Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

σωστό θα πρέπει να γίνει καταγραφή και του ενός και του άλλου, τακτοποίηση και διόρθωση των τίτλων τους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι αλλά πως τακτοποιείς κάτι που δε σου ανήκει; ο άλλος πως θα τακτοποιήσει κάτι που δεν έχει πρόσβαση για αυτοψία;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, dimitris GM said:

τα ιδια λεμε απο χτες....απλά εγινε διασπαση του ιδιου θεματος "στα δυό"

και χασαμαν  τις αδειες με τις κατοψεις και τις επεκτασεις  και τις ΔΔ.........

Με απλα λογια,

ενα διαμερισμα ειναι 60 τμ στην αδεια, 60τμ. στη συσταση και 65 μετρημενο χτες με ακριβεια χιλιοστου.

 Δεν ειναι  διαμερισματωση. Μπηκε στον διπλανον ο οποιος  εχει τιτλο για 60 αλλά  του εχουν μεινει 55 τμ

 Εαν αυτος ο διπλανος  εκανε καποια επεκταση στον ακαλυπτο κατα 5 τμ. και εξακολουθει να εχει 60 τμ.,  αυτο δεν σημαινει οτι "συμψηφιζονται/συγχωνευονται   εκ του αποτελεσματος" οι καθ' έκαστον πράξεις.


   Οι αυθαιρεσιες καθε μιας ειναι ξεχωριστες και απαιτουν την δικη τους, ξεχωριστη,  αντιμετωπιση.

 

εγω τι να πώ...

ισχυει ό,τι δειχνει το....VAR...😄

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

What is VAR??

Σε πρηξα το ξέρω, αλλά η απορία μου είναι αυτή, έστω ότι μου έρχονται και οι δυο (α κ β) για τακτοποίηση και μετέπειτα διόρθωση των τίτλων με όποιο τρόπο, και έστω ότι δεν υπάρχουν άλλοι ιδιοκτήτες, τα 5μ² (έστω ότι είναι και τα 5 υπέρβαση δόμησης) που μπήκε ο α στον β που θα τα χρεώσω;

Στον α (που δεν του ανήκουν) ή στον β (που δεν τα χρησιμοποιεί, άρα γιατί να τα πληρώσει;) ; 

Μια φορά μου έχει τύχει (με έναν από τους δύο, τον καταπατητή) και to λύσαμε δια της γυψοσανίδας :D

Link to comment
Share on other sites

εσυ μιλησες για ντριμπλες κι εγω για το VAR...λογικον...😄

κατα τα λοιπα,

οταν λες "Μια φορά μου έχει τύχει (με έναν από τους δύο,  τον καταπατητή) και  to λύσαμε δια της γυψοσανίδας "

 

τπτ δεν λυσατε

απλα βαλατε το προβλημα κατω απο   το χαλί...και καποια στιγμη θα το βρουνε μπροστα τους

 [εκτος αν εβαλαν την γυψοσανιδα σε ...καρουλια και καθε φορα που θα χρειαζεται την πανε  μπρος πίσω

[για πες αλευρι...η ΗΤΑ  σας γυρευει...🙁]

κατα τα λοιπα ισχυουν οι ανω λεπτομερείς απαντησεις μου

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

τπτ δεν λυσατε

απλα βαλατε το προβλημα κατω απο   το χαλί...και καποια στιγμη θα το βρουνε μπροστα τους

Σύμφωνοι, αν και είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει σύστημα καρούλι...

Για την ιστορία εγώ ψηφίζω να πληρώσει αυτός που κάνει χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τελείως παράλογο να έχει δωθεί λύση αν έχεις επεκταθεί σε κοινόχρηστο! (εντός νόμιμου όγκου και εκ κατασκευής) και να μπορείς να κάνεις μονομερή και το ίδιο να μην ισχύει για την περίπτωση μεταξυ ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

εδώ έχουμε μια διαφορετική περίπτωση ππέτρο, όταν πχ το ένα διαμέρισμα μπήκε στο άλλο, έχουμε περίπτωση που θα πρέπει και μπορεί να τακτοποιηθεί. Εσύ προφανώς είσαι ο Μηχανικός του ενός ιδιοκτήτη, τότε πιστευω θα πρέπει να βρεις τον άλλο να του αναφέρεις την περίπτωση και να τον κάνεις να συναινέσει ώστε πλέον οριστικά να τακτοποιήση και αυτός την δικιά του ιδιοκτησία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.