Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

2 ώρες πριν, katger100 said:

Από τη στιγμή που οι παραβάσεις σου δεν χρειάζονται ΜΣΕ (άρθρο 99, ββ, ααα και δδδ) μπορείς να γράψεις μια τεχνική έκθεση. Λογικά όμως για να γράψεις την έκθεση πραγματοποιείς αυτοψία και αναφέρεσαι στην υπάρχουσα κατάσταση. Εαν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις από την αρχική στατική μελέτη καλό θα είναι να τις αναφέρεις στην ΤΕ. για να είσαι καλυμμένος. Τώρα εαν χρειάζεται Μ.Σ.Ε. δεν είμαι βέβαιη, αλλά προφανώς είναι πιο χρονοβόρα διαδικασία με επιπλέον κόστος για τον πελάτη- ο οποίος ήθελε απλά να τακτοποιήσει εναν Η/Χ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση katger100

Link to comment
Share on other sites

στην υπόγεια στάθμη έχω και άλλες αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες βάση του νόμου δεν χρειάζονται ΜΣΕ και για αυτόν  το  λόγο ρωτάω για συγκεκριμένα για τα 2 παραπάνω διότι τα αυθαίρετα όλα μαζί είναι 40 τ.μ. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, katger100 said:

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση, αλλά μόνο κενό στέγης που έχει μετατραπεί σε κατοικήσιμο χώρο έχω (με αύξηση ύψους). Δεν καταλαβαίνω σε ποιό πατάρι αναφέρεσαι.

Για το κενό μεν Ο.Κ,  μας έχεις πει ότι έγινε κατοικήσιμος  χώρος. ....

Ποιό είναι όμως το δάπεδο αυτού του χώρου δεν μας έχεις πει 

  • είναι η νόμιμη πλάκα οροφής του υποκάτω ορόφου?... 
  • είναι  πατάρωμα που έγινε αυθαίρετα εντός του ενιαίου χώρου όροφος+στέγη ?.. 
  • είναι τι ???

Ε! απλά .....  εγώ πήρα ως δεδομένο το δεύτερο.....

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Anton_civeng said:

Για το κενό μεν Ο.Κ,  μας έχεις πει ότι έγινε κατοικήσιμος  χώρος. ....

Ποιό είναι όμως το δάπεδο αυτού του χώρου δεν μας έχεις πει 

  • είναι η νόμιμη πλάκα οροφής του υποκάτω ορόφου?... 
  • είναι  πατάρωμα που έγινε αυθαίρετα εντός του ενιαίου χώρου όροφος+στέγη ?.. 
  • είναι τι ???

Ε! απλά .....  εγώ πήρα ως δεδομένο το δεύτερο.....

Οκ.Ευχαριστώ.Ειναι η πρώτη περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

ββ) δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις εξής περιπτώσεις :
.....

ιιι) σοφίτες με την προϋπόθεση ότι, από τον έλεγχο του συνολικού σεισμικού φορτίου (τέμνουσα βάσης) μετά την προσθήκη των αυθαίρετων κατασκευών στο σύνολο του κτιρίου, προκύπτει ότι αυτό δεν υπερβαίνει το 1,20 του αντίστοιχου σεισμικού φορτίου του υφιστάμενου κτιρίου, χωρίς τις αυθαίρετες κατασκευές. Στην περίπτωση αυτή εξετάζεται και η επάρκεια των φερόντων στοιχείων της σοφίτας, καθώς και η σύνδεσή τους με το φέροντα οργανισμό του υφιστάμενου κτιρίου.
 

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ να ρωτήσω κάτι; Από ποιό κείμενο είναι η παραπομπή; Γιατί βλέπω ότι στο ΦΕΚ 1643/β'/11.05.2018 (Άρθρο 2, §θ και §ια') διατυπώνονται με διαφορετικό τρόπο οι εξαιρέσεις και οι απαιτήσεις. Ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, G T said:

στην υπόγεια στάθμη έχω και άλλες αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες βάση του νόμου δεν χρειάζονται ΜΣΕ και για αυτόν  το  λόγο ρωτάω για συγκεκριμένα για τα 2 παραπάνω διότι τα αυθαίρετα όλα μαζί είναι 40 τ.μ. 

Αν εξαιρείται το υπόγειο τότε το βγάζεις από τη μέση, και τα υπόλοιπα που είναι <25 μ2 εξαιρούνται και αυτά

7 λεπτά πριν, Directionless said:

Από ποιό κείμενο είναι η παραπομπή;

φεκ 1643/ Β /11--5-2018

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Από το βασικό κείμενο του Ν.4495/2017 (που ισχύει σήμερα) άρθρο 99, το οποίο μπορείς να βρεις και να μελετήσεις εδώ:   

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/313052/nomos-4495-2017

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μελετημένο το έχω. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει εκδοθεί μεταγενέστερο ΦΕΚ (το Άρθρο 2 για την ακρίβεια), το οποίο αναφέρει τα όσα έχουν ήδη διατυπωθεί και στον Νόμο.

Μήπως γνωρίζεις να μου πεις; 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.