Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

Λοιπον για το θέμα των τελευταίων δημοσιεύσεων ρώτησα νωρίτερα το λογιστή μου.

Ούτε αυτός είχε αποψη σχετικά με το τι θα γίνει με τις αγορές αγαθών μεσώ επαγγελματικού..

Ε καλα του λέω, εδώ δεν είναι σίγουρος ο @georgegaleos θα ήξερες εσύ?8)

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα διαφωνήσω με το λογιστή. Όμως σε κάθε περίπτωση συμβουλευόμαστε και προτιμούμε την (τελική) γνώμη-άποψη-θέση-προτροπή του λογιστή που είναι και ο ειδικός, σαφώς πιο έμπειρος, καταρτισμένος, ενημερωμένος, αναλαμβάνει την ευθύνη της πρότασής τους που πηγάζει από τις σπουδές του, εμπειρία κλπ, από κάθε μη λογιστή που απλά βρίσκει χρόνο και ψάχνει-ενημερώνεται για αυτά που τον ενδιαφέρουν.

Χωρίς τους λογιστές τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα.  

Πάντως σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια με τιμούν ...... καλό βράδυ..

 

Ενημερωτικά, είχα δηλώσει όλους τους επαγγελματικούς λογαριασμούς είτε έχουν pos είτε όχι και επιβεβαιώθηκαν όλοι από το taxis. Ο λόγος που το γράφω είναι σε περίπτωση που κάποιοι αναρωτιόντουσαν αν πρέπει να δηλωθούν μόνο αυτοί που έχουν "πάνω τους" pos. (οπότε αν έπρεπε μόνο αυτοί που έχουν pos, θα είχε γίνει απόρριψη).

Υ.Γ. Από την μία, το pos και όλοι οι επαγγελματικοί λογαριασμοί δηλώθηκαν διακριτά στο Ε3 και αφορούν τα pos και τους επαγγελματικούς λογαριασμούς που υπήρχαν ή υπήρξαν ενεργοί στην οικία χρήση και από την άλλη, όλοι οι επαγγελματικοί λογαριασμοί που υπάρχουν ενεργοί δηλώνονται στην ανάλογη εφαρμογή του taxis (είτε έχουν pos είτε όχι) έως 12/12/2018 και από εκεί και μετά δηλώνεται εντός 30 ημερών η όποια μεταβολή.

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2018 at 1:38 ΜΜ, ksteve said:

...Απορία: με τι IBAN θα δηλωθεί ο business της viva?

 

Κάποια γνώμη πάνω σε αυτό; 

Για τους επαγγελματικους το σκεπτικό του νομοθέτη λογικά είναι μεσω αυτού του λογαριασμού να γίνονται όλες οι κινήσεις της επιχείρησης για να υπάρχει άμεσος έλεγχος. Προσωπικές αγορές αναγκαστικά μέσω διαφορετικού λογαριασμού. Στην πράξη θα πηξουμε στις τραμπες από τον έναν λογαριασμό στον άλλον αν πάμε με το γράμμα του νόμου

Link to comment
Share on other sites

κ εγω κ η συζυγος ειμαστε επαγγελματιες μ κοινους λογαριαζμους,  το δικο μου pos παταει σε εναν απο αυτους  κ της συζυγου σε αλλον  λογαριασμο αλλης τραπεζας, τι κανω ? 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλημέρα,

Αρχικά να πω ότι η δήλωση του επαγγελματικού λογαριασμού δεν έχει σχέση με την ύπαρξη συνδεδεμένου ή όχι pos σε αυτόν.Δες λίγο παραπάνω στα posts μου.

Διευκρίνισε κάποια θέματα μήπως μπορέσω να σου κάτι ή τουλάχιστον τι θα έκανα εγώ:
1) Ο κοινός τραπεζικός λογαριασμός είναι επαγγελματικός (ρητορική ερώτηση, αλλά διευκρίνισέ το) ?
2) Ο κοινός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ λογαριασμός έχει ανοιχθεί σε νομικό πρόσωπο (π.χ. ΟΕ, ΕΠΕ, κλπ) ?
3) Ο κοινός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ λογαριασμός έχει ανοιχθεί σε φυσικό πρόσωπο ελεύθερο επαγγελματία (δηλαδή ατομική επιχείρηση) και έχει συνδικαιούχο φυσικό πρόσωπο ?
4) Ο κοινός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ λογαριασμός έχει ανοιχθεί σε φυσικό πρόσωπο ελεύθερο επαγγελματία και έχει συνδικαιούχο φυσικό πρόσωπο ελεύθερο επαγγελματία ?
5) Η σύμβαση του κοινού ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ λογαριασμού τι αναφέρει ως επωνυμία / αντικείμενο δραστηριότητας / επάγγελμα / νομική μορφή ?
6) Ο κοινός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ λογαριασμός υπήρχε στο 2017 και συνεχίζει να υπάρχει σήμερα ?
6.1) Αν ναι, ποιοί τον δήλωσαν στο Ε3 του φορολογικού έτους 2017 ?
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos βλέπω τονίζεις το επαγγελματικός  και μου μπαίνει η εξής απορία.

Εχω εναν ταμιευτηρίου σε τράπεζα, τον οποίο έχω πάνω απο 10χρόνια.

Καποια στιγμή το 15 προκειμένου να τον ενημερώσω-κινήσω, εχω την

εντύπωση οτι μου ζητηθηκε πέρα από τηλέφωνα κλπ και έναρξη

επαγγέλματος. Θεωρείται πλέον επαγγελματικός?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό έως βέβαιο αν η εντύπωση που έχεις δεν είναι εντύπωση.

Με ένα τηλέφωνο στην τράπεζα "η πιθανότητα" και "η εντύπωση" θα επιβεβαιωθεί ή θα διαψευσθεί.

Δες και στο e-banking πως τον αναφέρει (λογικά αν δεν έχεις πειράξει την ονομασία του σε κάποια "φιλική ονομασία" θα ξεχωρίζει τι είναι. Το πιο σίγουρο είναι το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα έχω βάλει τον όψεως μηχανικού (ΕΤΕ) ως αυτόν που δίνω γενικά για καταθέσεις αμοιβών και ως δεύτερο, αυτόν που υποδεικνύει η viva (ένα πρόθεμα μπροστά και 8 νομίζω ψηφία που είναι το viva ID). 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο η σειρά δήλωσης (αν εννοείς κάτι τέτοιο). 

Για την viva, είτε δηλώσεις αυτό που λες (δηλ. το id κλ κλπ) είτε το ΙΒΑΝ που έχει, δεν υπάρχει θέμα (παλαιότερα δεν είχε σε μορφή ΙΒΑΝ). Το επιβεβαίωσα και με VIVA και με ΑΑΔΕ ότι μπορεί να δηλωθεί οποιοδήποτε από τα δύο αρκεί να βγάλει κατά την δήλωση ως "Πάροχος Υπηρεσιών Πληρωμών" το λεκτικό "VIVA PAYMENTS".

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.