Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια υπαγωγή στον 4178 η οποία είναι οριστική και είναι πληρωμένο το πρόστιμο. επειδη θέλω να προσθέσω ένα φύλλο καταγραφής μπορώ να την μεταφέρω στον 4495 και να προσθέσω εκεί το φύλλο καταγραφής έτσι ώστε να είναι και πιο μικρο το πρόστιμο?(ένα στέγαστρο είναι)

 

Link to comment
Share on other sites

Να μεταφέρεις τη δήλωση μπορείς, αλλά είσαι σίγουρη ότι αξίζει; Μήπως εμπλακεί το ακίνητο και με μελέτη στατικής επάρκειας;

Γιατί δεν κάνεις αίτημα για επιστροφή σε προηγούμενη κατάσταση ώστε να προσθέσεις την παραλειπόμενη αυθαιρεσία;

 

Link to comment
Share on other sites

το προστιμο ομως στον 4178 θα ειναι 500 ευρω για το στεγαστρο ενω στον 4495 το μισο...δεν ξερω τι να κανω

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δεν είχες άλλες παραβάσεις αναλυτικού να προσθέσεις μέσα και το στέγαστρο; 

οχι !ειχα μονο σε μια υφισταμενη οικοδομη ,μια ισογεια αποθηκη που τακτοποιησα και τιποτα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με το ν. 4495 για διαφορά 250 Ε. Δεν αξίζει καν τον κόπο. Από τη μεταφορά εσύ δεν θα πληρωθείς; Προφανώς και ναι. Άρα, ο ιδιοκτήτης ποιο κέρδος ακριβώς θα έχει.

Ολοκλήρωσε τη διαδικασία στο ν.4178 όσο ακόμη προλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Παύλο. Αν και, εφόσον πας στον 4178 από οριστική σε υπαγωγή και μεταβάλλεις το πρόστιμο

πάνω από 20% πρέπει να περάσεις από επιτροπή αυθαιρέτων και κάτι τέτοια... Άρα, όποιο δρόμο και να διαλέξεις

έχεις πιθανό ντράβαλο ενόψει

Γενικά πάντως, και εγώ, είναι εναντίων της μεταφοράς σε 4495. Είναι ο πλέον ασαφής-"επικίνδυνος" νόμος αυθαιρέτων....

Και αυτό οφείλεται, όπως έγραψα και αλλού, ότι ειναι το αποτέλεσμα 7χρόνων ανελέητου copy paste...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Annaki11 said:

Καλησπέρα, έχω μια υπαγωγή στον 4178 η οποία είναι οριστική και είναι πληρωμένο το πρόστιμο. επειδη θέλω να προσθέσω ένα φύλλο καταγραφής μπορώ να την μεταφέρω στον 4495 και να προσθέσω εκεί το φύλλο καταγραφής έτσι ώστε να είναι και πιο μικρο το πρόστιμο?(ένα στέγαστρο είναι)

Ναι,  μπορείς να το κάνεις,  αρκεί  όταν το κάνεις να την προσαρμόσεις στις απαιτήσεις του 4495.

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα "ανακάλυψα" ότι, αν π.χ. σε μια δήλωση υπαγωγής έχει ως προαπαιτούμενα π.χ. 6 αρχεία κι εσύ βάλεις και κάποιο άλλο 7 σε άλλη θέση, τότε θα το "πάρει" κανονικά, αλλά όταν στη συνέχεια, ζητάς να το "κατεβάσεις" για να το δεις, βγάζει error...... Σαν να μην έχει ανέβει ποτέ.... Φαίνεται όμως στα ανεβασμένα αρχεία.... Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, αλλά το λέω για να το γνωρίζουμε..... Φταίει η super ποιότητα της εφαρμογής....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.