Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

1 hour ago, IreneD said:

Δηλαδή εννοώ επικοινωνούν τα δύο άρθρα όπως το διαβάζω εγώ

Σε κάποιες περιπτώσεις συμπίπτουν οι υπολογισμοί, και όχι επειδή εξ ορισμού συνδέονται/"επικοινωνούν" τα άρθα, αλλά επειδή και οι δύο έχουν να κάνουν με επιφάνειες κλειστών χώρων. Πχ: Στα ποσοστά υπέρβασης δεν υπολογίζονται αυθαίρετοι χώροι που δεν είναι κύριοι (άσχετα αν θα τιμωρηθούν με ΥΔ), ενώ στην επιλογή κατηγορίας μπορεί να συνυπολογιστούν αν μετρούν στη δόμηση.

Χαρακτηριστικά δες και αυτή την Ε/Α από helpdesk ΤΕΕ, χωρίς να σημαίνει ότι η εν λόγω ερμηνεία είναι καθ' όλα σωστή βάσει νόμου (την οποία την παραθέτω μόνο για να καταλάβεις ότι υπάρχει διαφορά στον τρόπο υπολογισμού - όχι ότι συνδέεται άμεσα με την υπόθεσή σου):

https://firmani.gr/qna4495/2533

1 hour ago, IreneD said:

υπερισχύει η παλαιότητα για να επιλεχθεί η κατηγορία. 

Αυτό είναι από τα λίγα ξεκάθαρα. Απορώ γιατί αναρωτιέσαι;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, tettris said:

 

Αυτό είναι από τα λίγα ξεκάθαρα. Απορώ γιατί αναρωτιέσαι;

δεν αναρωτιέμαι, απάντησα απλά έτσι για να είναι ολοκληρωμένη η απάντηση μου ότι δηλαδή ούτε εγώ πιστεύω ότι η κατηγορία καθορίζεται από τον συντελεστή υπέρβασης, απλά ότι υπάρχει επικοινωνία. ευχαριστώ για το λινκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2023 at 9:11 ΜΜ, IreneD said:

....έχεις "άπειρη" υπέρβαση δόμησης και άρα έμπαινε με υπέρβαση >200% της επιτρεπόμενης δόμησης διότι δεν είχε υπολογιστεί  η δόμηση της Ο.Ι. στο διάγραμμα.  Με αυτή τη λογική είναι Κατηγορία 5. Αυτή η λογική είναι σωστή; 

Ολόσωστη! Μην ξεχνάς ότι, η "τακτική" αυτή ακολουθείται αποκλειστικά και μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου! Δυστυχώς όμως οι "φωστήρες" - νομοθέτες δεν κατάλαβαν ότι, ταυτοχρόνως συμπαρασσύρεται και η Κατηγορία του ακινήτου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2023 at 10:41 PM, dimitris GM said:

  Πλην, κριθηκε, και δικαστικως,  οτι μπορει να δοθει σαν παρακολουθημα ολοκληρη στην αποκλειστικη χρηση μιας ή - κατα τμηματα-  και σε διπλανες  ΟΙ και αποδιδονταν  κατα χρηση συνηθως με τα μεταβιβαστικα συμβολαια ή/και   με τον  κανονισμο .

αυτό το έχεις εύκαιρο να το παρεθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

  Η αιθουσα κοινωνικων εκδηλωσεων ανηκει στα κοινοχρηστα.

ισχυουν  πληρως οι διαταξεις του   αρθρου 98

εδω, νο 1875

https://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2018/12/OmadApant-76_21.1.2019.pdf

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@IreneD Σε ποιον ανήκει ο χώρος; Έχει αποδοθεί σε κάποια οριζόντια ή παραμένει κοινόχρηστος; 

Μήπως μιλάμε για επέκταση ΟΙ σε κοινόχρηστο;

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/1/2023 at 9:34 ΠΜ, IreneD said:

την αυστηρή προσέγγιση >200% την έχω δει και σε άλλες περιπτώσεις, για παραδείγμα αποθήκη που δεν μετρούσε στο ΣΔ έγινε μικρό διαμέρισμα. Με την ίδια "λογική" ότι δεν προβλέπονταν καν στην άδεια διαμέρισμα εκεί άρα >200% -Κατηγορία 5.

Παράδειγμα : 
Βάσει αδείας, σε μια πολυκατοικία έχω μια οριζοντια ιδιοκτησία / αποθήκη 50 τ.μ. σε υπερηψωμένο υπόγειο που δε μέτρησε στη δόμηση και κατέχει 30/1000 βάσει της πράξης σύστασης.

Σήμερα αυτή η αποθηκη είναι ένα διαμέρισμα 50 τ.μ., οπότε έχω υπέρβαση δόμησης.

Το ένα σενάριο λέει, οτι αφού δε μετρούσε στη δόμηση στην άδεια έχω > 200% δόμηση και αυθαιρεσία Κατηγορίας 5.

Το άλλο σενάριο λέει, οτι αφού η επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου ήταν 1075 τ.μ. και η οριζόντια ιδιοκτησία μου κατείχε τα 30/1000, τότε επιτρεπόταν να έχει δόμηση 32,25 τ.μ. Οπότε μέχρι τα 50 τ.μ. που ειναι σημερα το διαμέρισμα έχει υπέρβαση δόμησης περίπου 55%, άρα ως υπερβαση δόμησης θα επιλέξω το "50-100% της επιτρεπόμενης δόμησης". Κατηγορία αυθαιρεσίας και πάλι 5. 

Αν όμως η οριζόντια είχε 50/1000...τότε βάσει χιλιοστών θα "δικαιούταν 53,75 τ.μ. της δόμησης, και άρα θα είχε < 50% υπέρβαση δόμησης της επιτρεπόμενης. Κατηγορία θα έβαζα πάλι 5?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Irini said:

Παράδειγμα : 
Βάσει αδείας, σε μια πολυκατοικία έχω μια οριζοντια ιδιοκτησία / αποθήκη 50 τ.μ. σε υπερηψωμένο υπόγειο που δε μέτρησε στη δόμηση και κατέχει 30/1000 βάσει της πράξης σύστασης.

Σήμερα αυτή η αποθηκη είναι ένα διαμέρισμα 50 τ.μ., οπότε έχω υπέρβαση δόμησης.

Το ένα σενάριο λέει, οτι αφού δε μετρούσε στη δόμηση στην άδεια έχω > 200% δόμηση και αυθαιρεσία Κατηγορίας 5.

Το άλλο σενάριο λέει, οτι αφού η επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου ήταν 1075 τ.μ. και η οριζόντια ιδιοκτησία μου κατείχε τα 30/1000, τότε επιτρεπόταν να έχει δόμηση 32,25 τ.μ. Οπότε μέχρι τα 50 τ.μ. που ειναι σημερα το διαμέρισμα έχει υπέρβαση δόμησης περίπου 55%, άρα ως υπερβαση δόμησης θα επιλέξω το "50-100% της επιτρεπόμενης δόμησης". Κατηγορία αυθαιρεσίας και πάλι 5. 

Αν όμως η οριζόντια είχε 50/1000...τότε βάσει χιλιοστών θα "δικαιούταν 53,75 τ.μ. της δόμησης, και άρα θα είχε < 50% υπέρβαση δόμησης της επιτρεπόμενης. Κατηγορία θα έβαζα πάλι 5?

Κατά την άποψη μου Στην τελευταία περίπτωση δεν είσαι κατηγορία 5. Ωστοσο και μόνο που δεν προβλέπονταν διαμέρισμα ,εκεί κολλάει η λογική του >200%. Όμως τυχαίνει στο παράδειγμα σου γενικά να μην είσαι κατηγορία 5 διότι στο άρθρο 96 (δ)ανήκουν  στην κατηγορία 4 περίπτωση (δγ) «αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικ. Αδ. ανεξαρτήτως ποσοστού υπέρβασης κάλυψης  ή δόμησης όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα 50 τμ σε συνολική δόμηση.» Για το συγκεκριμένο ζήτημα επειδή μου έχει τύχει παρόμοιο (αλλά 30 τμ )ρώτησα το ΤΕΕ σε μειλ και μου το επιβεβαίωσε. Όποτε αν δεν ξεπερνάς τα 50τμ ασχέτως υπέρβασης δόμησης είσαι κατηγορία 4. ( σε κτίρια με ΟΑ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Είμαι οριακά κάτω από τα 50 τ.μ. (48,80 τ.μ. για την ακρίβεια), οπότε είμαι κατηγορία 4.

Ως προς το ποσοστό υπέρβασης αμφιταλαντεύομαι ακόμα ανάμεσα στο >200% και στο να το πάω βάσει χιλιοστών επί της επιτρεπόμενης δόμησης...

Να πω την αλήθεια ήμουνα της αποψης του >200%. Αλλά συνάδελφος μου ανέφερε το σκεπτικό με τα χιλιοστά επί της επιτρεπόμενης...και προσπαθώ να δω αν έχει κάποια λογική...

 

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Με έχουν μπερδεψει. Δινουν με το Νομο το Υπερ. δόμησης = τμ παράβασης δια χιλιοστά* εμβ. Οικοπεδ.* ΣΔ, άρα στην περίπτωση σου, έχουμε και λεμε, Υπερ. Δομησης= 48,80/30*1075=48,80/32250χιλ=0,00151/ χιλ λέω τωρα, μπορει ομως να κανω και καποιο λάθος = 1,51 Τι πάει να πει παλι αυτό ΟΕΟ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.