Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Ελέγχεις το πως ορίζονται τα δικαιώματα στο δώμα. Είναι κοινόχρηστο ? Έχει κάποιος την αποκλειστική του χρήση ? Αν είναι καθαρά κοινόχρηστο, τότε έχει δίκιο η συμβολαιογράφος. Το ρυθμίζεις ως κοινόχρηστο και αν δεν έχει αντίρρηση ο συνιδιοκτήτης, κάνεις μετά μια τροποποίηση της σύστασης και ξεκαθαρίζεις σε ποιον ανήκει το τακτοποιημένο.

 Αν υπάρχει δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης, το τακτοποιεί ο έχων το δικαίωμα χωρίς συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Όταν απαιτείται Υπεύθυνη Δήλωση συνιδιοκτητών οτι συναινούν για τη ρύθμιση αυθαιρεσίας κατά τον 4495/17

μπορεί να μου υποδείξει κάποιος αν προκύπτει απο κάπου οτι είναι απαραίτητη η θεώρηση του γνησίου της υπογραφής.

(θα ήθελα παραπομπή σε κείμενου νόμου ή συναφούς)

Σημείωση :Οχι για τον/την αιτούντα/σα.. που το γράφει ξεκάθαρα, για την συναίνεση ρωτώ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ νοιώθεις ασφαλής να προχωρήσεις σε τακτοποίηση με συναίνεση χωρίς γνήσιο υπογραφής τοτε δεν χρειάζεται να στο επιβεβαιώσει και κάποιος νόμος. Χώρις γνήσιο υπογραφής μπορεί να σου εμφανίσει και ο ιδιοκτήτης υπεύθυνες δηλώσεις των άλλων, εσυ θα προχωρούσες; Προσωπικά εγω τις ζητάω με γνήσιο υπογραφής πρώτα για δική μου εξασφάλιση και μετα επειδη το ζητάει καποιος νόμος

Link to comment
Share on other sites

αν η ΥΔ ειναι μια πραξη που διδεται  απο τον πελατη  στον μηχανικο δια τα περαιτερω  και απαιτει θεωρηση γνησιου,

η "συναινεση"  συνιδιοκτητων  για   τακτοποιηση επι κοινοχρηστων, την οποια σου φερνει ο πελατης απο εναν "αγνωστο" σε σενα

ειναι πολυ πιο "σοβαρη" σαν περιεχομενο.

 

Ακομα και εάν δεν το προβλεπει πουθενα ο νομος,

πρεπει  να υπαρχει προς προστασια του μηχανικου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες

 

Οι συνιδιοκτήτες θα μου τις στείλουν ταχυδρομικά (και για ταχύτητα θα επιδιώξω να μου τις στείλουν και σκαναρισμένες από το email τους)  όχι ο ενδιαφερόμενος πελάτης.

 

ΥΓ γνωρίζει κανείς από εσάς με εκείνη την φημολογούμνη παράταση της πρώτης περιοδου, για το όφελος 20% αν υπάρχει τελικά νέα ημερομηνία ή ισχύει η 8η Απριλίου (αν δν κάνω λάθος);

 

 

Link to comment
Share on other sites

johnvts

 

Αν δηλωθεί χωριστά σε ποιανού το όνομα θα γίνει η δήλωση; Γνώμη μου είναι ότι το θέμα είναι συμβολαιογραφικό και εφόσον υπάρχει συναίνεση και καταλαβαίνω ότι μετά τη ρύθμιση θα ακολουθήσει τροποποίηση της σύστασης το αποτέλεσμα θα είναι να συνενωθούν οι ιδιοκτησίες Α ορόφου και Β ορόφου και θα είναι καλυμμένος ο ιδιοκτήτης της μεζονέτας.

 

Επεξεργασία: Άκυρο μήνυμα, δεν είχα παρακολουθήσει την εξέλιξη της συζήτησης.

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

 

Σε Αποθήκη Υπογείου ανήκει βάσει συμβολαίων κατά αποκλειστική χρήση, χώρος στην τελευταία στάθμη της πολυκατοικίας και κάτω από τη στέγη. Η στέγη έχει υπερυψωθεί και ο χώρος έχει γίνει κατοικία. Η αποθήκη έχει 3%ο. 
α) Πρέπει να ορίζεται από τον Κανονισμό δικαίωμα δόμησης στην αποκλειστική χρήση για να γίνει ρύθμιση; [σε αυτή τηνπερίπτωση δε θέλω συναίνεση βάσει παρ.8]
β) Το ποσοστό της υπέρβασης σε σχέση με ποιο μέγεθος υπολογίζεται; (αν πάει με το 100% ως κοινόχρηστος, ελέγχεται το σύνολο των κοινοχρήστων; γιατί υπάρχει και δίπλα αντίστοιχη αποκλειστική χρήση-διαμέρισμα άλλου ιδιοκτήτη)

 

Ευχαριστώ

 

 

Επεξεργασία: Η ερώτησή μου αφορά κυρίως στο γεγονός ότι η επιφάνεια αποκλειστικής χρήσης δεν είναι σε συνέχεια με νομίμως υφιστάμενο χώρο που έχει χιλιοστά για να το ρυθμίσω ως επέκταση αυτού.

Εφόσον ισχύει το #113 του killertomato "όταν έχουμε αποκλειστικές χρήσεις (χωρίς χιλιοστά) , αυτές πάνε υποχρεωτικά μαζί με το διαμέρισμα στο οποίο ανήκουν. Δεν έχουν ιδιοκτησιακή αυτοτέλεια και δεν μπορούν να μεταβιβαστούν ξεχωριστά από το διαμέρισμα, επομένως αν τακτοποιήσεις αυτες τις αποκλειστικές χρήσεις ουσιαστικά τακτοποιείς το διαμέρισμα που πάντα θα είναι δεμένο μαζί τους. Ενδεχομένως να μην αξίζει πρακτικά προς το παρόν να το κάνεις" καταλαβαίνω ότι η παραπάνω ρύθμιση θα γίνει συγκριτικά με τα 3% της Αποθήκης και θα ελεγχθεί αντίστοιχα και η Αποθήκη. Ευχαριστώ

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.