Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/17] Εργασίες με Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών


Recommended Posts

Manolis gon ευχαριστώ για την απάντηση!

Παραθέτω το ιστορικό μήπως και μπορείς να με βοηθήσεις.

Η άδεια ήταν του 1967 από την αστυνομία και αφορούσε την ανέγερση αποθήκης.

Σχέδια δεν υπάρχουν ή αν υπήρχαν έχουν χαθεί.

Ο ιδιοκτήτης τότε έφτιαξε και περίφραξη από τσιμεντόλιθα με συρματόπλεγμα από πάνω

την ίδια εποχή. Ο τωρινός ιδιοκτήτης θέλει να πάρει ρεύμα για την αποθήκη. Πήγε στην Δ.Ε.Η.

και του είπαν να πάρει σφραγίδα από την πολεοδομία. Πήγα στην υπηρεσία δόμησης και μου

είπαν ότι επειδή δεν είναι δική τους η άδεια πρέπει να γίνει αυτοψία και να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχουν

αυθαίρετες κατασκευές στο οικόπεδο. Τους είπα για την περίφραξη, ψάξαμε στον Γ.Ο.Κ. '55 μήπως

υπάρχει διάταξη που να την καλύπτει από τυχόν άδεια. αλλά δεν βρήκαμε κάτι.

Μήπως γνωρίζεις κάποια διάταξη της εποχής που θα μπορούσα να επικαλεστώ

ώστε να μην βγεί αυθαίρετη η περίφραξη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 572
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα...

Συνάδελφοι (...ως προς τον τίτλο και τις κακουχίες του τσμεδε-εταα..), τη βοήθεια σας παρακαλώ.

Το οικόπεδο της πολυκατοικίας μου, συνορεύει στις 3 πλευρές με έταιρα οικόπεδα. Εντός σχεδίου.

Στα οικόπεδα αριστερά και δεξιά υπάρχουν κτίσματα τα οποία καταλαμβάνουν όλο το μήκος της πυλωτής και πλέον. Υπάρχει όμως και ακάλυπτος χώρος, διαστάσεων 6.5m x 12m. Ενα 'Π'.

Η άδεια της πολυκατοικίας, είχε εκδοθεί το 2006. Στα 'οικοπεδικά' σύνορα λοιπόν του χώρου αυτού, είχε κατασκευαστεί μικρό τοιχείο, ύψους κάτω του 1 μέτρου.

Μετά από πρόσφατη (για 3η!!! φορά) κλοπή χαλκοσωλήνων της πολυκατοικίας και κομματιών της μηχανής μου (με είσοδο των μούργων ακριβώς από τα όμορα οικόπεδα που είναι εύκολα προσβάσιμα όπως φαίνεται στις cam που ΔΕΝ μπορώ να χρησιμοποιήσω σαν αποδεικτικά στοιχεία!), αποφάσισα να προσθέσω τουλάχιστον κάγκελα πάνω στο τοιχείο αυτό.

Πριν αποφασίσω το συζήτησα με τους ιδιοκτήτες τους.

Ενώ οι δύο (πλαϊνοι) δεν έχουν κανένα πρόβλημα, αλλά επιθυμούν και αυτοί να κάνουν κάτι αντίστοιχο, η τρίτη, απλά μου το έθεσε ξερά: Θα σε πάω στη πολεοδομία, θα φωνάξω την αστυνομία κτλ...Εκτός, εάν τα 'βρίσκαμε' να χρησιμοποιεί την extra θέση parking μου (που έχω παραχωρήσει σε συγκάτοικο του κτιρίου)!!!

Καθώς είμαι 'αθώος' πολίτης (μηχ Η/Υ και πληρ), τι χρειάζομαι για να αποφύγω περιπέτειες? 

Αδεια? Για κάγκελα? Υπάρχει?

Ευχαριστώ...

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει λήξει η άδεια της οικοδομής , η νέα περίφραξη ή προσθήκη στην υπάρχουσα θέλει νέα  άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για περιτοιχιση  τμηματος οικοπεδου  με τσιμεντολιθο υψους 2.0 -2.10  μετρων .Στατικη μελετη θα χρειαστουμε ? Υπαρχει απο καπου περιορισμος  οσον αφορα αυτο το υψος ? Διαγραμμα δομησης /καλυψης ?

Ουσιαστικα προκειται για περιπτωση οικοπεδου με κλιση και  ο ιδ του πανω οικοπεδου εχει φτιαξει στο οριο τοιχο απο ωσ και τοιχοποιια απο  τουβλο  και  τα ομβρια του  πεφτουν στον απο κατω  

Ο ιδ του κατω θελει να φτιαξει τον τοιχο απο τσιμεντολιθο ωστε στο καπακι/στεψη να δωσει ευνοικη γι αυτον κλιση και να  μην φαινεται ο τοιχος μονιμα  μουχλιασμενος απο υγρασια 

 

Τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις αν ο  <<κατω>> βαλει  πλακιδια η πετρα πανω στον τοιχο ? 48ωρη  μονο?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για τοίχο αντιστήριξης μιλάς. Η διατύπωση σου είναι δυσνόητη και καλύτερα να ανεβάσεις ένα σκαρίφημα τομής με υψόμετρα.

Αν μιλάμε για τοίχο αντιστήριξης απαιτείται στατική μελέτη. 

Με 48 ωρη  δεν μπορείς να κάνεις περιτοίχιση. Η μόνη περίφραξη που γίνεται με Ε.Ε.Μ.Κ και όχι με γνωστοποίηση εργασιών προ 48 ωρών, είναι σε εκτός σχεδίου με πάσσαλους και συρματόπλεγμα, ή με λιθοδομή μεγίστου ύψους 1 μ και σε εντός σχεδίου, σε μη ρυμοτομούμενα με απλό συρματόπλεγμα επίσης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

pavlo ευχαριστω

αναφερομαι σε περιτοιχιση διοτι  ο τοιχος του πανω ιδιοκτητη  κρατα οτι ειναι να κρατηθει .Απλως η περιτοιχιση  με τσιμεντολιθα  (2 μ) <<ξεκαθαριζει >> τα ορια (αφου ακουμπα στον τοιχο του πανω ιδ  )και διοχετευει τα ομβρια αλλου 

Για 48ωρη εννοουσα για την τοποθετηση πλακιδιων και χρωματισμους στον τοιχο του πανω ιδιοκτητη

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Για άδεια περίφραξης με συρματόπλεγμα και στηθαίου από σκυρόδεμα και λιθοδομή, απαιτείται η σύνταξη Χρονικού Προγραμματισμού ή μπορώ να το αποφύγω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μια περίπτωση περίφραξης οικοπέδου εντός οικισμού με συρματόπλεγμα. Θέλω να γράψω την τεχνική έκθεση και δεν ξέρω πως να περιγράψω τον τρόπο που θα στηριχθούν οι πάσσαλοι στο έδαφος. Πρόκειται για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσα χρόνια η ίδια ιστορία. Κατασκευαστική πρακτική είναι (αν δεν γίνει σενάζ) κάθε λάκκος να γεμίζει με τσιμεντοχάλικο, αλλά αν το γράψεις αυτό δεν θα στο περάσουν. Οπότε γράψε ότι θα γίνει έμπηξη πασάλλων επί εδάφους π.χ σε μισό μέτρο βάθος και θα προεξέχει π.χ 1.5 μ άνω του εδάφους. Στη πράξη ο ιδιοκτήτης θα γεμίζει με τσιμεντοχάλικο τους λάκκους. Σύστησε του να μη γεμίζει τους λάκκους μέχρι πάνω, αφήνοντας κενό ώστε να το γεμίζει με χώμα και να μη φαίνονται τα τσιμέντα (για περίπτωσης καταγγελίας και ελέγχου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.