Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

11 ώρες πριν, Arche said:

Με έχουν μπερδεψει. Δινουν με το Νομο το Υπερ. δόμησης = τμ παράβασης δια χιλιοστά* εμβ. Οικοπεδ.* ΣΔ, άρα στην περίπτωση σου, έχουμε και λεμε, Υπερ. Δομησης= 48,80/30*1075=48,80/32250χιλ=0,00151/ χιλ λέω τωρα, μπορει ομως να κανω και καποιο λάθος = 1,51 Τι πάει να πει παλι αυτό ΟΕΟ?

Καλημέρα,

Το "Υπερ. δόμησης = τμ παράβασης δια χιλιοστά* εμβ. Οικοπεδ.* ΣΔ" που το έχεις δει...?!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, Irini said:

....Το άλλο σενάριο λέει, οτι αφού η επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου ήταν 1075 τ.μ. και η οριζόντια ιδιοκτησία μου κατείχε τα 30/1000, τότε επιτρεπόταν να έχει δόμηση 32,25 τ.μ. Οπότε μέχρι τα 50 τ.μ. που ειναι σημερα το διαμέρισμα έχει υπέρβαση δόμησης περίπου 55%, άρα ως υπερβαση δόμησης θα επιλέξω το "50-100% της επιτρεπόμενης δόμησης". Κατηγορία αυθαιρεσίας και πάλι 5. 

Ολόσωστα!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Irini said:

Καλημέρα,

Το "Υπερ. δόμησης = τμ παράβασης δια χιλιοστά* εμβ. Οικοπεδ.* ΣΔ" που το έχεις δει...?!

Στον νόμο παλιότερα. Δεν βγαίνει άκρη βέβαια, εγώ πιστεύω πια, ότι καλά το κάνεις!
Θα πεις τα 48,80τμ επί ... Λαθος.. Θα πεις τα 1075τμ επί τα 30χιλιοστά = 1075*30/1000=32,25τμ και αφού ουσιαστικά συ έχεις υπερβαση δόμησης, 48,80τμ τότε νομίζω πως υπέρβαση έχεις 50-100%. Μην μου πεις όμως αν είμαι σίγουρος, θα σου πω Οχι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε εντός σχεδίου έχω τις εξής παραβάσεις

1. ΥΔ στο υπόγειο, βοηθητικό χώρο, εκτός περιγράμματος 25τμ και

2. 3 ανεξάρτητες ισόγειες αποθήκες σύνολο 70τμ.

Είναι κατηγορία 4, <50% αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να υπολογίσω την ΥΚάλυψης.

Τα τμ του υπογείου αφού είναι εκτός περιγράμματος μετράνε στην κάλυψη, όπως και οι ισόγειες αποθήκες σωστά?

επίσης τις αποθήκες για τον υπολογισμό τις βάζω με μειωτικό συντελεστή ή σαν κύρια τμ?

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, patty said:

καλησπέρα σε εντός σχεδίου έχω τις εξής παραβάσεις

1. ΥΔ στο υπόγειο, βοηθητικό χώρο, εκτός περιγράμματος 25τμ και

2. 3 ανεξάρτητες ισόγειες αποθήκες σύνολο 70τμ.

Είναι κατηγορία 4, <50% αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να υπολογίσω την ΥΚάλυψης.

Τα τμ του υπογείου αφού είναι εκτός περιγράμματος μετράνε στην κάλυψη, όπως και οι ισόγειες αποθήκες σωστά?

επίσης τις αποθήκες για τον υπολογισμό τις βάζω με μειωτικό συντελεστή ή σαν κύρια τμ?

Καλησπέρα, με βάση τα δεδομένα που παραθέτεις έχεις ΥΚ στο υπόγειο 25 τμ και άλλα 70 τμ από τις ισόγειες απ/κες. Συνολικά 25+70 = 95 τμ ΥΚ την οποία ελέγχεις με την επιτρεπόμενη στο οικόπεδο ή την ορίζοντια βάσει χιλιοστών. Άρα ο συλλογισμός σου είναι σωστός.

Η ΥΔ στο υπόγειο πάει με μειωτικό 50% ή 70% ανάλογα με το αν ο χώρος είναι ανεξάρτητος. Για τις αποθήκες μπορείς με μειωτικό 50% μέχρι τα 50 τμ αλλά επειδή έχεις δύο τεμάχια, η μία απ/κη αναγκαστικά θα πάει ως ΥΔ κύριων χώρων. Αυτό με την κατ.4 και το 50% δεν το κατάλαβα, για την κατηγορία παίζει ρόλο και αν είσαι εντός/εκτός σχεδίου.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@akis73 καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

όσον αφορά την ΥΚ συγκρίνω με την επιτρεπόμενη μαξ της αδείας ή με τα εγκεκριμένα που έπρεπε να είχε σαν κάλυψη στην άδεια? εννοώ ότι έχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης άρα και κάλυψης, οπότε αν πάω με τα μαξ με βολεύει.

Επίσης αν τη μια από τις αποθήκες την δηλώσω γκαράζ, δεν αλλάζει κάτι στην δήλωση? πάλι μέχρι 50τμ τα βάζω βοηθητικούς και τα υπόλοιπα κύριους, σωστά?

Για την κατηγορία τα έχω βρει πως τα υπολογίζω και απλά έγραφα ότι είναι κατηγορία 4 με συντελεστή <50%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την αποψη σας για ένα ακίνητο...

Σε μια οικοδομή με ισόγειο, Α' όροφο, Β' όροφο και δώμα, έχει συσταθεί πράξη σύστασης.

Σε κάθε στάθμη έχει οριστεί ένα οροφοδιαμέρισμα ως ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Η δόμηση έχει εξαντληθεί.

Στο δώμα, βάσει αδείας, υπάρχει μόνο η απόληξη του κλιμακοστασίου και βάσει σύστασης έχει 200/1000 για "τυχόν μελλοντική επέκταση της οικοδομής εαν επιτραπεί ποτέ".

Στην οριζόντια ιδιοκτησία του δώματος λοιπόν, υπάρχει σήμερα ένα διαμέρισμα 49,06 τ.μ. συν ένα μπάνιο 5,12 τ.μ. που κατασκευάστηκε εντός του χώρου της απόληξης κλιμακοστασίου. Το διαμέρισμα δεν έχει δικό του λουτρό, κάνουν χρήση του εξωτερικού αυτού μπάνιου, οπότε θεωρώ οτι το διαμέρισμα έχει συνολικό εμβαδό 54,18 τ.μ.

Προβληματισμοί :

α) καθώς το διαμέρισμα αυτό δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια και είναι > 50 τ.μ., θα θεωρήσω υπέρβαση δόμησης κατηγορίας 5, σωστα?

β) βάσει χιλιοστών (200/1000)  η δόμηση που αναλογεί στην οριζόντια ιδιοκτησία αυτή του δώματος είναι 71,37 τ.μ. Επομένως, έχω υπέρβαση δόμησης 50-100%, σωστα?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, patty said:

@akis73 καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση!

όσον αφορά την ΥΚ συγκρίνω με την επιτρεπόμενη μαξ της αδείας ή με τα εγκεκριμένα που έπρεπε να είχε σαν κάλυψη στην άδεια? εννοώ ότι έχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης άρα και κάλυψης, οπότε αν πάω με τα μαξ με βολεύει.

Επίσης αν τη μια από τις αποθήκες την δηλώσω γκαράζ, δεν αλλάζει κάτι στην δήλωση? πάλι μέχρι 50τμ τα βάζω βοηθητικούς και τα υπόλοιπα κύριους, σωστά?

Για την κατηγορία τα έχω βρει πως τα υπολογίζω και απλά έγραφα ότι είναι κατηγορία 4 με συντελεστή <50%

Για να βρεις την ΥΚ θα συγκρίνεις με την μέγιστη επιτροπόμενη. Αν υπάρχει σύσταση τότε με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί την επιτρ. κάλυψη. Μπορείς να συγκρίνεις είτε με τους σημερινούς όρους δόμησης είτε με τους ισχύοντες κατά την έκδοση της αδείας. Δεν βλέπω τι σχέση έχει η μέγιστη επ. κάλυψη με το αν αυτή έχει εξαντληθεί ή όχι, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αναφέρεις.

Για το γκαράζ πάλι με μειωτικό ως 50 τμ δεν αλλάζει κάτι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Σε ισόγεια στάθμη οικοδομής προβλεπόντουσαν κάποιοι χώροι ανοικτοί. Στο διάγραμμα κάλυψης (άδεια του 1980) οι εν λόγω χώροι προσμετρούσαν σε δόμηση και κάλυψη. Σήμερα που βρήκα ότι τμήμα των εν λόγω χώρων έχει κλείσει, πρέπει να θεωρηθούν ως υπέρβαση δόμησης, ως λοιπή παράβαση ή ως διαμερισμάτωση; Ποια είναι η γνώμη σας; Όλη η έρευνα γίνεται καθώς πρόκειται να εκδοθεί ταυτότητα κτιρίου.

κάτοψη.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν οι χώροι που εννοείς ως ανοιχτούς είναι αυτοί μαρκαρισμένοι ως "προσθήκη" στο σχέδιο που επισυνάπτεις, εγώ τουλάχιστον στον αριστερό βλέπω τοιχοποιία στο όριο, οπότε πως ακριβώς προκύπτει ότι είναι ανοιχτοί χώροι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.