Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Εγώ διαβάζοντας το παράρτημα Α καταλαβαίνω ότι με κτίσμα προ του 1955 πρέπει να βάζουμε πάντα στη δήλωση "με οικοδομική άδεια", κι όχι να επιλέγουμε αν το προτιμάμε ή όχι, ούτε κάνει κάποια ειδική αναφορά σε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα. Και άντε πες ότι βάζουμε κατηγορία 5 που είναι πιο λογικό αφού ουσιαστικά άδεια δεν υπάρχει, με τους συντελστές υπέρβασης του προστίμου τι κάνουμε? Τους αφήνουμε και αυτούς στις προεπιλεγμένες τους ρυθμίσεις για τον ίδιο ακριβώς λόγο, σαν να μην  είχαμε δηλαδή οικοδομική άδεια και να ήταν κλειδωμένοι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Στο παράρτημα εννοείς αυτό που έχω με κόκκινο στο συνημμένο;

 

 ....Και άντε πες ότι βάζουμε κατηγορία 5 που είναι πιο λογικό αφού ουσιαστικά άδεια δεν υπάρχει, με τους συντελστές......

 

Να ρωτήσωκάτι: Οι αυθαίρετες κατασκευές που λές μετά το 83 , είναι εν επαφή με το πριν του 55 , η βρίσκονται σε άλλο σημείο;

post-36026-0-48771300-1513280857_thumb.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

laxanos

Συνάδερφε συμφωνώ με τις παρατηρήσεις για την Κ4 και μάλιστα είμαι απο αυτούς που υποστήριξα και σε άλλες αναρτήσεις, πιθανόν να  εντασσονται στον νέο νόμο και χωρίς ΟΑ στην Κ4.

Και για τον παρανομαστή όντως δεν υπάρχει πρόβλημα, για τον λόγο που εξήγησες. Πιστεύω όμως ότι στον αριθμητή  δεν πρέπει να μπαίνουν τα αυθαίρετα γενικά , αλλά τα αυθαίρετα που υπερβαίνουν την μέγιστη δόμηση - καλυψη. Όπότε για εμένα εδώ ήταν το πρόβλημα , στον αριθμητή δηλ. που με οδήγησε στην Κ5. ( δεν έχω σημείο αναφοράς για να βρω τα μέγιστα).

 

Ξαναλέω όμως, ότι θα το έβαζα χωρίς ΟΑ. 

Και  νομίζω ότι σε μια τέτοια περίπτωση ,με " αόρατη άδεια" σαν πριν του 55 , δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάτι.

 

Αν μπορείς το κανεις λίγο πιο συγκεκριμένο το τόνισμένο στο παραπάνω post. Aν μπορεις να δωσεις και εναυποθετικό παράδειγμα γιατί καπου σε χάνω στο τι ακριβώς αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

 Προσωπικά καταλήγω  ότι  πρέπει  ο έλεγχος για την επιλογή κατηγορίας να  γίνεται μόνο με το τμήμα των αυθαιρέτων που παραβιάζουν τα μέγιστα μεγέθη δόμηση/κάλυψη/ύψος (περίπτωση 2) και όχι με τη συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων (περίπτωση 1).

 

Παράδειγμα: όροι δόμησης 100,00τμ ,  ΟΑ 50,00τμ και αυθαίρετα 70,00τμ.

 

1 περίπτωση: 70,00/100,00=0,70 => κατ.5

 

2 περίπτωση:  [(50,00+70,00)-100,00]/100,00=0,20=>κατ.4

 

**Πιστεύω ότι με την δεύτερη περίπτωση πρέπει να πάμε και ότι αυτή "θα πρέπει" να είναι η σωστή ερμηνεία. (**αυτό το γράφω γενικά και όχι για το συγκεκριμένο παράδειγμα που μιλάμε εδώ).

Edited by karanus
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

υπέρβαση κάλυψης ισογείου και υπογείου (εκτός περιγράμματος αδείας) το βάζετε 2 φορές δλδ και στο πεδίο ΥΔ και στο ΥΔ με μειωτικό?

κανείς σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Στους πρώτους νόμους την κάλυψη την έβαζα μόνο μία φορά και την δόμηση για κάθε στάθμη. Στο υπόγειο με μειωτικό την δόμηση. Και την μια φορά κάλυψη που έβαζα την έβαζα στο ισόγειο.

(σκεφτόμενος με όρους ΓΟΚ-ΝΟΚ σαν μηχανικός).

 

Κατόπιν ακολουθώντας και εγω το γνωστό "σλόγκναν" ότι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε με όρους ΓΟΚ-ΝΟΚ κ.λπ.   , Βάζω για κάθε στάθμη και ΥΔ και ΥΚ και Υδ.

Βέβαια αυτό για την ΥΚ το εφαρμόζω ,έχοντας όμως πολλά ερωτηματικά.

 

Θα με ενδιέφερε και εμένα να ακούσω και άλλες γνώμες συναδέρφων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υπέρβαση κάλυψης ισογείου και υπογείου (εκτός περιγράμματος αδείας) το βάζετε 2 φορές δλδ και στο πεδίο ΥΔ και στο ΥΔ με μειωτικό?

Προσωπικά αν δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου στο οικόπεδο βάζω ΥΚ μία μόνο φορά στη χαμηλότερη στάθμη, στην συγκεκριμένη περίπτωση στο υπόγειο (αν και υπάρχει γενικά η άποψη πως το σωστότερο είναι να μπαίνει η ΥΚ στην ισόγεια στάθμη). Αν υπάρχει ΣΟΙ τότε χρεώνω την ΥΚ σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία, γιατί δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει ο μηχανικός που τακτοποιεί την οριζόντια ιδιοκτησία στον έναν όροφο αν και με ποιον τρόπο έχει δηλωθεί η συγκεκριμένη αυθαιρεσία στις οριζόντιες ιδιοκτησίες στους άλλους ορόφους. Τώρα αν ο ίδιος μηχανικός τακτοποιεί όλη την οικοδομή αυτό μπορεί να πάιξει, πόσο μάλλον αν κάνει μία ενιαία δήλωση. Το δε helpdesk πρότεινε να βάζουμε πάντα την υπέρβαση κάλυψης σε όλες τις στάθμες.

 

 Προσωπικά καταλήγω  ότι  πρέπει  ο έλεγχος για την επιλογή κατηγορίας να  γίνεται μόνο με το τμήμα των αυθαιρέτων που παραβιάζουν τα μέγιστα μεγέθη δόμηση/κάλυψη/ύψος (περίπτωση 2) και όχι με τη συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων (περίπτωση 1).

 

Παράδειγμα: όροι δόμησης 100,00τμ ,  ΟΑ 50,00τμ και αυθαίρετα 70,00τμ.

 

1 περίπτωση: 70,00/100,00=0,70 => κατ.5

 

2 περίπτωση:  [(50,00+70,00)-100,00]/100,00=0,20=>κατ.4

 

**Πιστεύω ότι με την δεύτερη περίπτωση πρέπει να πάμε και ότι αυτή "θα πρέπει" να είναι η σωστή ερμηνεία. (**αυτό το γράφω γενικά και όχι για το συγκεκριμένο παράδειγμα που μιλάμε εδώ).

Αυτό ακούγεται σωστό και λογικό, δεν νομίζω όμως πως προκύπτει από τον νόμο.

 

Να ρωτήσωκάτι: Οι αυθαίρετες κατασκευές που λές μετά το 83 , είναι εν επαφή με το πριν του 55 , η βρίσκονται σε άλλο σημείο;

Και τα δύο. Αλλά δεν νομίζω πως παίζει ρόλο.

 

Ουσιαστικά εννοώ πως αφού κάνουμε την παραδοχή και βάζουμε την επιλογή "με οικοδομική άδεια" μόνο για τις ανάγκες του συστήματος, και άρα καταλήγουμε σε κατηγορία 5, τότε γιατί να μην επιλέξουμε και τις default υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης κτλ του συστήματος, σαν να μην είχαμε δηλαδή οικοδομική άδεια και να ήταν αυτές οι επιλογές απενεργοποιημένες?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Largy

Συνάδερφε έχω παρατηρήσει εξι χρόνια τώρα με τους νόμους των αυθαιρέτων , ότι γεωγραφικά ανα την επικράτεια είναι διαφορετικά τα θέματα που απασχολούν τους μηχανικούς , ως προς την συχνότητα των επαναλαμβομένων περιπτώσεων. Π.χ. βλέπω στις μεγάλες πόλεις συγκέντρωση στα θέματα διαμερισμάτωση, κοινόχρηστοι χώροι, οριζόντιες ιδιοκτησίες. Ενώ στην επαρχία το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε έχει μεγάλη συχνότητα. Γι΄ αυτό με ενδιαφέρει και εμένα.

 

pipakos

 

Largy, on 11 Dec 2017 - 18:23, said:snapback.png

υπέρβαση κάλυψης ισογείου και υπογείου (εκτός περιγράμματος αδείας) το βάζετε 2 φορές δλδ και στο πεδίο ΥΔ και στο ΥΔ με μειωτικό?

Προσωπικά αν δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου στο οικόπεδο βάζω ΥΚ μία μόνο φορά στη χαμηλότερη στάθμη, στην συγκεκριμένη.........

 

Ακόμα καλύτερα διατυπωμένη η απάντηση του συναδέρφου απο την δικιά μου πιο  πρίν.

 

 

Αυτό ακούγεται σωστό και λογικό, δεν νομίζω όμως πως προκύπτει από τον νόμο.

Δεκτό!  Είναι ερμηνεία.

 

Και τα δύο. Αλλά δεν νομίζω πως παίζει ρόλο.

 

Το ρώτησα με την έννοια μήπως τα περιγράμματα σήμερα, σε σχέση με το περίγραμμα του 55 είναι αρκετά διαφορετικά και μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την τρίτη τελεία του παραρτήματος Α 1.  (στα χωρίς ΟΑ), υποθέτοντας ότι έχεις άδεια (1955), αλλά τελικά δεν έχεις λόγω της διαφοράς των περιγραμμάτων .

 

 

Ουσιαστικά εννοώ πως αφού κάνουμε την παραδοχή και βάζουμε την επιλογή "με οικοδομική άδεια" μόνο για τις ανάγκες του συστήματος, και άρα καταλήγουμε σε κατηγορία 5, τότε γιατί να μην επιλέξουμε και τις default υπερβάσεις δόμησης - κάλυψης κτλ του συστήματος, σαν να μην είχαμε δηλαδή οικοδομική άδεια και να ήταν αυτές οι επιλογές απενεργοποιημένες?

 

Για αυτό ακριβώς το πρόβλημα που προκύπτει απο τα τετραγωνίδια , προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα να το εντάξεις στα χωρίς ΟΑ και να αποφύγεις όλα αυτά τα προβλήματα.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.