Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα

Μετά από αποχή περίπου ενός χρόνου μου ήρθαν 2 μαζεμένα αυθαίρετα...

Στην 1η περίπτωση έχω ισόγειο και 1ο όροφο κατοικίας προ του '55 με μια προσθήκη κατ΄επέκταση περίπου 5μ2. Η κατοικία αλλά και η προσθήκη επικοινωνούν. Η προσθήκη έχει λειτουργία εσωτερικού κλιμακοστασίου. 

Θα μπορούσα να πάρω εξαίρεση για την προσθήκη;

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι...

 

Στην 2η περίπτωση έχω ισόγεια αγροτική αποθήκη εντός σχεδίου με μοναδικό κτήριο στο οικόπεδο την αποθήκη αυτή.

Για την αποθήκη αυτή εκδόθηκε οικ. άδεια 28μ2 το 1997. Ο πελάτης στην κατασκεύασε τελικά αποθήκη εμβαδού 51μ2 με εσωτερικό πατάρι 20μ2.

 

Η αποθήκη με κατηγορία σπουδαιότητας Σ1 σύμφωνα με ΕΑΚ δεν θέλει στατική επάρκεια.

Πρέπει να δω κάτι για το πατάρι; Ή με καλύπτει η κατηγορία Σ1;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eαν εχω μοναδικό κτισμα μια αποθήκη 40 τμ εντός οικισμού χωρίς Ο.Α. παίρνει εξαίρεση ως Σ1 ?

Στο Άρθρο 2 γράφει για τις "Προϋποθέσεις για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας",  εδώ δεν γράφει τίποτα για κτίρια Σ1

όμως στο Αρθρο 1 γράφει οτι η Μ.Σ.Ε. απαιτειται στις παρακατω περιπτώσεις εκτός των περιπτώσεων 1,2,3 του άρθρου 96 και των κτιρίων σπουδαιότητας Σ1,

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση με οικια σε εκτός σχεδίου (μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο) εξ ολοκλήρου αυθαίρετη που είναι οριακά κατω από 25 τμ. Στην προσοψη της υπάρχει ξύλινο υπόστεγο αρκετά μεγάλο που είναι στερεωμένο από την μία πλευρά στην όψη της (βιδωμένο πάνω στον τοίχο) και από την άλλη πλευρά καταλήγει σε υποστυλώματα. Επομένως δεν είναι στατικά ανεξάρτητο σε σχέση με την οικία. Σε ερωταπαντήσεις βρήκα το ακόλουθο:

"1709. Σε τακτοποίηση αυθαιρέτου στο οποίο οι υπερβάσεις των Κ.Χ. είναι 24,5 τ.μ. και επίσης υπάρχουν αυθαίρετοι ημιυπαίθριοι χώροι ανοικτοί στα 30 τ.μ. επιφάνεια κάλυψης (οι οποίοι δε προσμετράνε στη δόμηση) μπορεί να χρησιμοποιηθεί το άρθρο 2 παράγραφος ι του ΦΕΚ Β 1643 σχετικά με την μη απαίτηση εκτέλεσης Μελέτης Στατικής Επάρκειας όταν το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ανάδιαιρεμένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.;

Θεωρούμε πως δεν μπορεί να γίνει χρήση της συγκεκριμένης διάταξης για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας καθότι στην περίπτωσή σας το σύνολο της επιφάνειας των αυθαίρετων κατασκευών είναι 24,5 + 30 = 54,5 τ.μ. > 25 τ.μ. που αναφέρει η περ. ι του άρθρου 2 της παραπάνω απόφασης. Στην επιφάνεια για τον έλεγχο των 25 τ.μ. προσμετράτε και αυτή των ημιϋπαίθριων χώρων από την στιγμή που δεν αποτελούν στατικά ανεξάρτητα τμήματα και προφανώς ο φέρον οργανισμός τους είναι μονολιθικά συνδεδεμένος με αυτόν του κτιρίου."

Όπως καταλαβαίνετε, αν πάω μόνο με το εμβαδόν του κτίσματος είμαι καλυμμένος, αν προσθέσω την καλυπτόμενη επιφάνεια όμως του υποστέγου, όπως λέει στην ερωτοαπάντηση για την περίπτωση με τους ημιυπαίθριους ξεφεύγω. Συμμερίζεστε και οι υπόλοιποι την άποψη που έχουν στις ερωτοαπαντήσεις; Από την στιγμή που το υπόστεγο πάει με αναλύτικό δεν είναι τραβηγμένο να μετρήσουμε τα τετραγωνικά του στην προκειμένη περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

Τακτοποιώ αυθαίρετη προσθήκη ορόφου υπό στέγης με το Ν.4495/2017 (χρονολογία 1987). 

Έχουμε Υ.Δ. 108τ.μ. και είναι <40% της επιτρεπόμενης άρα ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4.

Στο δώμα της υπάρχουσας Ο.Α ρίξανε δρομική τοιχοποιϊα (δεν ανέβασαν τα υποστυλώματα του υποκείμενου ορόφου) και φτιάξανε μία κατοικία η οποία

καλύπτει περίπου το  80% της επιφάνειας του δώματος και από πάνω κάνανε μία στέγη με κεραμίδια και ξύλινα ζευκτά.

Η στέγη καλύπτει το 100% της επιφάνειας του δώματος. Δεν μπορεί να θεωρηθεί σοφίτα βάση ΝΟΚ γιατί δεν επικοινωνεί λειτουργικά με τον υποκείμενο όροφο,

έχει ξεχωριστή είσοδο από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. 

Πώς θα υπολογίσω τα φορτία της στέγης για να δω αν αυξάνουν πάνω από 20% τα φορτία της Ο.Α, έτσι ώστε να το απαλλάξω από ΜΣΕ? 

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις ολόκληρο αυθαίρετο όροφο όπως αναφέρεις και θα σου βγουν τα φορτία πάνω από το 20% ακόμη και χωρίς τα φορτία της στέγης. Οπότε, πας "καρφωτός" για μελέτη στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο αρχικά να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση!

Μπορεί να έχω αυθαίρετο όροφο αλλά στην ουσία είναι δρομικοί τοίχοι και ξύλινη στέγη με κεραμίδια. 

Δεν έχουμε πουθενά οπλισμένο σκυρόδεμα στον αυθαίρετο όροφο. 

Η οικοδομή βάση οικοδομικής αδείας, χωρίς τον αυθαίρετο όροφο, έχει ΥΠΟΓΕΙΟ, ΠΥΛΩΤΗ, ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ από οπλισμένο σκυρόδεμα και έχει γενικά πολύ μεγάλο βάρος. 

Πιστεύω ότι τα φορτία των αυθαίρετων κατασκευών στο δώμα δεν θα είναι πάνω από το 20%. Το θέμα είναι πώς τα υπολογίζω τα κατακόρυφα φορτία της στέγης; 

Και να μου βγει πάνω από 20% αξίζει να δοκιμάσω για να γλιτώσω τη ΜΣΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε θέλει διερεύνηση το θέμα. Στην αρχή νόμισα ότι είχες ισόγειο και Α -αυθαίρετο όροφο. Για τη στέγη βάλε βάρος δοκίδων-τεγίδων-ζευκτών+ταβάνι+κεραμίδια. Γύρω στα 160 kg/m2 κατακόρυφα μόνιμα φορτία ξύλινης στέγης με κεραμίδια, είσαι μια χαρά στους υπολογισμούς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.