Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Εγώ κάνω κοινά σχέδια και ανεβάζω τα ίδια σε όλες. Απλά εκτός από ΦΚ αναφέρω και αριθμό δήλωσης. Στη δήλωση επί των σχεδίων βάζω όλους τους αριθμούς δηλώσεων. Βολεύει και το συμβ/φο που δεν θα έχει 3 σχέδια για κάθε όροφο και τα νεύρα μου.
Αποτυπώνω μόνο ότι ρυθμίζεται από εμένα, ΟΙ και όμορους κοινόχρηστους, τα άλλα έτσι κ αλλιώς δεν επηρεάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Άρθρο 99
Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος

α) αίτηση :

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης."

 

...συνεπώς αν στο συμβόλαιο υπάρχει Σ.Ο.Ι. τότε κάνω μια αίτηση για κάθε Ο.Ι.

εγω αυτό καταλαβαίνω...

ισχύει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2020 at 6:06 ΜΜ, zazeng said:

Εγώ κάνω κοινά σχέδια και ανεβάζω τα ίδια σε όλες. Απλά εκτός από ΦΚ αναφέρω και αριθμό δήλωσης. Στη δήλωση επί των σχεδίων βάζω όλους τους αριθμούς δηλώσεων. Βολεύει και το συμβ/φο που δεν θα έχει 3 σχέδια για κάθε όροφο και τα νεύρα μου.
Αποτυπώνω μόνο ότι ρυθμίζεται από εμένα, ΟΙ και όμορους κοινόχρηστους, τα άλλα έτσι κ αλλιώς δεν επηρεάζουν.

Αν κατάλαβα  καλά έχεις ένα όροφο με 3 διαμερίσματα ( ΟΙ)αποτυπωνεις την οριζόντια που σε ενδιαφέρει και  τις υπόλοιπες  όχι;

Link to comment
Share on other sites

λάθος είναι αυτό janna? Δηλαδή αν έχουμε έναν όροφο με 4 οριζ. ιδιοκτησίες θα πρέπει να αποτυπώσουμε και τις άλλες? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, janna said:

αποτυπωνεις την οριζόντια που σε ενδιαφέρει

Όσες με πληρώνουν κ με εξουσιοδοτούν να τις ρυθμίσω! Τις άλλες γιατί να ασχοληθώ;
Επιπλέον και τους κοινόχρηστους που επηρεάζονται από την ΟΙ

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα καλά τα κάνεις zazeng όπως τα κάνεις, δεν ξέρω σιγουρα τι και πιο καλά μπορουσες να τα έκανες αλλά με ότι έχω δει με εσένα ως σήμερα, εγώ πιστεύω ότι καλά τα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρτς θα κοκκινίσω....
Πάντως δεν είμαι και καμμιά αυθεντία και καλύτερα να στηρίζεσαι στη λογική σου και την έρευνα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε διώροφη κατοικία υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, αναφέρεται σε ισόγειο/όροφο με ποσοστό 50/50 εξ αδιαίρετου στο οικόπεδο και σε κοινόχρηστους/κοινόκτητους χώρους. Δεν αναφέρεται όμως σε επιφάνειες αποκλειστικής χρήσης, το συμβόλαιο είναι του 96. Ο εντολέας μου (ιδιοκτήτης ορόφου) θέλει να τακτοποιήσει μια μικρή ΥΔ στο όροφο.

Ο ιδιοκτήτης του ισογείου όμως έχει ΥΔ στο ισόγειο που δεν με αφορά, αλλά έχει γίνει επίσης κατασκευή δωματίου ανεξάρτητο από το κτήριο και δημιουργία αυτοτελούς υπογείου κάτω από το ισόγειο.

1) Από την στιγμή που δεν υπάρχει διαχωρισμός με αποκλειστική χρήση, όλες οι αυθαιρεσίες ανεξάρτητες του διώροφου κτηρίου πάνε αναλογικά 50/50 στο κάθε ιδιοκτήτη;

2) Γίνεται να μην τα χρεωθεί ο ιδιοκτήτης του ορόφου αν συναινεί ο ιδιοκτήτης του ισογείου ή με κάποιο άλλο τρόπο; Ο καινούργιος νόμος περί 50 τ.μ. ανά ακίνητο; Mπορώ να θεωρήσω την κάθε οριζόντια ιδιοκτησία σαν ξεχωριστό ακίνητο;

Edited by KidPadel
Link to comment
Share on other sites

με τις νέες προσθήκες έχουμε τα εξής:

    Παρ7.  Μετά από την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ.5 ή εφόσον η αυθαίρετη επέκταση ή απομείωση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας και κτιρίων εν σειρά που αποτελούν οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες ευρισκόμενες εντός οικοπέδων, τμημάτων οικοπέδων ή αγροτεμαχίων, υφίσταται από την ανέγερση – κατασκευή της οικοδομής και συντελείται εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας, προκειμένου να ενσωματώσει τον υπαγόμενο στις διατάξεις του παρόντος χώρο στην οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία του ή να τον εξαιρέσει από αυτήν. Στην περίπτωση αυτήν, η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών  τεκμαίρεται.

Η παρούσα εφαρμόζεται αναλόγως και σε περιπτώσεις που η ίδια αυθαίρετη κατασκευή υφίσταται σε όλους τους ορόφους και δεν είναι από κατασκευής.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την εφαρμογή του παρόντος, σε περίπτωση που δεν συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ.5, είναι η παρέλευση δεκαετίας από την τέλεση της αυθαιρεσίας μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και η μη έκδοση αμετάκλητης δικαστικής απόφασης που να διατάσσει την κατεδάφιση.[ 1] 


δηλ. τα ανωτέρω που εφαρμόζονται? π.χ. εχω 2 διαμερίσματα και έχω διμερισμάτωση μεταξύ τους (μετακίνηση του κοινού τοίχου). Θέλω και συναίνεση για την τακτοποίηση? ή το συμβόλαιο?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.