Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Λυπάμαι αλλά κατά τη γνώμη μου, έπρεπε αφού στο ακίνητο υφίσταται ΣΟΙ, να υποβληθούν δύο δηλώσεις, μια για κάθε ΟΙ, στην καθεμία δε από αυτές θα υπήρχε και μια παράβαση με αναλυτικό για την υπέρβαση ύψους. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έλεγχω διαμέρισμα 3ου ορόφου. Δεν έχει κάποια αυθαιρεσία. Όμως η στάθμη της πλάκας δαπέδου του διαμερίσματος βρίσκεται κατά 50εκ ποιο ψηλα από ότι στην Ο.Α. Αυτό οφείλεται στο ότι το ισόγειο της οικοδομής κατασκευάστηκε κατά 50εκ ποιο ψηλό με αποτέλεσμα όλες οι στάθμες να τροποποιηθούν.

Το ύψος της οικοδομής δεν ξεπερνά το μέγιστο της περιοχής.

Οφειλω να χρεώσω αναλυτικό; Η επειδή πιθανως να είναι θέμα κοινόχρηστων δεν με αφορά;

 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

νομίζω για την περίπτωση να τύχει σε κάποιον που θέλει να είναι πολύ σίγουρος ότι το διαμέρισμα δεν θα έχει αυθαίρετα, και υπάρχουν κάποιες πιθανότητες. Προτείνω καλύτερα να το δηλώσεις,
περίμενε να δεις και εδώ τι θα σου πούνε οι συνάδελφοι. Εχω βέβαια αρκετά χρόνια εμπειρίας και ξέρω ότι δεν είναι λίγες οι πιθανότητες να τύχεις σε ελεγκτή μηχανικό ιδιοκτήτη, αν το πουλήσει. Οπότε για να είσαι 100% σίγουρος ότι το ρύθμισες να υφίσταται σωστά, δήλωσε το, πρόσεξε όμως το πως. 

Link to comment
Share on other sites

@dimidomo Όπως ίσως έχεις διαβάσει και εδώ στο φόρουμ, όλοι έχουμε συμφωνήσει ότι η αντιμετώπιση παραβάσεων ύψους μέσω των αυθαιρετονόμων πάσχει. Έχουν διατυπωθεί κάποιες απόψεις για την αντιμετώπιση του θέματος. Άλλοι χρεώνουν την Υ.Υ στον τελευταίο όροφο. Άλλοι επιμερίζουν την Υ.Υ σε κάθε όροφο. Είναι προφανές ότι το όλο πρόβλημα στους αυθαιρετονόμους δημιουργήθηκε στην προσπάθεια είσπραξης εσόδων με καταστρατήγηση των πάγιων πολεοδομικών εννοιών, όπως του ύψους και της κάλυψης, μεγέθη τα οποία αφορούν το κτίριο και όχι το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά. Στο θέμα σου λοιπόν, μπορείς να εφαρμόσεις μια από τις δύο παραπάνω απόψεις και να το διατυπώσεις στην τεχνική σου έκθεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού εξετάζεις μια ΟΙ στον 3ο όροφο (θα ήταν διαφορετικά αν εξέταζες ολόκληρο το κτίριο), η οποία προφανώς έχει διαφορετική στάθμη μέτρησης του ύψους της (πιό ψηλά κατά 0.50 μ. από ότι το εγκεκριμένο γι' αυτήν μέσω της ΟΑ), προφανώς εντοπίζεται αυθαιρεσία η οποία δύναται να ρυθμιστεί με τον 4495 ως λοιπή παράβαση, το πρόστιμο της οποίας υπολογίζεται με αναλυτικό προσανατολισμό.

Υ.Γ. Δεν σε ενδιαφέρει το πως προήλθε και προφανώς δεν είναι θέμα κοινόχρηστων...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα! Δεν χρειάζεται να υποβάλλεις... Γράψτο αναλυτικά στην τεχνική σου έκθεση κι όλα μια χαρά...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση για τακτοποίηση όπου όπως φαίνεται και στις τομές από την μια μόνο πλευρά του κτιρίου λόγω πολύ μεγάλης κλίσης του δρόμου τα δυο υπόγεια (αποθήκη και γκαράζ) φαίνονται σαν ισόγεια. Στο δώμα επίσης υπάρχει δεξαμενή νερού. Η ερώτηση μου είναι αν θα πρέπει να πάω με βάση αυτή τη πλευρά που είναι η δυσμενέστερη και τότε τα υπόγεια να τα αναφέρω ως στάθμη Α του ισογείου πχ. και επίσης πως πρέπει να συμπεριφερθώ ως προς την υπέρβαση ύψους;

Υπάρχει μόνο οικοδομική άδεια για τον όροφο που αναφέρει το ύψος του ορόφου 3,35 μ. που είναι όντως έτσι. Άν πάω με βάση την δυσμενέστερη πλεύρα έχω υπέρβαση ύψους που πρέπει να κατανεμηθεί σε όλους τους ορόφους; Και τέλος η δεξαμενή που κανονικά θα την έβαζα κατηγορία 3 πρέπει τώρα να μπει ξεχωριστά σε Φ.Κ. για να προσθέσω και την υπέρβαση ύψους;

τομες.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, σε 5οροφη οικοδομή έχω υπέρβαση ύψους 5εκ σε κάθε όροφο με αποτέλεσμα το δάπεδο του Δ ορόφου να είναι στο 12,50μ αντί για 12,30 που έλεγε η άδεια. Ο Δ όροφος σύμφωνα με το συνημμένο σχέδιο έχει κατασκευαστεί ψηλότερος σε σχέση με τα εγκεκριμένα και δημιουργήθηκε εσωτερικός εξώστης - σοφίτα. Στην άδεια το το ύψος του Δ ορόφου φαίνεται να είναι 3,20μ μέχρι το πάνω μέρος της στέγης και πίσω 5,20μ λόγω μονόριχτης στέγης. Στην πραγματική κατάσταση το ύψος του ορόφου μπροστά είναι 4,60μ. μέχρι το πάνω μέρος της στέγης και πίσω 7,75μ. Το μέγιστο ύψος της περιοχής είναι 15,50μ + 2,00μ στέγη.

1) Λόγω του οτι υπερβαίνω το μέγιστο ύψος της περιοχής (μικρότερο του 20%) θα υπολογιστεί ολόκληρη η επιφάνεια του διαμερίσματος με υπέρβαση ύψους.

2) Σίγουρα το πατάρι χρειάζεται στατική επάρκεια λόγω του οτι είναι μεγαλύτερο απο 25μ2.

3) Απαιτείται στατική επάρκεια για την διαφορά ύψους του ορόφου? Η αρχική άδεια προέβλεπε κεκλιμένη στέγη απο σκυρόδεμα και κατασκευάστηκε ξύλινη! Προέβλεπε περιμετρικό κεκλιμένο δοκάρι στο ύψος της στέγης το οποίο κατασκευάστηκε αλλά κατασκευάστηκε και δέυτερο περιμετρικό δοκάρι στο ύψος του παταριού.

4) Η στατική επάρκεια του παταριού μπορέι να γίνει απο μηχανικό επιλογής του ιδιοκτήτη του Δ ορόφου ή υπάρχει θέμα συναίνεσης λόγω του οτι ο φέρων οργανισμός είναι κοινόχρηστος? 

5) Το ύψος του ορόφου το λαμβάνω απο το κάτω μέρος της δοκού ή απο το πάνω μέρος?

6) Η στέγη θεωρείται κοινόχρηστη και δεν την τακτοποιώ!

Ολες οι τροποποιήσεις είναι απο κατασκευής της οικοδομής και η τακτοποίηση αφορά μόνο την οριζόντια του Δ ορόφου!

ΤΟΜΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.