Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Αυθαίρετος κλειστός χώρος με κεκλιμένη στέγη (max ύψος 2,80 και min 1,80) στο δώμα κτιρίου μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή(σοφίτα);

Link to comment
Share on other sites

Από την διευκρινιστική εγκύκλιο 4 του ν. 4178 για να λάβει μειωτικό ως σοφίτα πρέπει να πληροί τον ορισμό της παρ 81(*)  άρθρου 2 του ΝΟΚ.  Με πλαϊνά ύψη 1.80 δε νομίζω να συμπεριλαμβάνεται στο ύψος της επικλινούς στέγης, οπότε κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υπολογιστεί χωρίς μειωτικό συντελεστή. Επιπλέον, αν έχει και εξωτερική πρόσβαση τότε αποκλείεται και το δεύτερο απαιτούμενο κριτήριο του ορισμού.

παρ. 81 άρθρου 2 ΝΟΚ:

(*) 81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπόγειο που δεν μετρούσε στον Σ.Δ. και έχει την παράβαση υπερύψωσης του δαπέδου και της οροφής του (δηλαδή το ελεύθερο ύψος είναι αυτό της Ο.Α.), και έχει μετατραπεί σε χώρο Κύριας Χρήσης, παίρνει μειωτικό ανεξάρτητα της χρήσης του;

Μπορεί η ερώτηση να είναι αστεία αλλά  έχω μπλοκάρει χοντρά, οπότε Βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος παραμένει υπόγειος παίρνει μειωτικό.

Αν δεν πληροί τις προϋποθέσεις υπογείου και είναι πλέον ισόγειος δεν παίρνει μειωτικό.

Έχεις και υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοτελές κτίσμα 45 τμ σε αγροτεμάχιο με χρήση γενικής αποθήκης κατά τον ιδιοκτήτη, μπορεί να δηλωθεί με μειωτικό συντελεστή ή λόγω έλλειψης κάποιου κύριου χώρου  στο γεωτεμάχιο χάνεται αυτή η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Παύλο, άρα το πάμε υποχρεωτικά ως υπηρεσίες και χωρίς μειωτικό ή μπορεί να σωθεί και ως άλλη κατοικία (πάντα χωρίς μειωτικό) ?

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Αν ο χώρος παραμένει υπόγειος παίρνει μειωτικό.

Αν δεν πληροί τις προϋποθέσεις υπογείου και είναι πλέον ισόγειος δεν παίρνει μειωτικό.

Έχεις και υπέρβαση ύψους.

Εννοείς αν είναι "Υπόγεια Στάθμη" με ότι ερμηνεία έχει αυτό.

π.χ. το δάπεδό μου είναι 0,60 m κάτω απ'ο το έδαφος, ενώ η άνω πλευρά της οροφής 2,20 m. πάνω από το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Τότε προφανώς δεν παίρνει μειωτικό. Εκτός αν η "αποκάλυψη" αυτή έχει προκύψει αποκλειστικά λόγω ξεμπαζώματος. Αν όμως η στάθμη σου έχει θεμελειωθεί μόνο 0,60μ κάτω από το έδαφος τότε δεν μπορεί να θεωρηθεί υπόγεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.