Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Γειά σε όλους! Νέα μηχανικός, νέος λογαριασμός, πρώτη ανάρτηση!

Έτσι θα ήθελα να παρακαλεσω για την κατανόησή σας για τις αφελής ερωτήσεις που μπορεί να κάνω, ξεκινώντας με αυτή:

 

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχει κτίριο με άδεια. Στον πρωτο όροφο του κτίριου αυτού έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση 7 τμ. Αυτή είναι η μόνη αμαρτία του κτιρίου. Στο ακίνητο έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Ταυτόχρονα σε διαφορετικό σημείο του οικοπέδου ο ιδιοκτήτης κατασκευασε γκαρσονιέρα -χωρίς άδεια- η οποία είναι ανεξάρτητη από το παραπάνω κτίριο.

Πως μπορούν αυτά τα δύο να μπουν σε μία δήλωση;

 

Να προσθέσω ότι υπάρχουν δύο ιδιοκτήτες στο οικόπεδο, όμως ο ένας από αυτούς έκανε την προσθήκη στον πρώτο όροφο, ενώ και οι δύο έκαναν γκαρσονιέρες (οι οποίες γκαρσονιερες συνιστούν ένα κτίριο).

 

Η ερώτηση αφορά αυτόν που έχει κάνει αυθαιρεσία στο νόμιμο κτίριο και ταυτόχρονα έχει κατασκευασει στο οικόπεδο ένα εξολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο.

 

Ευχαριστώ!

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο forum,

 

Θα δεις προσεκτικά τι περιγράφει η σύσταση. Αν δηλαδή πχ η αυθαίρετη επέκταση που λες συμπεριλαμβάνεται στην ιδιοκτησία του ισογείου ή όχι και επίσης αν υπάρχουν αποκλειστικές χρήσεις.

Μετά γίνεται ξεχωριστή δήλωση για τις αυθαιρεσίες που περιλαμβάνονται σε κάθε ιδιοκτησία και μια επιπλέον δήλωση για όλες τις αυθαιρεσίες που βρίσκονται σε κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina

 

Καλησπέρα Δανάη, σε ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Πριν απ' όλα πρέπει να πω ότι αυτό που κάνετε σε αυτό το forum, ειδικά για τους νέους μηχανικούς, είναι πολύ σημαντικό και αξίζουν σε όλους σας συγχαρητήρια. Αυτό το εννοώ, δεν είναι κομπλιμέντο! Θέλω να σας ευχηθώ καλή δύναμη και ελπίζω στο κοντινό μέλλον να είμαι σε θέση να συνεισφέρω κι εγώ με τις γνώσεις και την εμπειρία που θα αποκτήσω.

 

Να κάνω μια προσθήκη στην προηγούμενη ανάρτησή μου: το οικόπεδο το έχουν και οι δύο ιδιοκτήτες 50/50, ενώ υπήρχε υπόλοιπο ΣΔ, το οποίο δεν ξεπέρασαν κατασκευάζοντας τις γκαρσονιέρες. Τις γκαρσονιέρες εξυπηρετεί ένα (κοινό) επίσης αυθαίρετο λεβητοστάσιο. Το λεβητοστάσιο εξυπηρετεί αποκλειστικά τις γιαρσονιέρες.

Επίσης, αποκλειστικές χρήσεις δεν υπάρχουν.

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό που πρέπει να γίνει είναι:

1) μία δήλωση για τον 1ο όροφο (δλδ για τον ιδιοκτήτη που έχει κάνει την αυθαίρετη επέκταση των 7 τμ),

2) μία δήλωση για τον καθένα για τις γκαρσονιέρες που έκαναν και

3) μία κοινή δήλωση για το λεβητοστάσιο.

 

Θέλω να πω, είναι ξεχωριστές γκαρσονιέρες (για τις οποίες θα γίνουν συμβόλαια μετά την τακτοποίηση), που μοιράζονται ένα "κοινόχρηστο" λεβητοστάσιο.

 

Τα λέω σωστά;

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.

 

Δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα ή εγω δεν κατάλαβα την απάντησή σου.

Οι γκαρσονιέρες που λες περιγράφονται στη σύσταση  ως ανεξάρτητες ιδιοκτησίες ή δεν αναφέρονται καθόλου;

Αν ισχύει το πρώτο τότε κάνεις όπως τα λες. Αν όχι τότε και οι γκαρσονιέρες ανήκουν σήμερα στους κοινόχρηστους χώρους ανεξάρτητα από το ποιός τις χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω στα ανωτέρω οτι,

συμπληρωματικα,

ισχυουν οι διαταξεις του αρθρου 98 παρ. 9,  για την συναινεση του 51%,

που αναφερονται σε  [αυτοτελη]  "καταληψη"

δλδ διαφορετικα   απο την περιπτωση του  98/5,  που αναφερεται σε "επεκταση " της ΟΙ,  σαν συνολο.
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina

Καλημέρα Δανάη,

Οι γκαρσονιέρες δεν αναφέρονται στην ΟΙ. Η ΟΙ αφορά μόνο το κτίριο. Άρα οι γκαρσονιέρες θα πρέπει να μπουν σε μία δήλωση..; Και όπως λέει ο Δημήτρης

 

@dimitris GM

Καλημέρα Δημήτρη,

θα πρέπει οι ιδιοκτήτες να κάνουν υπέυθυνη δήλωση συναίνεσης (δύο δηλώσεις ή μιά και για τους δύο; ).

 

Συνοψίζοντας, χρειάζεται:

1) Μία δήλωση για την επέκταση του ενός ιδιοκτήτη στον 1ο όροφο,

2) μία δήλωση για τις γκαρσονιέρες στον κοινόχρηστο, που θα συνοδεύεται από υπεύθυνη(ες; ) δήλωση(εις; ) και των δύο ότι συναινούν.

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

ο καθε ενας συμφωνει υπερ  του αλλου

 

ο αλλος  ηδη κανει αιτηση λεγοντας "εχω το 50%  να και η συναινεση απο το αλλο 50%"

 

ξεχωριστα ο καθε ενας για τα δικα "του"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι η εξής:

 

1) Μία δήλωση για την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου (ιδιοκτήτης Α) *Αν έχει αυθαιρεσίες. Αν δεν έχει προφανώς δεν κάνεις τίποτα

2) Μια δήλωση για την οριζόντια ιδιοκτησία του ορόφου (ιδιοκτήτης Β)

3) Μία δήλωση για τους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου στην οποία θα περιλαμβάνονται οι 2 γκαρσονιέρες, το λεβητοστάσιο και οτιδήποτε άλλο πιθανόν υπάρχει στον ακάλυπτο και οποιονδήποτε άλλο κοινόχρηστο χώρο (πχ δώμα) (ιδιοκτήτης Α και ιδιοκτήτης Β από 50%)

 

Μετά από αυτά κάνεις και μια τροποποίηση της σύστασης

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina + dimitris GM

@dimitris GM + @danaikaterina

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο! 

 

Δανάη, το ισόγειο δεν έχει τίποτα. Οπότε κάνω αυτά που είπατε χωρίς τη δήλωση του Ισογείου.

Και πάλι ευχαριστώ!

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα την γνωμη σας σε κάτι. Υπάρχει οικοδομή με συσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Στο συμβόλαιο αναφέρει ότι ο ιδιοκτήτης του ισογείου έχει σε αποκλειστική χρήση το ισόγειο και όλο τον περιβάλλοντα χώρο εκτός απο μία λωρίδα 9Χ2,50 η οποία υπάρχει για πρόσβαση στο κλιμακοστάσιο. Το ισόγειο λοιπόν έχει επεκταθεί σε χώρους αποκλειστικής χρήσης (μπορεί να τακτοποιηθεί χώρις συναίνεση). Υπάρχουν ακόμα ο Α όροφος (αλλος ιδιοκτήτης) και ο μελλοντικός Β (άλλος ιδιοκτήτης). Τα τετραγωνικά δόμησης του οικοπέδου δεν έχουν εξαντληθεί, υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ. Το ερώτημα είναι άν τακτοποιήσουμε το ισόγειο σε μια μελλοντική έκδοση Ο.Α προσθήκης τα τετραγωνικά των τακτοποιημένων χώρων αφαιρούνται απο το υπόλοιπο δόμησης?

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν ήταν κάθετες δεν υπήρχε πρόβλημα και νομίζω οτι υπήρχε και εγκύκλιος για αυτό. Για τις οριζόντιες υπάρχει κάτι και αν ναί μπορείτε να μου πείτε που ?

 

Ευχαριστώ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.