Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

2 ώρες πριν, danaikaterina said:

Έχεις θεμελίωση ολόκληρου του κτιρίου σε ψηλότερη στάθμη. Κατά τη γνώμη μου ο χώρος που περιγράφεις δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν υπόγειο οπότε θα το έβαζα χωρίς μειωτικό συντελεστή και επιπλέον λογικά έχεις και υπέρβαση ύψους.

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την ανταπόκρισή σου. Σίγουρα, αν το υπόγειο το ερμηνεύεις με τον ΓΟΚ τότε δεν μπαίνει μειωτικός.

Αλλά ο  Pavlos33 έγραφε στην σελ.2 του topic 

"Και στον παρόντα νόμο συνεχίζεται η καθιερωμένη πλέον πρακτική να μην ορίζεται το υπόγειο κατά ΓΟΚ, αλλά να γίνεται αναφορά σε  "υπόγειες στάθμες".  Στον προηγούμενο νόμο, ο μειωτικός στις υπόγειες στάθμες αποτελούσε ένα πολύ καλό δώρο, αφού μέσα στη γενικότητα που παρήγαγε άφηνε μεγάλο εύρος ερμηνείας και φυσικά μειωμένο πρόστιμο. Θυμίζω ότι όταν εκδόθηκε το τότε τροποποιημένο παράρτημα και πάλι η ονομασία δεν άλλαξε και παρέμεινε "υπόγειες στάθμες". Η τότε εγκ. 4 προσπάθησε με ερμηνεία που δεν βασίζονταν στο νόμο να συνδέσει νόμιμες στάθμες υπογείου σύμφωνα με άδειες, ενώ η τότε ερμηνεία του άλλοτε help deskθέλησε να συνδέσει τις υπόγειες στάθμες κατά νόμο με τον ορισμό του υπογείου κατά ΓΟΚ."

Νομίζω ότι ή αναφορά σε "υπόγειες στάθμες" μας αφήνει πολλά περιθώρια ερμηνείας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Παύλο. Η απάντησή μου δεν στηρίζεται σε ερμηνεία σύμφωνα με τον ΓΟΚ αλλά στο ότι κάτα την άποψη μου αυτό που περιγράφεις δεν θα μπορούσα με κανένα "περιθώριο" να το ερμηνεύσω ως υπόγεια στάθμη.

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος. Εσύ που το είδες από κοντά έχεις σαφώς καλύτερη άποψη και η απόφαση αλλά και η ευθύνη είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, danaikaterina said:

Συμφωνώ με τον Παύλο. Η απάντησή μου δεν στηρίζεται σε ερμηνεία σύμφωνα με τον ΓΟΚ αλλά στο ότι κάτα την άποψη μου αυτό που περιγράφεις δεν θα μπορούσα με κανένα "περιθώριο" να το ερμηνεύσω ως υπόγεια στάθμη.

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος. Εσύ που το είδες από κοντά έχεις σαφώς καλύτερη άποψη και η απόφαση αλλά και η ευθύνη είναι δική σου.

Το ζήτημα είναι τι ορίζουμε με την "υπόγεια στάθμη". Στην περίπτωση μου τα 0,50 μ. του ελεύθερου ύψους είναι κάτω από την στάθμη του δρόμου ( είναι η αφετηρί 0

,00) ενώ 2,00 μ. είναι πάνω από την στάθμη του δρόμου. Βέβαια, ξέχασα να αναφέρω ότι περιμετρικά του υπογείου υπάρχει  cour anglaise  πλάτους 1,00 μ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω αναφέρει και σε άλλο νήμα. Δεν δίνουν τον ορισμό "υπόγειες στάθμες" διότι πολύ απλά δεν υπάρχει τέτοιος ορισμός στον οικοδομικό κανονισμό.  Επίτηδες (κατά τη γνώμη μου αποτελεί ένα "δώρο) άφησαν επί σειρά νόμων την ίδια αιωρούμενη ασάφεια. Όπως έχω αναφέρει, αν ήθελαν θα είχαν συνδέσει τη χρήση μειωτικού σε υπόγεια με τον απόλυτο ορισμό του υπογείου κατά ΓΟΚ 85/00. Δεν το έκαναν στο ν. 4178, ούτε στην τροποποίηση του νόμου 4178, ούτε και στον 4495. 

Απάντηση στο ερώτημά σου που να σου αποδείξει το σωστό της επιλογής σου δεν θα λάβεις. Έγκειται στη δική σου ευχέρεια το τι θα επιλέξεις και πως θα το δικαιολογήσεις στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα , θα ήθελα να σας ρωτήσω έαν για τα παταρια ισχύει η προυπόθεση του 70% σε σχέση με τον υποκείμενο όροφο (Ν.Ο.Κ) προκειμένου να κάνω τακτοποιηση με τον 4495/17 με μειωτικο συντελεστή.

Στην περίπτωση μου το πατάρι είναι  εχει το 75% του εμβαδου του ισογείου χώρου.

Έαν όχι τότε θα το βάλω σαν κύριο χώρο με υψος 2,20μ?

Ευχαριστώ.

Edited by amos
Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση του μειωτικού σε πατάρι δεν υπάρχει περιορισμός ως προς το εμβαδό του. Αρκεί μόνο να είναι πατάρι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο βοηθητικό κτίσμα που μετατράπηκε σε κύριο χώρο, και επεκτάθηκε, πως υπολογίζεται?

50% ΥΔ 50-100%, από βοηθητικό σε κύριο για το αρχικό τμήμα και 100% ΥΔ 100-200% για το επιπλέον?

Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

εξήγησε μας αναλυτικά την περιπτωσή σου

έχεις άδεια για αποθήκη και έγινε κατοικία? Αν ναι και αν δεν προκύπτει αύξηση του σδ απο την αλλαγή χρήσης, τότε έχεις 1 ΛΠ για την αλλαγή χρήσης και ΥΔ, ΥΚ για την επέκταση. Δες  και το Δ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tasos18362 said:

Ισόγειο βοηθητικό κτίσμα που μετατράπηκε σε κύριο χώρο, και επεκτάθηκε, πως υπολογίζεται?

50% ΥΔ 50-100%, από βοηθητικό σε κύριο για το αρχικό τμήμα και 100% ΥΔ 100-200% για το επιπλέον?

Ευχαριστώ πολύ

 

 

2 ώρες πριν, Largy said:

εξήγησε μας αναλυτικά την περιπτωσή σου

έχεις άδεια για αποθήκη και έγινε κατοικία? Αν ναι και αν δεν προκύπτει αύξηση του σδ απο την αλλαγή χρήσης, τότε έχεις 1 ΛΠ για την αλλαγή χρήσης και ΥΔ, ΥΚ για την επέκταση. Δες  και το Δ

πόσα τ.μ. ??? πόσα χιλιοστά στη σύσταση/πόσα τ.μ. δικαιούται ??? σωστή θέση και διαστάσεις????

Link to comment
Share on other sites

Είναι αποθήκη στη γωνία του οικοπέδου, που δεν είχε μετρήσει στο σ.δ., ή μάλλον αναφέρει το διάγραμμα κάλυψης επιτρεπόμενα μέτρα 160 μ2 για την αποθήκη και κτίστηκαν αρχικά 60. Σωστή αρχική θέση και διαστάσεις. Πρίν από το 2011 επεκτάθηκε κατά 40 μ2 περίπου στον κοινόχρηστο χώρο κ έχω συναίνεση >51% για ρύθμιση. Τί κάνω? Παίρνει μειωτικό η αλλαγή χρήσης? Η επέκταση σίγουρα ΥΔ και ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.