Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Σε εξ' αδιαιρέτου πρώην αγροτεμάχιο (πλέον οικόπεδο) κατασκευάστηκε Ισόγειο Κατάστημα προ του '55 (υπάρχει γονική παροχή του 1990 που αναφέρει την κατασκευή κατά το έτος 1954 και το Ε9 ακριβώς το ίδιο), όπως και κάποια άλλα ισόγεια κτίσματα (που δε μας αφορούν προς το παρόν αφού έχουν τακτοποιηθεί από το συνιδιοκτήτη με συναίνεση).

Τα παραπάνω αποδεικτικά παλαιότητας έχουν μία μικρή απόκλιση 10 μ2 (στα 245 μ2 επιφανείας Ισογείου), αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο (θεωρώ πως είναι σφάλμα μέτρησης, λόγω παράγωνου σχήματος).

Μακροσκοπικά όντως φαίνεται η κατασκευή να είναι πολύ παλιά και να έχουν γίνει κάποιες επισκευές μεταγενέστερα.

Το 1993 κατασκευάστηκε 1ος Όροφος και επεκτάθηκε το Ισόγειο.

Το 2006 γίνεται πολεοδομική μελέτη και ακόμα εκκρεμεί η κύρωση της Πράξης Εφαρμογής (αλλά θεωρείται εντός σχεδίου).

Η Πράξη Εφαρμογής όμως απαλλοτριώνει ένα κομμάτι της επέκτασης του Ισογείου (κεραμοσκεπή που αργότερα κλείστηκε με τζαμαρία).

 

Σημείωση : Το οικόπεδο είναι εξ' αδιαιρέτου, περιλαμβάνει και άλλα 2 Ισόγεια κτίσματα, τα οποία έχουν τακτοποιηθεί από τον συνιδιοκτήτη με συναίνεση και το αντίστροφο θα γίνει τώρα, ώστε να μπορέσει να γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

 

Πως πιστεύω ότι πρέπει να το δηλώσω :

α) Λαμβάνουμε υπόψη μας πως ΕΧΕΙ Οικοδομική Άδεια και αναγράφουμε "Ισόγειο προ του '55".

β) Δηλώνουμε πως είναι ΕΝΤΟΣ σχεδίου (αφού όπως αναφέρει το Παράρτημα Α' "ανεξάρτητα αν έχει κυρωθεί ή όχι η σχετική Πράξη Εφαρμογής").

γ) Κάνουμε ένα φύλλο καταγραφής κατηγορίας 5 και παλαιότητας 1993-2003 για την επιφάνεια της επέκταση Ισογείου που ΔΕΝ απαλλοτριώνεται με Υπέρβαση Δόμησης + Υπέρβαση Κάλυψης + παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο (;;; ερώτηση εδώ, γιατί όταν επεκτάθηκε δεν υπήρχε Πράξη Εφαρμογής)

δ) Κάνουμε ένα φύλλο καταγραφής κατηγορίας 5 και παλαιότητας 1993-2003 μόνο με Υπέρβαση Δόμησης για τον Α' Όροφο (ίδιο περίγραμμα με το Ισόγειο προ του '55).

ε) Κάνουμε ένα φύλλο καταγραφής με έναν αναλυτικό προϋπολογισμό για τις επισκευές που έχουν γίνει στο προ του '55 Ισόγειο + κάποια στέγαστρα και εξώστες του Α' Ορόφου.

 

Οι γνώμες σας;

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, λέγοντας κάποια πράγματα δύο φορές, αλλά υπάρχουν λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω ότι πρέπει να ανοίξεις απλά είναι περίπλοκο.

α)ναι

β)ναι

γ)γιατί κατηγορία 5?

δ)για την ΥΚ οι γνώμες διίστανται...(δες υπερβάσεις δόμησης-κάλυψης γενικά)

ε)ναι

ΥΓ αν το κατηγορία 5 το λες από τους συντελεστές τετραγωνιδίων που σου προκύπτουν οκ. αλλιώς γιατί? θεωρείται ότι έχεις ΟΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

έχω μικρή εμπειρία στο θέμα, αλλά ασχολούμαι με μια αντίστοιχη περίπτωση αυτές τις μέρες, κ έχω κ εγώ παρόμοιες απορίες.. 

πιστεύω ότι ως προς το α και β έχεις δίκιο.

για το γ δεν γνωρίζω, έχω μπερδευτεί κ εγώ με υπέρβαση κάλυψης και πότε δηλώνεται. 

στο δ πέρα από ΥΔ μήπως πρέπει να δηλώσεις και ΥΥ; (και πάλι δεν είμαι σίγουρη, μπορεί να κάνω λάθος)

στο ε συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε κτίσμα προ του 55 όπου μεταγενέστερα έχει πέσει νέα πλάκα , πως το δηλώνετε;

1. Στην πολεοδομία θεωρούν πως χάνετε η παλαιότητα και βάζουμε ημερομηνία όταν έγινε η αντικατάσταση στέγης. Επομένως χωρίς άδεια ,εξολοκλήρου αυθαίρετο.

2. Εδώ διάβασα από κάποιους πως το βάζουν με άδεια, σαν Λοιπή Παράβαση.

 

Η πρώτη περίπτωση μου φαίνεται πιο λογική καθώς από την στιγμή που πέφτει η πλάκα δεν έχουμε πλέον δομημένη επιφάνεια. Και όταν το ξανακλείσουμε την δημιουργούμε εκ νέου (με νέα ημερομηνία προφανώς)

Η δεύτερη περίπτωση πως μπορεί να στηριχθεί όμως;

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

Ήταν δηλαδή μόνο η περιμετρική τοιχοποιία,χωρίς κάλυψη;

Πως πιστοποιείται αυτό;

Φαίνεται σε αεροφωτογραφία;

Αν έχεις ένα αποδεικτικό παλαιότητας, συμβόλαιο,αεροφωτογραφία κλπ, τότε νομίζω ότι μπορείς να πας με αναλυτικό..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2018 at 10:32 ΠΜ, sissy_arch said:

Τι εννοείς? ήταν δηλαδή μόνο η περιμετρική τοιχοποιία? χωρίς κάλυψη? πως πιστοποιείται αυτό?φαίνεται σε αεροφωτογραφία? 

Ας πούμε για παράδειγμα πως υπάρχει κτίσμα προ του 55 και το 1985 έπεσε νέα πλάκα οροφής;

Δεν έμεινε μοναχά η περιμετρική τοιχοποιία (πέρα από τις μέρες για τις εργασίες αντικατάστασης της πλάκας προφανώς).

Σύμφωνα με την πολεοδομία από την στιγμή που γίνεται αντικατάσταση και καθαιρείται η παλιά πλάκα το κτήριο χάνει την παλαιότητα του (προ του 1955) και θεωρείται ως κατασκευή του 1985.

Επομένως πάει όλο σαν υπέρβαση δόμησης και όχι σαν λοιπή παράβαση

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

αυτό πραγματικά μου φαίνεται κουφό τελείως. αν δλδ ξηλώσω και δυο τοίχους σπίτι μου και τους ξαναχτίσω το σπίτι θεωρείται κατασκευή 2018????περίεργο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφο κτίριο το ισόγειο κατασκευάστηκε το 1954, ο α' όροφος το 1965 και ο β' όροφος το 1977. Για κάθε όροφο είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια και ο πελάτης διαθέτει το στέλεχος καθεμιάς από αυτές, αλλά εγκεκριμένα σχέδια για καμία από τις 3 άδειες δεν έχει ούτε ο πελάτης ούτε και η αρμόδια πολεοδομία η οποία μάλιστα έδωσε βεβαίωση ότι έχουν χαθεί. Σε κάθε όροφο υπάρχει υπέρβαση 20τ.μ. και ο πελάτης θέλει να το τακτοποιήσει με τον 4495. Τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση αυτή;

Μπορώ

α) για τις αυθαιρεσίες του ισογείου να υποβάλλω το στέλεχος της αντίστοιχης άδειας και σαν προ του 1955 να υποστηρίξω ότι το αυθαίρετο τμήμα στον όροφο αυτό είναι νόμιμο, και να βάλω μια λοιπή παράβαση για τυχόν εργασίες συντήρησης που έχουν γίνει μεταγενέστερα;

β) τις αυθαιρεσίες του α' ορόφου να τις εντάξω στην Κατηγορία 1 (αυθαιρεσίες πριν το 1975) και τις αυθαιρεσίες του  β' ορόφου στην Κατηγορία 2 (αυθαιρεσίες πριν το 1983);

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.