Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 30 - Ν. 4495/17] Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Είμαι σε πρόγραμμα ΕΣΠΑ και θέλω μαζί με τα βαψίματα να βάλω και ηλεκτρολογικές εργασίες. Γιά υτό θα προχωρήσω σε βεβαίωση. Πρόκειται για το γραφείο μου.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση βεβαίωσης άρθρου 30 στο πεδίο Περιγραφή έργου/εγκατάστασης τι συμπληρώνουμε?

Πρέπει να συμπληρωθούν όλες οι καρτέλες εκτός από τα βασικά στοιχεία?

Επίσης πρέπει να ανεβάσουμε κάποια έγγραφα? 

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο πεδίο περιγραφή, περιγράφεις τις εργασίες που θα γίνουν και εμπίπτουν στο άρθ.30. Για τις άλλες καρτέλες συμπληρώνεις τα στοιχεία της άδεια και τυχόν τακτ/σεων κλπ και φυσικά των ιδιοκτητών. Από αρχεία ανεβάζεις την ανάθεση σε σένα από τον ιδιοκτήτη και τεχν. έκθεση/βεβαίωση ότι για τις εν λόγω εργασίες δεν απαιτούνται εγκρίσεις από κάποιο φορέα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η καρτέλα Δόμηση/Χρήσεις/Θέσεις στάθμευσης που περιλαμβάνει ένα σωρό στοιχεία του οικοπέδου και του κτιρίου, εμβαδά κάλυψης, δόμησης, εξωστών, όροφοι κλπ τα συμπληρώνετε?

Και κάτι ακόμη... όλες οι ειδικότητες μηχανικών μπορούν να εκδώσουν τη βεβαίωση άρθρου 30?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλημέρα! Έχω μια απορία που δεν ξέρω αν την έχετε λύσει εσείς...

Ένας σουπερ τυπικός πελάτης ζητάει βεβαίωση του άρθρου 30.

Ας υποθέσουμε ότι είναι σε αρχαιολογικό χώρο ή ιστορικό κέντρο και ως εκ τούτου για κάποιες εργασίες έχουν λόγο και αυτού οι φορείς.

Αν θέλει απλά να βάψει την οικία του εσωτερικά και μόνο, ή να ανακαινίσει το μπάνιο του, πρέπει πάλι να πάρει έγκριση από τις παραπάνω υπηρεσίες???

Το λεκτικό του άρθρου 30 αναφέρεται στο αν απαιτείται έγκριση από άλλο φορέα για τις εργασίες που θέλει να κάνει. Οι παραπάνω εργασίες εμπίπτουν σε αυτές που θέλουν έγκριση από άλλο φορέα???

Δεν μιλάω για διατηρητέο, που ίσως εκεί να άκουγα μια εμπλοκή από τη νεωτέρων μνημείων...

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου, αφού οι εργασίες που πρόκειται να γίνουν είναι στο εσωτερικό του κτηρίου, δεν απαιτείται κάποια βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικά βεβαίωση του άρθρου 30. 

 

Άρθρο 30
Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας - Εξουσιοδοτική διάταξη

1. Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο :

  1. α)  εργασίες εσωτερικών χρωματισμών...

 

Πριν την εκτέλεση των παραπάνω εργασιών, συντάσσεται υποχρεωτικά ηλεκτρονική βεβαίωση αρμόδιου μηχανικού, που εκδίδεται από πληροφοριακό σύστημα του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.), ότι στην περιοχή του ακινήτου για τις παραπάνω εργασίες δεν απαιτείται έγκριση από κάποιον φορέα. Σε περίπτωση που απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα γίνεται ενημέρωση φακέλου με τις παραπάνω εγκρίσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pk10gr said:

Τί εννοείς συνάδελφε?

Βεβαίωση από κάποιο φορέα εννοώ.

Εννοείται πως οι εργασίες εκτελούνται σύμφωνα με το άρθρο 30

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jbosdas said:

Υποχρεωτικά βεβαίωση του άρθρου 30. 

 

Άρθρο 30
Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας - Εξουσιοδοτική διάταξη

1. Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο :

  1. α)  εργασίες εσωτερικών χρωματισμών...

 

Πριν την εκτέλεση των παραπάνω εργασιών, συντάσσεται υποχρεωτικά ηλεκτρονική βεβαίωση αρμόδιου μηχανικού, που εκδίδεται από πληροφοριακό σύστημα του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.), ότι στην περιοχή του ακινήτου για τις παραπάνω εργασίες δεν απαιτείται έγκριση από κάποιον φορέα. Σε περίπτωση που απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα γίνεται ενημέρωση φακέλου με τις παραπάνω εγκρίσεις.

 

Διευκρινίστηκε αυτό και από τον συνάδελφο. Προφανώς ήταν λεκτικό (βεβαίωση - έγκριση)...

Το δικό μου ερώτημα παραμένει, απαιτείται η έγκριση άλλων φορέων αν δεν επηρεάζονται? Σε ιστορικό κέντρο για παράδειγμα, σε μη διατηρητέο κτίριο απαιτείται η έγκριση του φορέα για εσωτερικούς χρωματισμούς?

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.