Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Αναφορικά με τους υπολογισμούς Κατηγορίας και Ποσοστού Υπέρβασης (θα απλουστεύσω τα νούμερα για διευκόλυνση).

Οικοδομή με 4 οροφοδιαμερίσματα, τακτοποιούμε κλείσιμο εξώστη 10 τ.μ. στον 4ο όροφο (διηρημένη ιδιοκτησία). Οικόπεδο 500 τ.μ., Σ.Δ. 1,4, άρα επιτρεπόμενο περιοχής 700 τ.μ. Έχει και από μεταφορά συντελεστή άλλα 100 τ.μ. οπότε Συν. Επιτρ. Δόμ. Περιοχής = 800 τ.μ. (δεν κοιταώ καθόλου τα μεγέθη της Ο.Α. στον 4495, έτσι?)

Για την Κατηγορία και το Ποσοστό, το πηλίκο μας είναι 10/800 ή 10/(ποσοστό οριζ.ιδιοκτ επί του οικοπέδου Χ 800)?

Ευχαριστώ, και αν στις παραδοχές κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με

     ποσοστό υπέρβασης  ΣΔ για κατάταξη σε Κατηγορία 

            είτε 10/ [εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ. σήμερα *  ποσοστό ιδιοκτησίας]

            είτε 10 /[εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ.  Ο.Α. *  ποσοστό ιδιοκτησίας]

ότι είναι ευμενέστερο (μικρότερο ποσοστό).

 

ΥΓ : Η μεταφορά συντελεστή μήπως αφορά συγκεκριμένο διαμέρισμα και δεν προσαυξάνει τον συντελεστή στο  οικόπεδο;

Edited by aias500
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε το αναφέρει κάπου ο νόμος το συγκεκριμένο για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

            είτε 10 /[εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ.  Ο.Α. *  ποσοστό ιδιοκτησίας]

ότι είναι ευμενέστερο (μικρότερο ποσοστό).

 

 

 

Εγώ πάντως το καταλαβαίνω έτσι :     είτε 10 /[εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ.  Τότε, δηλ. στον χρόνο έκδοσης της οικοδομικής αδείας,  *  ποσοστό ιδιοκτησίας]

 

Εκτός και της διαφορετικής άποψης που έχω και  για τον αριθμητή.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Το  #71 αφορά κατάταξη σε κατηγορία.

Δεν είχα δει τα μεγάλα γράμματα ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ!!!

 

Και εγώ έτσι θωρούσα πως είναι αλλά μερικές φορές αρχίζω και αμφιβάλλω για τα Ελληνικά μου ή τα Ελληνικά που χρησιμοποιούν οι νομοθέτες....

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

            είτε 10 /[εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ.  Ο.Α. *  ποσοστό ιδιοκτησίας]

ότι είναι ευμενέστερο (μικρότερο ποσοστό).

 

 

 

Εγώ πάντως το καταλαβαίνω έτσι :     είτε 10 /[εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ.  Τότε, δηλ. στον χρόνο έκδοσης της οικοδομικής αδείας,  *  ποσοστό ιδιοκτησίας]                Ακριβώς αυτό 

                                                                              είτε 10/ [εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ. σήμερα *  ποσοστό ιδιοκτησίας]       

                                                                                     ότι είναι ευμενέστερο (μικρότερο ποσοστό)  για κατάταξη σε κατηγορία

 

   Εκτός και της διαφορετικής άποψης που έχω και  για τον αριθμητή.               Ποιος θα έπρεπε να είναι;

 

 

Edited by aias500
Link to comment
Share on other sites

 Ίσως πρέπει να μπούν τα αυθαιρέτα που παραβιάζουν την μέγιστη δόμηση και όχι η συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων.

 

Παράδειγμα: όροι δόμησης 100,00τμ ,  ΟΑ 50,00τμ και αυθαίρετα 70,00τμ.

 

 

1 περίπτωση: 70,00/100,00=0,70 => κατ.5  (αυτό που γράφεις και εσύ)

 

2 περίπτωση:  [(50,00+70,00)-100,00]/100,00=0,20=>κατ.4 (αυτό που υποστηρίζω εγώ και πρώτος διατύπωσε ο συνάδελφος armenopoulos.)

 

 

Στην περίπτωση 1 δεν είναι λογικό ο αυθαιρετούχος να χάνει τα 100,00-50,00=50,00τμ και να οδηγείται στην Κ5 με τις γνωστές συνέπειες Τράπεζα δόμησης κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι στον αριθμητή για επιλογή κατηγορίας θα πρέπει να μπουν  τα αυθαίρετα που παραβιάζουν την μέγιστη δόμηση και όχι η συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων.

 

Με αυτή την υπόθεση (ότι δηλαδή τα 10 μ2 που αναφέρει  ο alpal στο παράδειγμα  #61 είναι αυτά που υπερβαίνουν την μεγίστη επιτρεπόμενη δόμηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας), μπήκαν  τα 10 μ2 στον αριθμητή στον υπολογισμό του #71, το οποίο βέβαια #71 δεν αναφέρει τίποτα για κατηγορία 5.

Νομίζω πάντως ότι δεν είναι ξεκάθαρο ότι το διαμέρισμα του #61 έχει υπόλοιπο συντελεστή, για να θεωρηθεί από κάποιον ότι είναι λάθος να μπουν στον αριθμητή τα 10μ2.

Εάν κάποιος βέβαια το γνωρίζει βάζει για αριθμητή τα λιγότερα μ2  ή καθόλου μ2.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να το πάμε έτσι πρέπει να υπολογίσουμε τη μέγιστη δόμηση που αντιστοιχεί στην Ο.Ι. βάσει ποσοστών εδάφους πάντως.....

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Συμφωνώ

πχ ποσοστό υπέρβασης  ΣΔ για κατάταξη σε Κατηγορία εντός σχεδίου

 

            είτε το εμβαδόν των αυθαίρετων που παραβιάζουν την μέγιστη δόμηση της ΟΙ σήμερα / [εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ. σήμερα *  ποσοστό ιδιοκτησίας]

            είτε το εμβαδόν των αυθαίρετων που παραβιάζουν την μέγιστη δόμηση της ΟΙ κατά την έκδοση της Ο.Α./ [εμβαδόν οικοπέδου * Σ.Δ. κατά την έκδοση της  Ο.Α. *  ποσοστό ιδιοκτησίας]

 

Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι  συνυπολογίζονται  μόνο οι επί πλέον του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013,

 

ότι είναι ευμενέστερο (μικρότερο ποσοστό).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.