Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Μόλις τώρα, HAROUL said:
3 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, αν οι χώροι που εννοείς ως ανοιχτούς είναι αυτοί μαρκαρισμένοι ως "προσθήκη" στο σχέδιο που επισυνάπτεις, εγώ τουλάχιστον στον αριστερό βλέπω τοιχοποιία στο όριο, οπότε πως ακριβώς προκύπτει ότι είναι ανοιχτοί χώροι;

Όταν λέω ανοικτοί, εννοώ ότι είναι σαν πυλωτή οικοδομής. Έχει τοιχοποιία στο πλαινό όριο και στο πίσω όριο και μπροστά είναι ανοικτό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, HAROUL said:

Όταν λέω ανοικτοί, εννοώ ότι είναι σαν πυλωτή οικοδομής. Έχει τοιχοποιία στο πλαινό όριο και στο πίσω όριο και μπροστά είναι ανοικτό...

Ανεβάζω μία πιο πλήρη φωτογραφία. Ουσιαστικά έχει γίνει τμήμα της κατοικίας ο χώρος που εμφανίζεται ως προσθήκη, ο οποίος προσμετρούσε σε δόμηση και κάλυψη, αλλά δεν έχει χρήση...

κάτοψη2.JPG

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HAROUL said:

....Στο διάγραμμα κάλυψης (άδεια του 1980) οι εν λόγω χώροι προσμετρούσαν σε δόμηση και κάλυψη.

άρα είναι με ΓΟΚ 73

Δώσε μεγάλη προσοχή αν πράγματι ο αδιαμόρφωτος χώρος που έχει κατασκευαστεί και τον προέβλεπε η Άδεια έχει πράγματι προσμετρήσει στον Συντελεστή Δόμησης στο Διάγραμμα κάλυψης.

Θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι έχει προσμετρήσει ως κάλυψης ειδικά αν άνω αυτού υπάρχει με ίδιο περίγραμμα όροφος

Αν λοιπόν έχει προσμετρήσει Σ.Δ. και τμήμα του έχει γίνει Οικία επιλέγεις αλλαγή χρήσης και δεν το χρεώνεις με συντελεστή δόμησης και κάλυψης εφ όσον είχαν μετρήσει στην άδεια

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

Σε Ο.Ι. υπάρχει κλείσιμο Η/Υ χώρου εκ κατασκευής. Η Ο.Α. είναι του 1999 και αφορά όλους τους ορόφους της οικοδομής (Α,Β,Γ,Δ) πλήν των ορόφων ΣΤ' και Ζ' οι οποίοι από την Ο.Α. διαφέρουν σε κάτοψη. 

Οι Η/Υ χώροι έχουν προσμετρηθεί στη κάλυψη, άρα πρόκειται για Υ.Δ.

Πως θα τακτοποιούσατε τη παραπάνω αυθαιρεσία ?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Το κλείσιμο η/χ αντιμετωπίζεται ως ΥΔ κύριων χώρων, χωρίς ΥΚ αφού ο η/χ ήδη έχει μετρήσει στην κάλυψη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, the_topo said:

Ευχαριστώ συνάδελφε. Επομένως κατηγορία 4 λόγω χρονολογίας (1999) και μόνο ΥΔ, σωστά?

Δεν είναι ακριβώς έτσι, θα πρέπει να κάνεις τους σχετικούς έλεγχος σχετικά με το ποσοστό της ΥΔ αφού είπαμε ότι δεν υπάρχει ΥΚ λόγω κλειστού η/χ. Διάβασε στο άρθρο 96, τι αναφέρει για την κατ.4 αναφορικά με τα ποσοστά ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός του ποσοστού της ΥΔ είναι ουσιαστικά η ΥΔ ως προς το σύνολο της δόμησης βάσει περιοχής/οικοπέδου? Αν δηλαδή έχω επιτρεπόμενη δόμηση 1,000τμ, πραγματοποιούμενη 999,00τμ και το κλείσιμο του Η/Υ για την Ο.Ι. που μελετώ είναι 10τ.μ, τότε η ΥΔ μου είναι εντός 20%, έτσι υπολογίζεται?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, the_topo said:

Ο υπολογισμός του ποσοστού της ΥΔ είναι ουσιαστικά η ΥΔ ως προς το σύνολο της δόμησης βάσει περιοχής/οικοπέδου? Αν δηλαδή έχω επιτρεπόμενη δόμηση 1,000τμ, πραγματοποιούμενη 999,00τμ και το κλείσιμο του Η/Υ για την Ο.Ι. που μελετώ είναι 10τ.μ, τότε η ΥΔ μου είναι εντός 20%, έτσι υπολογίζεται?

Περίπου έτσι αλλά αν έχεις σύσταση θα πρέπει να επιμερίσεις την επ. δόμηση βάσει του ποσοστού συνιδιοκτησίας. Κατά πάσα πιθανότητα είσαι κατ.4, αλλά ο έλεγχος θα πρέπει να γίνει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα

Έχω περίπτωση Βιομηχανικού κτηρίου που πρέπει να ελέγξω την νομιμότητα του.

Το περίεργο σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι στους όρους δόμησης δεν αναφέρεται ο συντελεστής δόμησης (είμαι ΟΤ 9).

Είδα και στο διάγραμμα κάλυψης της αδείας ότι δεν υπολογίζει δόμηση.

Πως θα γίνει ο έλεγχος υπέρβασης δόμησης;

Παρακαλώ τον συντονιστή να μεταφέρει το κείμενο στο σωστό νήμα (δεν ήξερα που να το γράψω)☺️.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

image.thumb.png.15cdcf96273137196002d9336c01bd23.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.