Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

δες το αρθρο 107
Ενέργειες αρμόδιων υπηρεσιών
 2. Αν το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών και την έκδοση οικοδομικής άδειας που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία μέχρι τις 28.7.2011.

 

Μιλαει και για καθετες και οριζοντιες,

[οπως φαινεται δεν περιλαμβανει τις αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα]

Επομενως,  σαν πρωτη αναγνωση:

- Αυθαιρεσιες σε ΟΙ δεν λαμβανονται  σε βαρος του "αερα"

- Λαμβανονται  αν δεν εχει γινει συσταση

- Λαμβανονται   αν εχουν γινει σε κοινοχρηστα

-  Λαμβανονται  -μαλλον- και εάν αυτος που τακτοποιησε ειναι και ιδιοκτητης του αερα.

[υπο συζητηση]

 

Παντως το ερωτημα αφορουσε   αυθαιρεσιες εγιναν σε χωρο αποκλειστικης μεν χρησης, αλλα που ανηκει στα "κοινοχρηστα και κοινοκτητα" της οικοδομης και τακτοποιουνται με συναινεση ή πώς αλλοιώς...

 

υγ1

θα θυμαστε την περιπτωση του ν. 3041 με την "αδεια Νικητης" που ακυρωθηκε εν συνεχεία και εκδοθηκε και  σχετικη εγκυκλιος.

Επομενως, για ολα τα προαναφερομενα, καλο θα ηταν να περιμενουμε εγκυκλιους.

υγ2

Ειπαμε οτι  αποκλειστικη χρηση  δεν σημαινει και δικαιωμα ανοικοδομησης.

Περιμενουμε και την εγκυκλιο για το αρθρο 98 και τί και πώς θα γινεται η "τροποποιηση της συστασης"..

 

Εχει δρομο ακομα το θεμα σου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, νέος μηχανικός και πρώτη ανάρτηση. 

Σε ένα οικόπεδο με 2 μονοκατοικίες (η μια δίπλα στην άλλη) με 3 ορόφους η καθεμία, χτίστηκε μια εξωτερική σκάλα που οδηγεί στον πρώτο όροφο η οποία δεν προβλεπόταν στην άδεια και για την οποία έγινε τακτοποίηση ως αυθαίρετη. Να σημειώσω ότι η σκάλα βρίσκεται πάνω στην μία μονοκατοικία και η άλλη μονοκατοικία βρίσκεται στην απέναντι πλευρά. Δηλαδή η σκάλα είναι αποκλειστικά για την χρήση της μίας μονοκατοικίας.

 

Το θέμα είναι ότι κάτω από την σκάλα δημιουργήθηκε αποθήκη και μέχρι τώρα λειτουργεί ως λεβητοστάσιο για τους 2 ιδιοκτήτες. Ο ιδιοκτήτης που έχει την σκάλα θέλει να χρησιμοποιήσει τον χώρο αποκλειστικά, λόγω βλαβών (διαρροές κλπ) με τον λέβητα του άλλου ιδιοκτήτη οι οποίες δεν επιδιορθώνονται εδώ και 1 μισή χρόνο .

 

Βέβαια ο ο απέναντι ιδιοκτήτης θεωρεί τον χώρο κοινόχρηστο όπως ακριβώς τον αγόρασε (παράνομα προφανώς). Το ερώτημά μου είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Μπορεί να γίνει τακτοποίηση της αποθήκης ως αυθαίρετη? Είναι όντως κοινόχρηστη ή ανήκει στον ιδιοκτήτη που βρίσκεται η σκάλα την οποία λέει πως τακτοποίησε ήδη.

 

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για την απειρία μου να εξηγήσω το ζήτημα καθώς δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια προβλήματα και δεν έχω ακόμα δικαίωμα να αναλάβω την τακτοποίηση ή ότι χρειάζεται, οπότε ο ρόλος μου είναι καθαρά να συμβουλέψω τον πεθερό μου μπας και με συμπαθήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alexakoss said:

.....

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για την απειρία μου να εξηγήσω το ζήτημα καθώς δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια προβλήματα και δεν έχω ακόμα δικαίωμα να αναλάβω την τακτοποίηση ή ότι χρειάζεται, οπότε ο ρόλος μου είναι καθαρά να συμβουλέψω τον πεθερό μου μπας και με συμπαθήσει.

Είναι ζήτημα που άπτεται περισσότερο σε ιδιοκτησιακά δικαιώματα και υποχρεώσεις και όχι πολεοδομικά.

Οπότε προσοχή ειδικά αν δεν εχεις σημαντική ενασχόληση μέχρι τώρα με θέματα τίτλων και συστάσεων ιδιοκτησιών.

Κίνηση πρώτη στον πεθερό του λες να σου δώσει τους τίτλους ιδιοκτησίας και την σύσταση.

Επικουρικά τον ενημερώνεις ότι θα χρειαστεί δικηγόρο.

Μελετάς την σύσταση και υποχρεωτικά ζητάς τα συνημμένα σχέδια της σύστασης. Διαβάζεις με προσοχή που είναι τα όρια της κάθε ιδιοκτησίας που και που είναι κοινόχρηστοι χώροι.

Αν η αποθήκη ή η κλίμακα και η αποθήκη είναι σε τμήμα κοινόχρηστο το λύνεις με βάσει τα δικαιώματα που έχουν στον κοινόχρηστο. Αν η κλίμακα και η αποθήκη είναι τμήμα ιδιοκτησίας, τότε δικιά του είναι και κάνει ότι θέλει όποιος την έχει.

 

Αυτά….

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οταν ελεγχούμε μια ανεξάρτητη ιδίοκτησια διαμέρισμα (οριζοντια και καθετη σύσταση) πρεπει να  εξεταζούμε και τυχον αυθαιρετες κατασκευες σε κοινοχρηστους χώρους. Για παραδείγμα σε υπογείο που αλλαξε χρήση και σε χώρο μπαζώματος εγίνε λεβητοστασιο κοινόχρηστο πρεπεί να τακτοποιηθεί και το λεβήτοστασιο για να εκδοθει βεβαιώση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 83 παρ. 2β

"...στην διακεκριμενη αυτοτελη οριζόντια ιδιοκτησια ή καθετη. ..μη συμπεριλαμβανομενων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων..."

Εχεις μια οικοδομη επι καθέτου,  που σημαινει οτι αυτο το υπογειο ανηκει στην καθετη αυτη.

Αρα  υποχρεουσαι να το τακτοποιησεις.

[Δεν υποχρεούσαι  εάν εχεις μια ανεξαρτητη ΟΙ σε οροφο σε πολυόροφη οικοδομη επι καθέτου, η οποια δεν εχει κανενα δικαιωμα  στο υπογειο]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντήση, 

Στο λεβήτοστασιο υπαρχούν οι λεβήτες ολης της οικοδομης και είναι σε μπάζωμα. Πρεπεί δλδ να πάρω 51% συνέναιση απο τις ιδιοκτητες να το βάλω στην τακτοποιήση και εκδοθεί βεβαίωση.  Και πρεπεί να δω αν υπαρχούν και αλλές παραβάσεις στο κοινοχρήστο της συγκεκρίμενης στάθμης. Εγω θεωρούσα οτι επρέπε να αναφέρω την παράβαση αλλα να μην τακτοποιησω και να εκδόσω βεβαίωση για την ιδιοκτήσια που πουλίεται. Δεν εμπιπτω και σε αυτη την περίπτωση στο αρθρο 83 παραγραφο 2

 

Edited by panapara1
Link to comment
Share on other sites

[Δεν υποχρεούσαι  εάν εχεις μια ανεξαρτητη ΟΙ σε οροφο σε πολυόροφη οικοδομη επι καθέτου, η οποια δεν εχει κανενα δικαιωμα  στο υπογειο ]...με την εννοια οτι  δεν ειναι  παρακολουθημα του διαμερισματος.

Κοινοχρηστο εξακολουθει να παραμενει, αλλα δεν υποχρεουσαι να το τακτοποιησεις.

Οι αυθαιρεσιες   "επι κοινοχρηστων"   αφορουν ολη την οικοδομη και τακτοποιουνται με αποφαση της ΓΣ.

Εδω τιθεται το ερώτημα:

Eάν και κατα πόσο εισαι υποχρεωμενος  να "ψαξεις" και να "αναφερεις" τί βρηκες στο υπογειο ή στην  εισοδο ή  καπου αλλού στα κοινοχρηστα..

Γνώμη μου ειναι οτι: Εσυ εξεταζεις το διαμερισμα, όπως περιγραφεται στο συμβολαιο.

εδιτ

αυτο που γραφεις, τι σημαινει?  Μηπως οτι εχει καθε ΟΙ ανεξαρτητη θερμανση και δικαιωμα στο υπογειο???

"Στο λεβητοστασιο υπαρχούν οι λεβήτες ολης της οικοδομης "

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται

Το λεβήτοστασιο δεν φαινέται πουθενα. Στο συμβόλαιο περιγράφεται μόνο το υπογείο και διαμερισμα της ιδίας σταθμής που σύνενωθηκαν. 

Τακτοποίω την αλλαγη χρήση και την διαμερίσματωση. Θα ανάφερω τα σχέδια το λεβήτοστασιο που είδα και θα ανάφερω οτι είναι κοινόχρηστο και δεν τακτοποιειται με την λόγω δήλωση. Νομίζω να μην εμφάνισω το λεβήτοστασιο καθόλου είναι λάθος. Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευχαριστω για το χρόνο σας να είστε κάλα

Edited by panapara1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα το έβαζα στο θέμα των οριζοντίων αλλά ίσως εδώ ταιριάζει καλύτερα.

Οικοδομική άδεια του 1984 για σεισμόπληκτο από μεταφορά οικισμού σεισμοπλήκτων. Η άδεια εκδόθηκε

απο την αντίστοιχη πολεοδομία αλλά υποκεινταν σε έλεγχο από την υπηρεσία σεισμοπλήκτων ΤΑΣ αν δε κάνω λάθος.

Το 1986 γίνεται σύσταση (Ισόγειο 50% και αερας 50%) και βγαίνει άδεια για προσθήκη ορόφου.

Εμένα με αφορά η Ο.Ι του ισογείου ή οποία θέλει σήμερα να ρευματοδοτηθεί αλλα λόγω σεισμοπλήκτου θα προηγηθεί αυτοψία απο την ΥΔΟΜ.

Κύρια αυθαιρεσία είναι η προσθήκη υπόγειας στάθμης που ανήκει στο ισόγειο και λοιπές παραβάσεις. Εγώ θα ρυθμίσω την οριζόντια μου. Όμως, υφίσταται

αυθαίρετο εξωτερικό κλιμακοστάσιο, το οποίο εξυπηρετεί την αλλη Ο.Ι του ορόφου και βρίσκεται επί κοινοχρήστου. Ο πελάτης έχει το εξής θέμα: Αν κατά την αυτοψία

της ΥΔΟΜ θα εξετασθούν και τυχον αυθαιρεσίες επι του κοινοχρήστου όπως το κλιμακοστάσιο ή ο έλεγχος θα περιοριστεί στην δική του Ο.Ι την οποία θα έχει ρυθμίσει ώς προς τις παραβάσεις του. Με λίγα λόγια αν πρέπει να έχει ρυθμιστεί και το κλιμακοστάσιο προτού ζητήσει την ρευματοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα τακτοποίησης ασχολείσαι μόνο με την οριζόντια. Η ΥΔΟΜ μπορεί να ελέγξει ότι θέλει και να επιβάλλει πρόστιμα στο ακίνητο στους συνιδιοκτήτες αφού οι σκάλα είναι κοινόχρηστη. Καλύτερα να ρωτήσεις την Πολεοδομία γι αυτό.

Σκέψου ότι δεν υπήρχε νόμος τακτοποίησης όπως παλιά. Ρεύμα μπορούσε να πάρει κάθε λειτουργικά αυτοτελής χώρος, ακόμη και αν δεν είχε το ισόγειο χωριστεί με σύσταση. Η πολεοδομία (αν έλεγχε) θα κοιτούσε μόνο το ισόγειο ή όλο το ακίνητο για κατασκευές καθ υπέρβαση της άδειας;

Η περίπτωση της αυτοψίας της, είναι διαφορετική από αυτή για την οποία (βάσει προηγούμενων νόμων) θα έλεγχε (δειγματοληπτικά ή ύστερα από καταγγελία) ένα ακίνητο υπαχθέν σε νόμο τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.