Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Παιδιά οριστικές υπαγωγές είναι και του 4014 και του 3843, οπότε τι παραίτηση από άλλο μηχανικό;

Ο ιδιοκτήτης μου ανέθεσε ΕΕΔΜΚ . Άρα πρέπει το κτίριο να είναι καθόλα νόμιμο. Κάνω κάποιο λάθος;

 Κατά την αυτοψία μο,υ διαπίστωσα αυθαίρετες κατασκευές μη ενταγμένες σε προηγούμενο νόμο. Τι πρέπει να κάνω δεν πρέπει

να τις εντάξω στον παρόντα νόμο, αναφέροντας  και τις προηγούμενες υπαγωγές στις κατόψεις που θα υποβάλλω;

Σε συνέχεια των  προηγούμενων ερωτημάτων μου:

Ως προς την ΜΣΕ ελέγχεται ολοκληρωτικά το κτίριο δηλ. και για περαιωμένα αυθαίρετα προηγούμενων νόμων; 

Στον παρόντα νόμο εντάσσω αυθαίρετα που εμπίπτουν στις απαλλαγές ΜΣΕ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Μήπως υπάρχει κάποιο πρότυπο για την συμπλήρωση τεχνικής έκθεσης στατικής επάρκειας για όταν δεν απαιτείται μελέτη ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, athanasanas said:

Παιδιά οριστικές υπαγωγές είναι και του 4014 και του 3843, οπότε τι παραίτηση από άλλο μηχανικό;

Ο ιδιοκτήτης μου ανέθεσε ΕΕΔΜΚ . Άρα πρέπει το κτίριο να είναι καθόλα νόμιμο. Κάνω κάποιο λάθος;

 Κατά την αυτοψία μο,υ διαπίστωσα αυθαίρετες κατασκευές μη ενταγμένες σε προηγούμενο νόμο. Τι πρέπει να κάνω δεν πρέπει

να τις εντάξω στον παρόντα νόμο, αναφέροντας  και τις προηγούμενες υπαγωγές στις κατόψεις που θα υποβάλλω;

 

Συνάδελφε, πως θα τεκμηριώσεις τον χρόνο κατασκευής της αυθαίρετης κατασκευής για μία παράβαση που, τυπικά, δεν υπήρχε μέχρι την υπαγωγή του ακινήτου στους προηγούμενους νόμους. Από ότι έχω καταλάβει πρόκειται, τουλαχιστον για το πατάρι, για αυθαιρεσία που έγινε σε εσωτερικό χώρο (άρα αεροφωτογραφίες αποκλείεται να βρείς).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα είπαν οι συνάδελφοι. Το πατάρι θα έπρεπε να έχει υπαχθεί ήδη από τον 4014. Κατόπιν εορτής η μόνη σωστή ενέργεια (και με την προϋπόθεση ότι δεν έχουν μεσολαβήσει βεβαιώσεις και δικαιοπραξίες) είναι να μεταφερθεί η δήλωση στον 4495 είτε με τον ίδιο διαχειριστή είτε με αλλαγή αυτού και να προστεθούν οι επιπλέον αυθαιρεσίες που "ξεχάστηκαν". Το να υπάρχουν 2 διαφορετικές δηλώσεις υπαγωγής σε 4014,4178,4495 για το ίδιο ακίνητο είναι ΛΑΘΟΣ. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ήμουν πάντα αντίθετη σε μερικές τακτοποιήσεις. Γιατί αν έβαλες πριν 5 χρόνια τα μισά και σήμερα σου ρθε να βάλεις τα υπόλοιπα μπλέκεις σε ανούσιες διαδικασίες και άντε τρέχα να βρεις ποιος μηχανικός τακτοποίησε τότε και τι συμφωνήσανε με τον ιδιοκτήτη που μετά φυσικά δεν ξέρει τίποτα και δε θυμάται... 

*(Επίσης, για τους υπέρμαχους των μερικών τακτοποιήσεων να προσθέσω ότι ο νόμος μπορεί να άφηνε παραθυράκι στη δυνατότητα να το κάνεις, δεν άφηνε όμως κανένα απολύτως παραθυράκι στην απόκρυψη αυθαιρεσιών. Που σημαίνει ότι κανονικά θα έπρεπε να έχεις μια δήλωση που θα λέει έχω αυθαίρετα Χ και ένα αυθαίρετο πατάρι αλλά τακτοποιώ μόνο τα Χ γιατί έτσι θέλω και το πατάρι το αφήνω αυθαίρετο. Δεν φαντάζομαι να έχεις τέτοια δήλωση..)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, πλην του 3843 όμως, ο οποίος έθετε περιορισμούς ως προς το τι μπορεί να τακτοποιηθεί και τι όχι. Ξεκίνησε με Η/Χ, μετά μπήκαν και τα υπόγεια και οι Η/Μ χώροι, μετά τα πατάρια και ούτω καθεξής. 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το  πατάρι που ήταν δυνατό να ενταχθεί, είχε δηλωθεί στο Ν3843/10 ο οποίος προέβλεπε: Άρθρο 5 :Ν3843/10: ".....ημιυπαίθριων χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο, ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, οι οποίοι βρίσκονται μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικοδομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009, και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης καθ’ υπέρβαση ..."

Danaikaterina:ως προς την συμβουλή σου για αλλαγή μηχανικού είναι σωστή αλλά κάποιες φορές ανέφικτη. Είναι περιπτώσεις που ο αρχικός μηχανικός μπορεί να μην συναινεί για κάτι τέτοιο, ή ο ιδιοκτήτης να θέλει να συνεχίσει με κάποιον άλλο μηχανικό.  Απλά πιστεύω χρειάζεται προσοχή ως προς το ιστορικό του κτιρίου και τις δηλώσεις που προηγήθηκαν. 

Για το αν έχω δήλωση για την επιλεκτική τακτοποίηση: ο ιδιοκτήτης πρέπει να ήταν μακράν προνοητικός και  κατατοπισμένος ώστε να συντάξει μια τέτοια δήλωση από την εποχή του 4014, θυμάστε πιστεύω τι τέρατα και τι ασάφειες είχαμε να αντιμετωπίσουμε...

Στην προκειμένη περίπτωση έχω εντάξει στο νόμο τις επιπλέον αυθαιρεσίες επιχειρηματολογώντας για το χρόνο κατασκευής των υπολοίπων αυθαιρεσιών.

Επειδή οι επιφάνειες της σημερινής δήλωσης είναι μικρής επιφάνειας, παραβάσεις αναλυτικού και μικρές παραβάσεις, δεν απαιτείται ΜΣΕ. Για το σύνολο των αυθαιρέτων αυτών,  θα γίνει -και αν κάνω λάθος διορθώστε με- με την ταυτότητα των κτιρίων

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψα ότι το πατάρι που δεν δηλώθηκε στο 3843/10 είχε ύψος 1.70μ άρα δεν ήταν χώρος ΚΧ αλλά ούτε Β.Χ κατά ΓΟΚ & ΝΟΚ. 

Απλά εφόσον είναι καθ' υπέρβαση, πρέπει να καταγραφεί ως αυθαίρετη κατασκευή ενσωματωμένη στην επιφάνεια κατοικίας.

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, athanasanas said:

Παρέλειψα ότι το πατάρι που δεν δηλώθηκε στο 3843/10 είχε ύψος 1.70μ άρα δεν ήταν χώρος ΚΧ αλλά ούτε Β.Χ κατά ΓΟΚ & ΝΟΚ. 

Απλά εφόσον είναι καθ' υπέρβαση, πρέπει να καταγραφεί ως αυθαίρετη κατασκευή ενσωματωμένη στην επιφάνεια κατοικίας.

 

Εγκύκλιος 5 ΥΠΕΚΑ

 

Άρθρο 6Ειδικό πρόστιμο διατήρησης για την αποκατάσταση του περιβάλλοντος.

Παρ. 1. Το ειδικό πρόστιμο διατήρησης των ρυθμιζόμενων χώρων διαβαθμίζεται ανάλογα του μεγέθους, της χρήσης και της γεωγραφικής θέσης τους (εντός ή εκτός σχεδίου). Ως εμβαδόν δαπέδου (δεν συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιίες βάσει της Οικοδομικής Άδειας) θεωρείται το άθροισμα όλων των χώρων (Ημιυπαίθριοι, πατάρια, υπόγεια, Ηλεκτρομηχανολογικός όροφος, Pilotis, σοφίτες κλπ) ακόμα και εάν το ελεύθερο ύψος τους είναι μικρότερο του 2.20 μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.