Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 11/22/2017 at 11:47 ΠΜ, pearl said:

Καλημέρα σε όλους, παραθέτω το παρακάτω email με την απάντηση που έλαβα απο το help desk του ΤΕΕ. 
 
Προκειμένου να εκδώσω βεβαίωση αδομήτου στο κουτάκι "οικοδομική άδεια" ποια επιλογή να χρησιμοποιήσω?

 Απαιτείται ΥΔ ιδιοκτητη περί εξουσιοδότησης μηχανικού για έκδοση βεβαίωσης αδομήτου?
 
Στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδέυει την συμβολαιογραφική πράξη για την οποία θα χορηγηθεί και η βεβαίωση αδομήτου απαιτείται κάποια αναφορά επ αυτού σε σχέση με τον Α/Α δήλωσης ή τον ηλεκτρονικό κωδικό ?
 
Σε  περίπτωση που το τοπογραφικό διάγραμμα είναι προγενέστερο της εκδοθείσας βεβαίωσης απαιτείται στα σχόλια της δήλωσης να γίνεται αναφορά στο συγκεκριμένο τοπογραφικό διάγραμμα ?
 
 
ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Για την έκδοση απλής βεβαίωσης μεταβίβασης (όχι μέσω δήλωσης αυθαιρέτου) δημιουργείτε νέα δήλωση/βεβαιώση, όπου συμπληρώνετε τα «Βασικά στοιχεία», τη «Διεύθυνση Ακινήτου», τα στοιχεία των ιδιοκτητών και κάνετε τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. 
Αφήνετε τις προεπιλεγμένες τιμές του συστήματος και δεν συμπληρώνετε κενά πεδία στα «Στοιχεία υπολογισμού» και τα «Φύλλα Καταγραφής», αφού αφορούν υπολογισμό προστίμου και λοιπές διαδικασίες σε δηλώσεις αυθαίρετων. Ζητείται μόνο ο αριθμός της οικ. Αδείας, εφόσον υπάρχει. Εάν είναι αδόμητο, αναγράφετε στο σχετικό πεδίο «ΑΔΟΜΗΤΟ».

Στα «Πρόσθετα στοιχεία» συμπληρώνετε την «Τεχνική Έκθεση» εξηγώντας την περίπτωση, και υποβάλετε τη βεβαίωση.
Απευθυνθείτε σε συμβολαιογράφο για το τοπογραφικό διάγραμμα.[/size]

Με βάση την παραπάνω επίσημη απάντηση αν θέλω να δώσω βεβαίωση για αδόμητο δεν συμπληρώνω τ.ζ ή το αν είναι εκτός ή εντός σχεδίου?Μέχρι σήμερα τα συμπληρώνω κανονικά. Απλά αφήνω το προεπιλεγμένο σε επικρατούσα, χρήση-τύπο κτιρίου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι πλέον σε δηλώσεις για βεβαίωση (είτε νομιμότητας είτε αδόμητου) ειτε σε οριστική υπαγωγή

είτε σε περαιωμένη, δεν μπαίνει η υπογραφη του στασινού στο 5 σελιδο. Μια συμβολαιογράφος μου είχε κανει θέμα επ αυτού

αλλα πήρα στ τεε και μου είπαν οτι ήταν προσωρινο. Ακομη όμως δεν μπαίνει. Ισχυει γενικά ή κανω καμια μακακία και δε το χω παρει χαμπάρι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποτέ δεν υπήρχε η υπογραφή του Στασινού σε τέτοιες δηλώσεις που αφορούν απλή βεβαίωση. Κάντε τον κόπο να τσεκάρετε μια αντίστοιχη που κάνατε και επι 4178. Όπως επίσης δεν υπάρχει η αναγραφή πάνω πάνω "Περαίωση διαδικασίας υπαγωγής". Και δεν υπάρχει γιατί ακριβώς δεν έγινε καμία διαδικασία υπαγωγής για να περαιωθεί κιόλας. Η συμπλήρωση των στοιχείων της δήλωσης γίνεται απλά και μόνο για να εκδοθεί η βεβαίωση ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα (δεν βρίσκω τώρα που) ότι αυτό δημιουργούσε πρόβλημα σε κάποιους συμβολαιογράφους αλλά δυστυχώς είναι θέμα του συστήματος και όχι δικό μας.

edit*

Το θυμήθηκα. Εδώ λίγες σελίδες πιο πριν http://www.michanikos.gr/forums/topic/51186-n-449517-πληροφοριακό-σύστημα-δηλώσεων-του-ν-449517/?do=findComment&comment=941897

 

 

Edited by danaikaterina
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα,πως ανεβαζω τις ΥΔ-ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ ,αν προκειται για 3 συνιδιοκτητες ακινητου με 33,33% εκαστος?

Ανεβασα του ενος και μετα με παει στο 2ο δικαιολογητικο

και κατι ακομα,πρεπει η αναθεση να ειναι ΥΔ η αρκει ενα παρομοιο εντυπο με αυτο των αδειων,υπογεγραμμενο με γνησιο της υπογραφης?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Νίκος επιλέγεις από αριστερά ξανά το πεδίο της ανάθεσης και σε αφήνει να ανεβάσεις όσα αρχεία θες στο συγκεκριμένο πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΗ καλημερα το προσπαθησα....θα το ξανακοιταξω,για το δευτερο ερωτημα ,χρειαζεται η αναθεση να ειναι ΥΔ,διοτι στα downloads υπαρχουν μονο ΥΔ?

ΟΚ το ειδα ,τοξαναεμφανιζει στο τελος των δικαιολογητικων για να ανεβασω κ δευτερη αναθεση,ευχαριστω

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σε υπαγωγή που έκανα σχεδόν με την έναρξη του Ν4495 τώρα λήγει το εξάμηνο για το ανέβασμα των αρχείων. Εχω ανεβάσει τα πάντα πλην της αμοιβής μου και της ΜΣΕ που απαιτείται. Να κόψω ΑΠΥ χωρίς να έχω εξοφληθεί;;; Υποτίθεται ότι θα παγώσει το σύστημα των αρχείων εκτός από το κουτάκι της ΜΣΕ;;; Ο πελάτης πληρώνει με δόσεις και αργεί πολύ να πιάσει το 30% για να κάνω οριστική.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ... με πληρώνει με το σύστημα της σταγόνας ... 

Το θέμα μου είναι πως θα συμπεριφερθεί το σύστημα στο τέλος του εξαμήνου της κάθε δήλωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.