Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

όταν το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου με τι συγκρίνουμε; Στο φυλλο καταγραφής χωρίς άδεια έχει (β) υπέρβαση δόμηση έως 100 τμ. (γ).....(δ).......(ε)......

με τι κριτήριο επιλέγω α,β,γ,δ, ή ε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν επιλέγονται τα α, β, γ, δ, όταν δεν υπάρχει οα

Αν επιλέξεις όχι άδεια θα δεις οτι 'μαυρίζουν' τα πεδία και δε χρειάζεται να συμπληρώσεις κατι, εκτός απο πιθανή υπέρβαση υψους

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

κάτω από την Τιμή ζώνης που επιλέγεις χωρίς άδεια έχει 4 επιλογές που διαμορφώνουν το πρόστιμο ανάλογα τι θα επιλέξεις. Το ερώτημα είναι τι;

Δεν υπήρχε στο 4178,τώρα προστέθηκε και αυτό που μαυρίζει είναι στα φύλλα καταγραφής,

Δες το λίγο

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω ένα διαχρονικό ερώτημα καθότι δεν πιστεύω πως έχει απαντηθεί με σιγουριά:

7) Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο υπάρχει νομίμως υφιστάμενο κτίριο προ του 1955 και επιπλέον αυθαίρετες κατασκευές μετά το 1983. Λόγω του προ του 1955 κτιρίου επιλέγουμε ότι έχουμε οικοδομική άδεια. Με βάση ποια επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης - κάλυψης θα υπολογίσουμε τα ποσοστά των υπερβάσεων; Αν δεν υπερβαίνονται τα ποσοστά δόμησης - κάλυψης - ύψους 40 - 40 -20 % μπορούν να μπουν οι αυθαίρετες κατασκευές μετά το 1983 κατηγορία 4;

Link to comment
Share on other sites

pipakos

Το ότι βάζουμε τα πρό 55 , ότι έχουν άδεια , νομίζω ότι γίνεται για λόγους λειτουργίας του συστήματος.

Είναι μια θεώρηση.

Αφού είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο , νομίζω ότι για το συγκεκριμένο αναιρείται η έννοια των επιτρεπομένων στοιχείων.

Για τους λόγους αυτούς εγω θα το έβαζα Κ5. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ για την κατηγορία, αν και όχι ξεκάθαρο. Με τους συντελεστές υπέρβάσεων όμως τι παίζει? Εφόσον το βάζουμε με οικοδομική άδεια (ως προ του 1955) τότε τα κουτάκια της υπέρβασης δόμησης - κάλυψης - πλαγίων αποστάσεων κτλ ξεκλειδώνουν. Αυτά τα αφήνουμε όλα ως έχουν, δηλαδή με τις ελάχιστες τιμές σαν να ήταν τα κουτάκια κλειδωμένα ή χρεώνουμε πχ υπέρβαση κάλυψης ό,τι υπερβαίνει το περιγραμμα του κτιρίου προ του 55, αλλά και πάλι μετά με ποια επιτρεπόμενα στοιχεία θα συγκρίνουμε τις υπερβάσεις? Με αυτά που ισχύουν για τα άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα στην περιοχή? Να δεχτούμε και ως επιτρεπόμενα τα στοιχεία του προ του 55 κτιρίου? Πολλές οι ανεπίσημες παραδοχές και οι αλχημείες και χάνεται η μπάλα...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

pipakos

Με συγχωρείς δεν ολοκλήρωσα καλά την προηγούμενη απάντησή μου.

Χωρίς ΟΑ  έπρεπε να γράψω και όχι Κ5 .

Επειδή σε ζάλισα φράφω ξανά την απάντηση μου

 

Το ότι βάζουμε τα πρό 55 , ότι έχουν άδεια , νομίζω ότι γίνεται για λόγους λειτουργίας του συστήματος.

Είναι μια θεώρηση. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ΟΑ.

Αφού είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο , νομίζω ότι για το συγκεκριμένο αναιρείται η έννοια των επιτρεπομένων στοιχείων.

Για τους λόγους αυτούς εγω θα το έβαζα χωρίς ΟΑ και κατ'επέκταση Κ5.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με τον karanus ως προς την κατηγορία εφόσον έχεις μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο.

Στα γενικά όμως όταν υπάρχει κτίσμα προ του 55 και δίνεται η δυνατότητα να μπεί ΝΑΙ στο πεδίο της οικοδομικής αδείας, προσωπικά,

στον 4178 στα φύλλα καταγραφής έβαζα κατηγορία 5 καθώς επι της ουσίας ΔΕΝ υπήρχε άδεια ώστε να ελεγχθεί το 40-40-20. Πλέον στον 

4495  δεδομένου ότι στην κατηγορία 4 αναφέρεται η σύγκριση του αυθαιρέτου με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή ίσως μπορεί να μπεί

και ώς κατηγορία 4. Λέω  ίσως καθώς θεωρώ ότι στις υποπαραγράφους αα) και ββ) της Κατηγορίας 4 υπάρχει ένα ή το οποίο 

μπερδεύει λίγο τα πράγματα....Καθως ίσως αυτο το ή να περιορίζει την κατ4 μόνο σε ακίνητα στα οποία έχει εκδοθεί ο.α....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

laxanos

Συνάδερφε συμφωνώ με τις παρατηρήσεις για την Κ4 και μάλιστα είμαι απο αυτούς που υποστήριξα και σε άλλες αναρτήσεις, πιθανόν να  εντασσονται στον νέο νόμο και χωρίς ΟΑ στην Κ4.

Και για τον παρανομαστή όντως δεν υπάρχει πρόβλημα, για τον λόγο που εξήγησες. Πιστεύω όμως ότι στον αριθμητή  δεν πρέπει να μπαίνουν τα αυθαίρετα γενικά , αλλά τα αυθαίρετα που υπερβαίνουν την μέγιστη δόμηση - καλυψη. Όπότε για εμένα εδώ ήταν το πρόβλημα , στον αριθμητή δηλ. που με οδήγησε στην Κ5. ( δεν έχω σημείο αναφοράς για να βρω τα μέγιστα).

 

Ξαναλέω όμως, ότι θα το έβαζα χωρίς ΟΑ. 

Και  νομίζω ότι σε μια τέτοια περίπτωση ,με " αόρατη άδεια" σαν πριν του 55 , δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.