Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

@danaikaterina @xristakis

Συμφωνώ μαζί σας , να χρεωθεί η ΥΥ στη δήλωση των κοινοχρήστων καθώς αφορά το σύνολο.
Το ερώτημα είναι πως το κάνω αυτό ?
Θα βάλω το εμβαδόν του νομίμου  περιγράμματος όλης της οικοδομής χωρίς ΥΔ μόνο με ΥΥ ή κάπως αλλιώς ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

@avgoust

καλημέρα,

εγώ βέβαια δεν είπα αυτό ακριβώς που λες.

Δηλαδή αν δεν γίνει ποτέ η δήλωση των κοινοχρήστων ;

Θεωρώ ότι είναι σωστό να  γίνεται στη δήλωση κάθε οριζόντιας.  Αφού το εξηγήσεις φυσικά στους ιδιοκτήτες και δεχθούν το αυξημένο πρόστιμο.

ΠΧ

Έστω οικοδομή με πιλοτή που έχει σε ένα τμήμα της μια ΟΙ και τρεις όροφοι από πάνω με οροφοδιαμερίσματα. Άρα 4 ΟΙ.

Βρήκαμε την πιλοτή υπερυψωμένη κατά 30εκ και με αύξηση καθαρού ύψους 20εκ., τον 1ο με αύξηση καθαρού ύψους 27εκ., τον 2ο με αύξηση καθαρού ύψους 15εκ και τον 3ο με αύξηση 30εκ.

Άρα η οικοδομή έχει σηκωθεί 30+20+27+15+30=122εκ.

Αν τα 122εκ την έβγαλαν εκτός του επιτρεπομένου της περιοχής τότε σημαίνει ότι πάμε με γενικές διατάξεις και συντελεστές σε όλες τις ιδιοκτησίες γιατί δεν υπάρχει η έννοια του ενδιάμεσου μέγιστου ύψους.

Η ΟΙ του ισογείου επιβαρύνεται με (30/4)+(20/4)=12,5εκ

Ο 1ος με (30/4)+(20/4)+(27/3)=21,5εκ

Ο 2ος με (30/4)+(20/4)+(27/3)+(15/2)=29εκ

Ο 3ος με (30/4)+(20/4)+(27/3)+(15/2)+30=59εκ

Ετσι για κάθε ΟΙ:

Α) τα νόμιμα υφιστάμενα τετραγωνικά της με ΥΥ και τσεκαρισμένο το κουτάκι "μόνο ΥΥ" και με ποσοστό που βγαίνει από τα εκατοστά που της αναλογούν (βλ. παραπανω) στην συνολική ΥΥ διά το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος

Β) τις πιθανές ΥΔ που έχει (πχ κλειστός ΗΧ) μαζί με  ΥΥ και το ποσοστό όπως παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους.

Σε πολυκατοικία  με μέγιστο ύψος περιοχής  14,00μ. και εγκεκριμένο βάσει αδείας 13,50μ. μετρήθηκε  ύψος 14,30μ.
Για να πάει κατ. 3 (5%) θα έπρεπε να είναι 14,175. Ίσως να καταφέρω να το "μαγειρέψω" ειδάλλως θα βάλω ΥΥ χωρίς ΥΔ Στο δώμα υπάρχει απόληξη ύψους 2,60μ. (τόσο ήταν και στην άδεια) και στη συνέχεια αυτής αυθαίρετη αποθήκη 17,00τ.μ. και ύψος 2,60μ. (όσο και η απόληξη). Επειδή είναι δύσκολο να την βάλω κατ.3 (υπάρχει και η εγκύκλιος που λέει για ισόγειες αποθήκες) θα την πάω με ΥΔ (χωρίς μειωτικό συντελεστή). Η ερώτησή μου είναι:

Πρέπει να βάλω και ΥΥ ή όχι μιας και δεν υπερβαίνει το ύψος της νόμιμης απόληξης;

 

Link to comment
Share on other sites

@Δημήτρης Β. "Αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15τμ και μέσου ύψους έως 2,5μ" λέει η ΚΑΤ.3 άρα δεν μπορείς να την βάλεις κατ.3.

Επίσης ΓΟΚ κλπ λένε "Πάνω από το μέγιστο ύψος επιτρέπεται απόληξη κλπ...". Όχι αποθήκη.

Αρα αν εσύ έχεις 14,3μ + απόληξη 2,6μ αυτό σημαίνει ότι η αποθήκη σου είναι εκτός του μέγιστου της περιοχής. Αρα ΥΥ με γενικες διατάξεις και ΥΔ χωρίς μειωτικό.

Το δώμα κοινόχρηστο δεν είναι; 

Επίσης πρόσεξε αν είναι εντελώς αυθαίρετη. Τί ποσοστό αυθαιρεσίας δίνεις; Προσοχή και σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

xristakis ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Η ερώτησή μου για ΥΥ έγινε επειδή στον 4178 σύμφωνα με την εγκ.4 δεν βάζαμε ΥΥ.

" Στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών κατ' επέκταση νομίμως υφιστάμενου κτιρίου δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους στις περιπτώσεις που η αυθαίρετη προσθήκη δεν υπερβαίνει το ύψος του νομίμως υφιστάμενου τμήματος ή κτιρίου που βρίσκεται στην ίδια στάθμη"

Ισχύει το ίδιο και στον 4495;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό κουράγιο με αυτά που συμβαίνουν τώρα τελευταία.

Έχω διώροφη κατοικία με υπόγειο και στέγη.  Η υπόγεια στάθμη υπερυψώθηκε και έγινε σχεδόν ισόγειο. Στις άλλες στάθμες υπάρχουν ΥΔ. 

Η Ο.Α. προέβλεπε ύψος κτιρίου 7,10  (πλάκα από μπετόν) +1,20 στέγη.

Το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή είναι 8,50μ. (θεωρώ χωρίς την στέγη).  

Έχει κατασκευαστεί δίριχτη στέγη με ανισοσταθμία. Μ

Είναι σωστό να  θεωρήσω το μέσο ύψος του ορόφου (έρχεται ακριβώς ίσα με το επιτρεπόμενο στα +8,50μ.) και να πάω με αναλυτικό για την ΥΥ';

image.png.8b16a67f294583e35ca90cff5fe7b167.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε αυτό το νήμα

Τις τελευταίες μέρες έχω λαλήσει από την πίεση και από την βλακεία των ανθρώπων...

 

Επί του θέματος το οποίο το έχω αναλύσει και σε άλλες ομάδες του site (και ζητώ συγνώμη γι΄αυτό).

 

Έχω διαμέρισμα ορόφου 2ου ορόφου. Όλη η οικοδομή ανά όροφο έχει αυξημένο ύψος 8-10εκ. Αποτέλεσμα αυτού:

α) το ύψος του διαμερίσματος να είναι ποιο μεγάλο κατά 10εκ.

β) το ύψος της οικοδομής να είναι πάνω από το επιτρεπόμενο κατά 50-60εκ

γ) και εν τέλει είμαι και πάνω από επιτρεπόμενη δόμηση. 

 

Αφού πριν από λίγο με την βοήθεια σας απέρριψα την κατηγορία 3 σκέφτομαι τα εξής:

Στις αυθαιρεσίες οι οποίες έχουν ΥΔ να χρεώσω και ΥΥ.

Στο υπόλοιπο διαμέρισμα το οποίο δεν έχει κάποια αυθαιρεσία δόμησης να χρεώσω μόνο ΥΥ.

 

και μετά άντε πες στον πελάτη ότι για 10εκ θα πληρώσει κανένα 700€!!!!

 

Χωρίς τίτλο.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

περίπτωση 4 όροφης οικοδομής (μαζί με το υπογειο) ανά 2 αποτελεί ένα σπίτι δηλ. υπόγειο+ισόγειο και α όροφος με β όροφο. Δεν έχει γίνει ακόμα σύσταση άρα όλο θεωρείται ένα ακίνητο.

Κάθε όροφος έχει υπέρβαση ύψους 10εκατοστά. Αν γίνει σύσταση δηλαδή η κάθε κατοικία θα έχει 0,2μ άρα δεν θα έχει ΥΥ σωστά?

μήπως να τους πω να κάνουν σύσταση και να κλείσω την δήλωση μετά?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.