Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

(από μεταφορά)

Έχω τα 3 από τα 5 διαμερίσματα στον 4 όροφο μια πολυκατοικίας του 73 και υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά. Μπορεί να γίνει 1 τακτοποίηση και για τους 3 ιδιοκτήτες ;

 

 

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για  ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνεςσυμμετοχής για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κάποιες απαντήσεις, όπως υπάρχουν και κάποιες ερωτήσεις. Λες "διαφορά στα τετραγωνικά", το συνολικό εμβαδόν έχει αλλάξει? Οι εξωτερικές διαστάσεις παραμένουν οι ίδιες? Και οι θέσεις των ιδιοκτησιών ως προς το οικόπεδο? Οπως καταλαβαίνεις το ερώτημα σου είναι μη σαφές ώστε να λάβεις απάντηση. Ενα σχέδιο το της άδειας και η πραγματοποιηθείσα κατάσταση πάντα βοηθάει,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ADA7 said:

Έχω τα 3 από τα 5 διαμερίσματα στον 4 όροφο μια πολυκατοικίας του 73 και υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά. Μπορεί να γίνει 1 τακτοποίηση και για τους 3 ιδιοκτήτες;

Δεν μπορεί να γίνει μία δήλωση υπαγωγής εφόσον είναι διαφορετικοί ιδιοκτήτες. Εκτός αν η απάντηση στα ανωτέρω ερωτήματα του Arche είναι "όχι", οπότε οι διαφορές που αναφέρεις αφορούν αποκλειστικά  μεταξύ τους πάρε-δώσε. Στην περίπτωση αυτή, μία υπαγωγή για διαμερισμάτωση ορόφου καλύπτει και τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγειο 2όροφης οικοδομής υπάρχουν 2 καταστήματα ενώ τα σχέδια της αδείας δείχνουν 3.

Η σημερινή κατάσταση προέκυψε αφού 2 καταστήματα ενώθηκαν και γίνανε ένα.

Όλο το κτήριο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη. Δεν έχει γίνει κάποια σύσταση.

Έχω περίπτωση διαμερισμάτωσης; Αν ναι πως λύνεται;

 

* Γενικότερα το κτήριο έχει πολλά θέματα

* * Έχω είδη χρεώσει μια λοιπή παράβαση στο κτήριο.

 

 

1) Με νέα λοιπή παράβαση;

2) Να συμπεριλάβω τις εργασίες της συνένωσης στην είδη υπάρχουσα λοιπή παράβαση;

3) Με τσεκαρισμένο του κουτάκι της διαμερισμάτωσης; 

4) Με τσεκαρισμένο το κουτάκι της διαμερισμάτωσης και μια λοιπή παράβαση;

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, πρόκειται για αλλαγή διαρρύθμισης και μπορείς να την ενσωματώσεις στον αναλυτικό που ήδη έχεις. Αν, όπως λες, έχεις και άλλες αυθαιρεσίες και άρα κάνεις και νέες κατόψεις, τότε θα είσαι και έτοιμος για την σύσταση που κάποια στιγμή θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχουμε όροφο πολυκατοικίας  που στην άδεια εμφανίζεται ως μία ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία. Στο συμβόλαιο έχουμε περιγραφή -δύο ξεχωριστών οριζοντίων ιδιοκτησιών- και στην πραγματικότητα έχει γίνει ένας ενδιάμεσος τοίχος  και έχει χωρίσει το χώρο στις οριζόντιες ιδιοκτησίες που περιγράφονται στο συμβόλαιο  και  ο ένας εκ των δυο ιδιοκτητών έχει κάνει τακτοποιήση και ο μηχανικός του έχει δηλώσει τον τοίχο ως διαμερισμάτωση.  Ο δικός μου ιδιοκτήτης είναι καλυμμένος; ή χρειάζεται να δηλώσω και εγώ διαμερισματωση;

Επιπλέον, μαζί με τον τοίχο τον διαχωριστικό, έγινε στην ίδια ευθεία (λίγα μέτρα παρά κάτω) και ένας τοίχος για να χωρίσει την οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη μου απ τον κοινόχρηστο χώρο -αλλά σε σημείο που είναι πιο μέσα απ το οριζόμενο σημείο της άδειας, με αποτέλεσμα ο κοινόχρηστος χώρος να έχει επεκταθεί στην οριζόντια ιδιοκτησία και να έχουν προκύψει λιγότερα τετραγωνικά στην ιδιοκτησία του πελάτη μου.  Είναι απαραίτητο να το δηλώσω και αυτό σαν διαμερισμάτωση; ή να το βάλω σε αναλυτικό ή να μην κάνω τίποτα και να πάει μονομερής ανασύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (σύμφωνα με το άρθρο 98 &8)

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο που έχει κάνει ο συνάδελφος που έκανε την διαμερισμάτωση φαίνεται και η δικιά σου ιδιοκτησία ? Η διαφοροποίηση των κοινοχρήστων φαίνεται ? Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που σε ενδιαφέρει, είχε δώσει συναίνεση για την ρύθμιση που έκανε ο γείτονας ? Έχουν καλές σχέσεις για να του δώσει την ρύθμιση ?

Μονομερή τροποποίηση σύστασης δεν μπορείς να κάνεις εκτός και αν η ίδια αυθαιρεσία έχει γίνει σε όλους τους ορόφους (και από την αρχική κατασκευή).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, beatrice_stop said:

Καλησπέρα σας,

Έχουμε όροφο πολυκατοικίας  που στην άδεια εμφανίζεται ως μία ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία. Στο συμβόλαιο έχουμε περιγραφή -δύο ξεχωριστών οριζοντίων ιδιοκτησιών- και στην πραγματικότητα έχει γίνει ένας ενδιάμεσος τοίχος  και έχει χωρίσει το χώρο στις οριζόντιες ιδιοκτησίες που περιγράφονται στο συμβόλαιο  και  ο ένας εκ των δυο ιδιοκτητών έχει κάνει τακτοποιήση και ο μηχανικός του έχει δηλώσει τον τοίχο ως διαμερισμάτωση.  Ο δικός μου ιδιοκτήτης είναι καλυμμένος; ή χρειάζεται να δηλώσω και εγώ διαμερισματωση;

Θα μοιρασθειτε τα εξοδα της διαμερισματωσης, ωστε να εχετε απο μια σωστη κατοψη. Αλλως πληρωνει ο καθε ενας ξεχωριστα για το δικο του.

Επιπλέον, μαζί με τον τοίχο τον διαχωριστικό, έγινε στην ίδια ευθεία (λίγα μέτρα παρά κάτω) και ένας τοίχος για να χωρίσει την οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη μου απ τον κοινόχρηστο χώρο -αλλά σε σημείο που είναι πιο μέσα απ το οριζόμενο σημείο της άδειας, με αποτέλεσμα ο κοινόχρηστος χώρος να έχει επεκταθεί στην οριζόντια ιδιοκτησία και να έχουν προκύψει λιγότερα τετραγωνικά στην ιδιοκτησία του πελάτη μου.  Είναι απαραίτητο να το δηλώσω και αυτό σαν διαμερισμάτωση; ή να το βάλω σε αναλυτικό ή να μην κάνω τίποτα και να πάει μονομερής ανασύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (σύμφωνα με το άρθρο 98 &8)

Εχεις επεκταση των κοινοχρηστων σε βαρος της ΟΙ. Μπορεις να προχωρησεις με το - κακοδιατυπωμένο-  98  παρ. 8 εδ. β'.

δλδ απλα  το αναφέρεις.

Αλλα πρωτα,  ως προς  την "μονομερή τροποποίηση της σύστασης"

θα πρεπει το HD  να απαντησει για το πρακτικο μερος της διαδικασίας...αν ξερουν.

Εκτός εάν,  περιμενουν εκει στο Υπουργειο,  να τους "διευκρινίσουν" οι συμβολαιογραφοι με δικη τους εγκυκλιο τον  δικο τους   νομο.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δημήτρη. Η αλήθεια είναι ότι  δεν βγάζω νόημα στο σημείο του 98  «Ειδικώς,...χώρου της συνιδιοκτησίας».

Απλά να το αναφέρω στην τεχνική έκθεση εννοεις ε; (δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο)

Επί της ουσίας -αν δεν γίνει τροποποιήση και μείνει ως έχει η κατάσταση- είναι σαν να έχει χτίσει έναν τοίχο ο πελάτης εντός των ορίων της Ο.Ι του. και σύμφωνα με αυτον την οπτική, δεν υφίσταται και κάποια αυθαιρεσία.

ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.