Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Κάποιος συνάδελφος που να έχει άποψη στο παραπάνω θέμα; Συνοψίζοντας το βασικό ερώτημα, σε δήλωση ιδιοκτήτη για διαφορετικές ΟΙ, γίνεται να ομαδοποιηθούν λοιπές παραβάσεις των ΟΙ σε ένα φύλλο καταγραφής, εφόσον βέβαια και τα υπόλοιπα κριτήρια τους είναι κοινά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν γίνεται!

Δεν μπορούν να "ομαδοποιηθούν" ούτε οι παραβάσεις που το πρόστιμό τους υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό, ούτε οι υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.λπ., ούτε "συμψηφίζονται" τα ιδιαίτερα "δεδομένα" κάθε ΟΙ για την επιλογή - εύρεση των συντελεστών των υπερβάσεων ή αυτά που επηρεάζουν τον προσδιορισμό του προστίμου που αναλογεί στην καθεμία από αυτές.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ιδιαίτερα!

Επιπλέον ευχαριστώ και για την επεξήγηση. Ακριβώς αυτός ήταν ο ενδοιασμός μου, ότι γενικά ήξερα πως η κάθε Ο.Ι. καταγράφεται σε ένα φύλλο, ώστε, τουλάχιστον ως προς την ΥΔ, να επιλεχθούν τα αντίστοιχα ποσοστά υπέρβασης ανάλογα των χιλιοστών της ιδιοκτησίας. Με τις λοιπές παραβάσεις κόλλησα γιατί θα αύξαναν το πρόστιμο δυσανάλογα. Κατα τ΄άλλα βέβαια και η υποχρέωση ξεχωριστής δήλωσης για χώρους της τάξης π.χ. των 20τμ, προ 1975 σε ακίνητο που θα μεταβιβαστεί καθολικά, είναι μη ορθολογικό, αλλά εκτός ότι δεν είναι η μόνη "άδικη" περίπτωση στον νόμο, αυτό θα ήταν θέμα σε άλλη συζήτηση.

Υ.Γ. Γενικά συμφωνώ πως δεν πρέπει να σκεφτόμαστε με κριτήριο την μείωση του προστίμου, αλλά συχνά προκύπτουν περιπτώσεις που με βάση το λεκτικό του νόμου το πρόστιμο είναι οφθαλμοφανώς ανορθολογικό και "άδικο" τουλάχιστον συγκρίνοντας το με αυτό σε άλλες κατά πολύ δυσμενέστερες περιπτώσεις που θα κατέβαλλαν το ίδιο (ή μικρότερο) πρόστιμο.

 

Και όσο περισσότερο το σκέφτομαι προκύπτει ξεκάθαρα η  ορθότητα  των γραφόμενων του Ιάσονα και αναφέρω το ακόλουθα το παράδειγμα προς ενίσχυση της  αιτιολόγησης.

Αν η μία ΟΙ έχει παραβάσεις αναλυτικού συνολικά 16000€ και η άλλη 1000€, όπου κανονικά πληρώνουν 3ΛΠ, "ομαδοποιώντας" τες, έστω γιατί όλα τα υπόλοιπα κριτήρια είναι κοινά, προκύπτουν 2ΛΠ, που προφανώς δεν είναι σωστό.

Edited by tettris
Πρόσθετα σχόλια
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2019 at 8:21 ΜΜ, dimitris GM said:

....

Σωστα λες, να την ρωτησεις

η απάντηση είναι ότι, σύμφωνα με το νόμο περί συστάσεων, όταν υπάρχει αυθαιρεσία που καταλαμβάνει κ.χ. (σύμφωνα με τα σχέδια της σύστασης) θα πρέπει πρώτα να τροποποιηθεί η σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/9/2019 at 9:59 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι, δεν γίνεται!

Δεν μπορούν να "ομαδοποιηθούν" ούτε οι παραβάσεις που το πρόστιμό τους υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό, ούτε οι υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.λπ., ούτε "συμψηφίζονται" τα ιδιαίτερα "δεδομένα" κάθε ΟΙ για την επιλογή - εύρεση των συντελεστών των υπερβάσεων ή αυτά που επηρεάζουν τον προσδιορισμό του προστίμου που αναλογεί στην καθεμία από αυτές.

 

Καλημέρα θα παρακαλούσα ιδιαίτερα τον χρόνο σου @ΙΑΣΟΝΑΣ, για μια πληροφορία που προέκυψε στο παραπάνω θέμα. Αν και υποθέτω προκαταβολικά την άποψή σου θα ήθελα την συμβολή σου, ώστε να αποφασίσω οριστικά.

Μετά από συνομιλία με το ΤΕΕ, μου τέθηκε η εξής δυνατότητα για (συνοψίζω την κατάσταση) κτίριο με σύσταση ΟΙ με αυθαιρεσίες πριν το 1975:

Θα μπορούσα, αντί για ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε ΟΙ και κατηγορία 1, να κάνω μία (αρκεί να υπάρχει συναίνεση) για όλο το ακίνητο (κτίριο και κοινόχρηστοι) κατηγορίας 2, όπου οι υπερβάσεις δόμησης, οι λοιπές παραβάσεις κλπ. ομαδοποιούνται και συνεκτιμούνται σαν να εξετάζαμε (ως προς τις αυθαιρεσίες) μία ιδιοκτησία.

Φαντάζομαι ότι διαφωνείς με την προσέγγιση και μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου, όμως ο λόγος είναι ότι εάν υπάρξει μελλοντικά κάποιο κόλημμα (π.χ. περίπτωση διαφωνίας των ιδιοκτητών) στην περίπτωση μίας αίτησης δεν θα είμαι νομικά καλυμμένος; Κάποιος άλλος συνάδελφος που θέλει να γράψει τη γνώμη του; 

Link to comment
Share on other sites

Γραπτά και δεσμευτικά στο δίνουν αυτό από το ΤΕΕ; Αν όχι, τότε να τους πεις "...να μην φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν"!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

😀 Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Δυστυχώς τηλεφωνικά έγινε η συνομιλία -δεν ξέρω εάν είναι κάποια νέα τακτική αποφυγής ευθυνών. Κάπως έτσι περίμενα την απάντησή σου και μου αρκεί. Θα ήθελα να ήξερα τον λόγο συγκεκριμένα, αλλά εκτός του ότι μπορεί να είναι μεγάλη ιστορία για να δοθεί σε μια απάντηση, έχω επιπλέον διαβάσει κατά καιρούς και πολλάκις τα σχόλιά σου σε αντίστοιχα θέματα, οπότε και πάλι ευχαριστώ για την αμεσότητα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Γραπτά και δεσμευτικά στο δίνουν αυτό από το ΤΕΕ; Αν όχι, τότε να τους πεις "...να μην φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν"!!!

 

τα προ 75 ειναι ξεχωριστη κατηγορια

παει ανα διηρημενη ΟΙ, με ρητη διαταξη

Τα άλλα,  με τους συνιδιοκτητες και την κοινη δηλωση που μπορουν να κανουν αλλά για το "συνολο" των ΟΙ [αρα και μια  για τα κοινοχρηστα]

ειναι κολπα..... ζορικα που ξερουν μονον στο ΤΕΕ...

υγ

απο πού βγαινει η "ομαδοποίηση"????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρθέτω τον διάλογο που ακολούθησε τη συμβουλή του Ιάσονα:

Εγώ: - (...) εκεί που δεν σας σπέρνουν!

Αυτοί: - Είναι τα επιχιρήματά μας σαν τους σπόρους του Δανδελίωνα. Όπου φυσάει ο άνεμος...

Τέλος συνομιλίας.

Πέρα της πλάκας και αυτοί βοήθεια προσφέρουν, ίσως έχουν υπόψη τους ότι οι υποθέσεις με τα αυθαίρετα (ειδικά τα "παλιά") σπάνια θα βρουν το δρόμο προς τα δικαστήρια, δεν ξέρω... Πάντως αν και έχω διαφάσει πολλές φορές τις ερωταπαντήσεις τους ευαγγέλιο δεν θα της κάνω.

"Ομαδοποίηση" ήταν δική μου λέξη, γιατί όταν τον ρώτησα δηλ. τις ΛΠ θα τις βάλω όλες μαζί, έστω και εάν "επωφελείται" μία ΟΙ της άλλης κλπ. που αναλύσαμε παραπάνω και μου απάντησε, "άνα 15000 για όλες τις ΟΙ βάζεις μία ΛΠ, συνολικά τα τμ της ΥΔ, κοκ". Ρώτησα μετά "Τους κοινόχρηστους στην ίδια δήλωση;", εκεί σαν να απάντησε "σε άλλο ΦΚ", σαν να τα "μάσησε" δεν είμαι σίγουρος. Όπως και να 'χει, θα εννούσε τα βάζουμε όλα μαζί αρκεί να είναι κοινά και τα υπόλοιπα κριτήρια βέβαια. Ή Δημήτρη ρώτησες κάτι άλλο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε, κάνε αυτό που η συνείδησή σου επιβάλλει! Εξάλλου εσύ δεν πληρώνεις, για να σε νοιάζει το συνολικό κόστος.... Οι ιδιοκτήτες πληρώνουν κι ενδιαφέρονται πρωτίστως για την τσέπη τους... Εσύ μόνο ευθύνες αναλαμβάνεις!!! 

Διάβασε, ρώτα, προβληματίσου, μελέτησε, σκέψου.... Μην ακολουθείς τις οδηγίες κανενός!!! Όλοι κάνουν λάθη!!! Κι εγώ, κι εσύ κι ο "μάγκας" του ΤΕΕ κ.λπ. Το αλάθητο δεν είναι ώρα να το διεκδικήσει ουδείς μας.... Ο καθένας λέει τη γνώμη του αφιλοκερδώς, υπευθύνως ή ακόμα και ανευθύνως!!!!

Μεγάλο "παιδί" είσαι, βάλε τη λογική σου, την εμπειρία σου και τις γνώσεις και "στρώσε" κι ...."όπως στρώσεις, έτσι θα κοιμηθείς".

Σε ευχαριστώ για την ωραιότατη επικοινωνία....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.