Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Το περίγραμμα του κτιρίου προ του 55 τηρείται, απλά έχει επεκταθεί μεταγενέστερα το κτίριο. Στην πραγματικότητα δεν είναι καν επέκταση αφού πρόκειται για νέο κτίριο που κόλλησε στο παλιό..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα ιδια ακριβως οπως τα περιγραφεις εκανα και κανω, ηθελα κ μια δευτερη αποψη.

ευχαριστω που απαντησες

Και εγω μια φορα υπολογιζω ΥΚ σκεπτομενη οτι αν εβγαζα οικ.αδεια μια φορα θα υπολογιζα τη καλυψη και οχι σε καθε οροφο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ισόγειο κατάστημα με προσθήκη αυθαίρετου παταριού μειωτικού συντελεστή 0,30 (αλλά κύριας χρήσης) και καμία άλλη αυθαιρεσία.

 

Για να υπολογίσω την Κατηγορία:

σύμφωνα με το άρθρο 96 Κατηγορία 4 "Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες.."

Άρα δεν παραβιάζονται σε ποσοστό >20% τα πολεοδομικά μεγέθη... συνεπώς Κατηγορία 4

 

Για το ποσοστό δόμησης:

Στο Παράρτημα λέει "αφορά σε επιφάνειες με κύρια χρήση.." (άρα προσμετρά), όμως ακριβώς από κάτω εκεί που αναγράφει τα ποσοστά λέει 5(1)α, 5(1)β κλπ, που σημαίνει ότι προσμετρούν μόνο τα τετραγωνικά χωρίς μειωτικό συντελεστή.

Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ο μειωτικός αναφέρεται στο πρόστιμο. Τα τμ δεν μπορούν να μειωθούν.

Είναι κάτι σαν τους συντελεστές παλαιότητας 0,15 ,    0,60    ,   0,80  , που μειώνουν ανάλογα  το πρόστιμο.

Βέβαια επειδή ο υπολογισμός του προστίμου είναι γινόμενο παραγόντων προκαλείται κάποια αβεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν είπα ότι ο μειωτικός αναφέρεται σε μείωση των τετραγωνικών. Εννοείται ότι αφορά μείωση του προστίμου.

Προσπαθώ να υπολογίσω Κατηγορία και Ποσοστό Υπέρβασης Δόμησης, όταν μοναδική αυθαιρεσία είναι πατάρι, (που σύμφωνα με το άρθρο 96 δεν μπαίνει στον υπολογισμό των ποσοστών από τα οποία προκύπτει η κατηγορία).

Link to comment
Share on other sites

Συντελεστής υπέρβασης δόμησης= τμ παταριού/ [ποσοστό οριζόντιας (αν υπάρχει) Χ επιτρεπόμενη δόμηση]

Κατηγορία όπως το έχεις γράψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο ολα που εχουν ειποθει εγω εχω  καταληξει στο  οτι για να βρουμε   το ποσοστο ΥΔ για τον υπολογισμο του προστιμου <50% η 50%-10%,,,,,συγκρινουμε με τους  ορους δομησης που ισχυουν στη περιοχη σημερα και οχι αυτους που ισχυαν οταν εκδοθηκε η αδεια,εκτος απο τους οικισμους που αλλαξαν οι οροι δομησης  μετα το 2011.

Για να υπολογισουμε την κατηγορια  συγκρινουμε με τους ορυς δομησης η τους σημερινους η αυτους που ισχυαν κατα το χρονο εκδοσης της αδειας οποιο εναι ευμενεστερο και συμφερον .Εχει κανεις διαφορετικη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα που εχουν ειποθει εγω εχω  καταληξει στο  οτι για να βρουμε   το ποσοστο ΥΔ για τον υπολογισμο του προστιμου <50% η 50%-10%,,,,,συγκρινουμε με τους  ορους δομησης που ισχυουν στη περιοχη σημερα και οχι αυτους που ισχυαν οταν εκδοθηκε η αδεια,εκτος απο τους οικισμους που αλλαξαν οι οροι δομησης  μετα το 2011.

Για να υπολογισουμε την κατηγορια  συγκρινουμε με τους ορυς δομησης η τους σημερινους η αυτους που ισχυαν κατα το χρονο εκδοσης της αδειας οποιο εναι ευμενεστερο και συμφερον .Εχει κανεις διαφορετικη γνωμη?

Καλημέρα, εδώ στο μήνυμα #182 το ίδιο πράγμα λέει και η συνάδελφος, και με "επίσημη" (?) ενημέρωση από το helpdesk. 

Συμφωνώ κι εγώ με τα όσα γνωρίζω έως τώρα.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Θα περίμενα τη διευκρίνιση.

 

Η κεκτημένη ταχύτητα από τη μέχρι τώρα (λανθασμένη-για μένα) εφαρμογή του ν.4178, είτε των συναδέλφων του ΤΕΕ είτε της συναδέλφου που μετέφερε την άποψη, μπορεί να οδηγεί σε λάθος εφαρμογή του νόμου.

Αν αυτή θα έχει συνέπειες στο μέλλον, τώρα που αυτό έρχεται πιό κοντά. Στο ν.4178 ήταν κάπως αδιάφορο, ως μακρινό ...

 

υγ. για τον αριθμητή μιλάω πάντα και όχι για τον παρανομαστή (όρους δόμησης).

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.