Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

προφανως υπαρχει αντιθετη αποψη,...αλλά, καλο θα ηταν ο "πληντης" να  μας ελεγε την δικη του γνωμη.

  Δεν μαθαμε τπτ   χρησιμο  εμεις οι υπολοποι απο μια "σκετη" αρνητικη...

Νομιζω η απαντηση οτι ειναι

........ζζζζζζζζ.:-D

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας ,

θα θελα να ρωτήσω εάν η αύξηση μήκους σκάλας,λόγω εκχωματωσης, που μετράει στη δόμηση πηγαίνει με αναλυτικό η με υπέρβαση δόμησης ; Και εάν πηγαίνει με υπέρβαση δόμησης τότε πηγαίνει ως ΥΔ ΚΧ ή ΥΔ ΒΧ;

 

ευχαριστω

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι το είχα σκεφτεί στην αρχή , απλά με προβληματίζει που η μια πλευρά της σκάλας έχει χτιστεί ... και έλεγα μήπως άμα το δήλωνα ως ΥΔ ΒΧ θα μπορούσε στο μέλλον να κλείσει τελείως τον χώρο κάτω από τη σκάλα , εξάλλου σαν ΥΔ ΒΧ αυξάνει το πρόστιμο περίπου 65€... πάντως η σκάλα μετράει στο ΣΔ επειδή οδηγεί στο  δώμα - μελλοντικό όροφο ,που δεν έχει κατασκευαστεί ακόμη.

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες που θα αναρτήσεις θα φαίνεται ανοικτή η πλευρά. Οπότε αυτός μετά αν το κλείσει θα έχει κάνει αυθαίρετη κατασκευή και μάλιστα μεταγενέστερη του 2011. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Σε τριώροφη οικοδομή, εντός, του 2003 θέλουν να γίνει σύσταση ΟΙ.

Περόν των άλλων, στο ισόγειο το ένα "διαμέρισμα"  ένα τμήμα της δόμησης έχει υποχωρήσει και έγινε ημιυπαιθριος. Δεν έχω πετύχει σχετικό με αλλαγή χρήσης από κύρια σε βοηθητική.. .

Εκτός του ελέγχου για υπέρβαση του συνόλου των Η/Χ, έχουμε κάτι άλλο?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μην υπάρχει παράβαση με την ένοια της υπέρβασης δόμησης κάλυψης και όγκου.

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά θα δήλωνα 1ΛΠ (αναλυτικός) , ώστε να έχω μία σωστή κάτοψη για την μεταβίβαση.

Πιθανόν να αρκεί και η έκδοση βεβαίωσης σαν εξαίρεση , στηριζόμενος στο άρθρο 82 παρ.2 θ)  και Άρθρο 81 παρ.3 α)  και

να αφήσεις την τακτοποίηση σε μέλλοντα χρόνο.

Θα μου πεις τώρα... ωραία απάντηση έδωσες , με τα μπορεί και ίσως...

Απλά την αρχή έκανα , δίνοντας δύο πιθανούς τρόπους.

Είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jbosdas said:

Σε τριώροφη οικοδομή, εντός, του 2003 θέλουν να γίνει σύσταση ΟΙ.

Περόν των άλλων, στο ισόγειο το ένα "διαμέρισμα"  εν τμήμα της δόμησης έχει υποχωρήσει και έγινε ημιυπαιθριος. Δεν έχω πετύχει σχετικό με αλλαγή χρήσης από κύρια σε βοηθητική.. .

Εκτός του ελέγχου για υπέρβαση του συνόλου των Η/Χ, έχουμε κάτι άλλο?

Στα πλαίσια υπαγωγής δεν κάνεις έλεγχο για επιτρεπόμενο ποσοστό Η.Χ όπως στην περίπτωση έκδοσης άδειας. Συμφωνώ με την τοποθέτηση του συναδέλφου παραπάνω. Βάλε μια λοιπή παράβαση, έτσι ώστε να εισάγεις κάτοψη στο σύστημα του ΤΕΕ, η οποία να ταυτίζεται με την υφιστάμενη κατάσταση και με βάση αυτή να γίνει η περιγραφή στην πράξη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Επειδή στην αρχή του μηνύματος αναφέρεις "πέραν των άλλων" εικάζω ότι έχεις και άλλες αυθαιρεσίες, οπότε πιθανώς υπάρχουν και άλλες παραβάσεις εμπίπτουσες σε αναλυτικό προυπολογισμό, οπότε δεν θα υπάρξει περαιτέρω επιβάρυνση για τον ιδιοκτήτη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.