Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

ολα αυτα που συζηταμε  πιο πανω,  εχουν σχεση με την επεκταση/καταληψη κοινοχρηστων απο μερους μιας ΟΙ.

Δεν λες τι εχει γινει στο υπογειο και απο ποιόν.

[όσο για την μονομερη τροποποιηση...

μην τα βαζετε με τους συμβ/φους, αλλά με αυτους που συνεταξαν τις  αλλοπροσαλλες αυτες διαταξεις...]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα το θέμα μου είναι το εξής και θα ήθελα να μου πει μία γνώμη ο κύριος @dimitris GM . Σε περίπτωση επέκτασης οριζόντιας σε κοινόχρηστο, άντε και κάναμε τακτοποίηση αλλά δεν ισχύουν τα α και β σωρρευτικά άρα χρειάζεται συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών για τροποποίηση συμβολαίου. Χρειάζομαι συναίνεση του 100% , του 51% ή της πλειοψηφίας της συνέλευσης της πολυκατοικίας??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αυτή τη μαύρη μέρα.

Δημήτρη, ο υπόγειο έχει επεκταθεί μέχρι το όριο που ήταν τα coure-angles ή πως γράφονται, δηλαδή το όριο του οικοπέδου, και από την άλλη πλευρά μέχρι το όριο που έχουν φτάσει και οι ανώτερες ιδιοκτησίες.

Δεν τα βάζω με κανέναν, απλά η συνεννόηση έχει γίνει αρκετά δύσκολη και επίσης εγώ δεν είμαι συμβολαιογράφος η κάτι σχετικό, οπότε όταν κάποιος μου λέει κάτι θέλω να μου εξηγεί τι και πως και γιατί, όπως το κάνω εγώ με μια τεχνική έκθεση(ή μάλλον όπως προσπαθώ να το κάνω). Ρωτάω λοιπόν ποια είναι η λύση όταν δεν έχεις τα σωρευτικά. Κοινώς αυτό που ρωτάει και ο Tekton85.!!!

 

Link to comment
Share on other sites

 πριν μερες ειχα αναρτησει αυτο:

 σε αυτο το αρθρο 98, υπαρχουν οι εξης δυο  "περιπτωσεις"  και καθε μια "λυνεται" ξεχωριστα.

5.   Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις :

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή

β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

6.   Για την υπαγωγή των ανωτέρω περιπτώσεων στις ρυθμίσεις του παρόντος, απαιτείται, κατά περίπτωση, επιπλέον των υπόλοιπων δικαιολογητικών που ορίζονται στο άρθρο 99 :

α) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής,

β) βεβαίωση μηχανικού ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

7. Μετά την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά και οι δύο προϋποθέσεις με στοιχεία α και β της παραγράφου 5, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας, προκειμένου να ενσωματώσει τον υπαγόμενο στις διατάξεις του παρόντος χώρο στην οριζόντια ιδιοκτησία του. Στην περίπτωση αυτή η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών τεκμαίρεται.

 

δλδ,  εφόσον ισχυριζομαστε το "εκ κατασκευής"  την δηλωση την κανει ο ιδιοκτητης

[και δεν βαζουμε το σε όλους τους οροφους, ακομα και αν υπαρχει, διοτι τότε θελει και απο τον μηχανικο]

 

Εφοσον ισχυριζομαστε  το "σε όλους τους οροφους" [δλδ  μετα την κατασκευη]

την δηλωση την κανει ο μηχανικος.

υγ1

εκεινο το σωρευτικα για την μονομερή τροποποίηση, "χαλασε" όλη  την δουλειά...

Οσο για την "μονομερη τροποποίηση της συστασης" ....προφανως γινεται -με όποιον τρόπο μπορει να   γινεται

-χωρις να εχει εξηγησει κανενας τον λογο για τον οποιο γινεται....-

αλλά,   ακομα δεν εχουν δοθει οδηγιες αν ειναι υποχρεωτικη ή ειναι δικαιωμα του ιδιοκτητη...

και αν μπορει να γινει μεταβιβαση και χωρις να εχει προηγηθει τροποποιηση της συστασης...

η οποια , προφανως, δεν μπορει να αφορα τροποποιηση στα χιλιοστα...

 

υγ2

δλδ μετα απο 30 χρόνια, θα  πρέπει να γίνει νεα τροποποίηση της σύστασης και  να  καταργηθει η τροποποίηση ??????          

υγ3

αυτα γίνονται, όταν οι πολεοδομοι που νομοθετούν για "αυθαιρετα"...ανακατευονται με το εμπραγματο.

υγ4

όποιος κανει πρωτος αυτη την "μονομερη"  να μας πει τι ακριβως εκανε...

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...σκοτάδι μαύρο! Πάντως δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το κατά πόσο νομοθετούν πολεοδόμοι ή τα άρθρα τα μοιράζονται με νομικούς. Στην περίπτωσή μας οι παράγραφοι 5, 6 μυρίζουν πολεοδόμο ενώ η 7 νομικό που είχε τις ενστάσεις του για τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Απόληξη κλιμακοστασιου σε οικοδομή με σύσταση όταν στο δώμα έχει την αποκλειστική χρήση ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου  μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστη και να δηλωθεί μαζί με άλλες παραβάσεις στους κοινόχρηστους χώρους;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πυλωτή σε πολυκατοικία , με την χρήση της συμβολαιογραφικά μεταγεγραμμενη σε ιδιοκτήτη διαμερίσματος  της οικοδομής και κλεισμένη εκ κατασκευής (χωρίς να χτιστεί κάτι απλά μπήκε γκαραζόπορτες ) νομιμοποιήτε; Απαιτεί συναίνεση των άλλων ιδιοκτητών;

Edited by TopGun
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Σε οικόπεδο  έχει ανεγερθεί διώροφο κτίριο με σύσταση Ο.Ι. Στον περιβάλλοντα χώρο του οικοπέδου έχει ανεγερθεί ισόγειο γκαράζ χωρίς οικοδομική άδεια στο οποίο όμως δεν έχουν αποδοθεί χιλιοστά (βασικά ούτε καν περιγράφεται στη σύσταση). Η τακτοποίηση γίνεται για κάθε χώρο Ο.Ι. σε ξεχωριστή δήλωση. Το γκαράζ θεωρώ θα τακτοποιηθεί στη δήλωση με τους υπόλοιπους κοινόχρηστους χώρους. Με τι ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα το δηλώνατε? >200% ή θα κάνατε θεώρηση ότι παρόλο που δεν έχει χιλιοστά πρέπει να γίνει σύγκριση με τα συνολικά επιτρεπόμενα από τη στιγμή που ανήκει σε όλους τους συνιδιοκτήτες (2 είναι συνολικά)

Ευχαριστώ!

edit

dimitris GM η ερώτηση για την ώρα είναι διερευνητική οπότε δεν υπάρχουν όλες οι πληροφορίες. Ο ιδιοκτήτης είναι ένας για την ώρα και είναι ο ίδιος που το έφτιαξε (ωστόσο λόγω συμβολαίου που θα μεσολαβήσει για κάποια Ο.Ι. στην πορεία θα γίνουν 2 οι ιδιοκτήτες). Τακτοποίηση μπορεί να γίνει γι' αυτό και ρωτάω. Αν δηλώνεται στο Ε9 δεν γνωρίζω ακόμα αλλά πιστεύω πως όχι. Το οικόπεδο είναι περίπου 500τ.μ. (οικισμός). Τώρα, όσο για το Σ.Δ. εγώ αθροίζω αυθαίρετες κατασκευές και συγκρίνω με επιτρεπόμενα μεγέθη. Το θέμα είναι ότι είτε εξαντλήθηκε είτε όχι από τη στιγμή που έχει χιλιοστά 0 δεν πρέπει να θεωρήσω ότι 0 επιτρεπόμενα του αντιστοιχούν (άρα υπέρβαση >200%)?

Edited by Tekton85
Link to comment
Share on other sites

δεν λες ποιός το εφτιαξε... ποιος θα το τακτοποιησει...ποσα τμ. ειναι το οικοπεδο,

αν εχει εξαντληθεί ο  σδ, αν μπορει να γινει "νομιμοποιηση" ή ποιός το δηλωνει στο Ε9...

[φυσικα και δεν  εχει χιλιοστα και δεν αναφερεται στην συσταση...αφου ηταν αυθαιρετο  ..]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.