της είπα οτι στο ισόγειο πολεοδομικά έχουμε 2 διηρημένες ιδιοκτησίες και οχι 1.. Επειδή είναι προ 75 και δε θέλω να μπλέξω για 250€ που θα γλυτώσουν οι ιδιοκτήτες θέλω να κάνω το σωστό και δεν θα μου πουν όχι για €250. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

Εαν η οικοδομη  ειναι αυθαιρετη, τοτε δεν εχεις αδεια.

αρα, πώς εγινε η συσταση?

ποιος ειναι ιδιοκτητης? τι γραφουν στα Ε9, Ε1, ΔΕΗ κλπ.

 

 

Η οικοδομή ειναι του 1965 και  η σύσταση έγινε με διαθήκη του παππού ... Σήμερα θέλουν να κάνουν τροποποίηση της σύστασης και να γίνουν 2 οριζόντιες το ισόγειο. 

 

Ιδιοκτήτες είναι 2 αδέρφια, το ισόγειο που εξετάζω εγώ είναι 50-50 και στα λόγια έχουν πει αυτό το διαμέρισμα είναι δικό σου και αυτό δικό μου . ΔΕΗ , Ε1, Ε9 είναι όλα σωστά, το κάθε διαμέρισμα το αναφέρουν ξεχωριστά δηλαδή .

 

Με την σ/φο που μίλησα μου ζήτησε να κάνω 1 δήλωση γιατί είναι 1 οριζόντια βάσει της σύστασης . Επίσης μου ανέφερε και το σημείο του Ν.4495/17 όπου αναφέρει πως αν υπάρχει σύσταση η αίτηση γίνεται υποχρεωτικά ανα διηρημένη ιδιοκτησία... Εκεί της είπα οτι στο ισόγειο πολεοδομικά έχουμε 2 διηρημένες ιδιοκτησίες και οχι 1.. Επειδή είναι προ 75 και δε θέλω να μπλέξω για 250€ που θα γλυτώσουν οι ιδιοκτήτες θέλω να κάνω το σωστό και δεν θα μου πουν όχι για €250. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

με βαση την συσταση εχεις μια ΟΙ, αρα μία δηλωση θα κανεις

και μια τακτοποιηση της μεσοτοιχιας/διαχωρισμου.

και μετα τροποποιηση της συστασης και διανομη ο καθενας το δικο του.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο δεν έχει άδεια άρα δεν έχει και σχέδια για να πεις οτι θα βάλω τακτοποίηση του διαχωρισμού, τακτοποιώ εξαρχής από το 0 όλο τον όροφο. 

Εγώ τώρα γιατί κολλάω στο οτι είναι 2 διαμερίσματα και θα έπρεπε να βάλω δύο δηλώσεις δεν ξέρω.. 

 

Σ'ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Νέος μηχανικός και έχω μια περίπτωση που δεν ξέρω πως να χειριστώ. 

Στον εξώστη ορ. ιδιοκτησίας,  χώρος κάτοψης Π, με 3 προσόψεις απο υαλοπετάσματα, σε επαφή και λειτουργική συνένωση με υπν/τιο, τακτοποιήθηκε με 4495 και βγήκε ΕΕΜΚ για να αποξηλωθούν τα υαλοπετάσματα και να αντικατασταθούν απο τσιμεντοσανίδες. Οι εξ. διαστάσεις έμειναν απαράλλαχτες.

Έγινε καταγγελία απο γείτονα και μετα απο αυτοψία η πολεοδομία αποφάνθηκε οτι πρόκειται για αυθαίρετη κατασκευή και επέβαλαν πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης για το σύνολο της τακτοποιημένης κατασκευής.

Δεν έχω την τεχνική έκθεση αυτή την στιγμή στα χέρια μου να δω τι επικαλείται η υπάλληλος, αλλά το συμπέρασμα είναι οτι απο την στιγμή που άλλαξαν υλικό στην πρόσοψη του τακτοποιημένου χώρου είναι νέο κτίσμα και επομένως το αντιμετωπίζει σαν νέο αυθαίρετο. 

Είναι δυνατόν να έχει βάση ο ισχυρισμός της?

Όποια βοήθεια δεκτή συνάδελφοι.  

ΥΓ Ελπίζω να ΄το έχω ανεβάσει στο σωστό νήμα. Διαφορετικά να μεταφερθεί παρακαλώ.

Edited by Giorgos Di
Link to comment
Share on other sites

- σε ποιά κατηγορια του αρθρο 29 πηγες αυτη την "αντικατασταση οψεων"?

 

- δες και την εκθεση αυτοψιας...και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΜΚ βγήκε γιατι έγιναν και εσωτερικές διαρρυθμίσεις, τροποποίηση ανοιγμάτων κλπ. Ουσιαστικά σαν σκέτη επέμβαση θεωρώ είναι αρθ 30 παρ 1γ :

γ) εξωτερικοί χρωματισμοί ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων.

 

Link to comment
Share on other sites

εσυ ομως δεν ειχες "επισκευή  οψεων"

ειχες αντικατάσταση...

σωστα?

τεσπα

δες και την εκθεση  της ΥΔΟΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.