Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Υποθέτω αν ψάξω θα τον βρω...Αλλά τα ίδια τετραγωνικά θα γράφει λογικά.

ΥΓ: γιατί πια δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις για τις απαντήσεις????

 

Το ερώτημα είναι -πιο ξεκάθαρα το εξής:

όταν αποδεδειγμένα έχεις μια κατασκευή προ 55(αποδεδειγμένα με συμβόλαια κλπ) και η κατασκευή αυτή με σαφήνεια δεν έχει αυθαιρεσία, αλλά τα τετραγωνικά της αυτοψίας δεν είναι μέσα στα όρια ανοχής του νόμου, τι κάνεις?δηλαδή πρέπει να κάνω τακτοποίηση ντε και καλά?επειδή δεν είχαν μετρήσει το τμήμα των τοίχων που τους ανήκει?

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει ταύτιση με την αποτύπωσή σου, κάτι που ποτέ δεν συμβαίνει σε παλαιά συμβόλαια.  Επιπλέον αν μιλάμε για ένα κτίριο που ακόμη εξυπηρετεί κάποια λειτουργία είναι σίγουρο ότι υπάρχουν μεταγενέστερες του έτους 55 αυθαιρεσίες από λοιπές παραβάσεις αναλυτικού μέχρι επεκτάσεις. Οπότε δε βλέπω το λόγο για 250 Ευρώ  πρόστιμο να μην έχει κάποιος πλήρη στοιχεία νομιμότητας για το ακινητό του. Εξάλλου σε μεταβίβαση θα ζητηθεί τουλάχιστον τοπογραφικό διάγραμμα με το περίγραμμα της οικοδομής και εμβαδομέτρηση κτηρίου. Οπότε, ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει αισθητά περισσότερα χρήματα από ότι θα πλήρωνε για τα σχέδια ενός συμβολαίου. Μη ξεχάσει να τροποποιήσει το Ε9 σύμφωνα με τη δική σου αποτύπωση και φυσικά με έτος προ 1955 στην αντίστοιχη αναγραφή. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει σχέδιο συμβολαίου και γενικά η οικοδομή, αν κρίνω από το διαμέρισμα μου που είναι τελείως οκ είναι άψογη...Ως προς δόμηση-ύψη κλπ...Τώρα μέσα τι έχουν κάνει άλλοι δεν ξέρω...Αλλά εγώ πάω για να βγάλω για διαμέρισμα το προ 55....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια λοιπή παράβαση για εργασίες ανακαίνισης (που λογικά θα υπάρχουν και εξωτερικά) και μη ρισκάρεις τέτοιες βεβαιώσεις. Κατηγορία 1 η πιο γρήγορη λύση.

Link to comment
Share on other sites

@sissy_arch

Μέσα από την υπηρεσία του δήμου που είσαι ο μηχανικός δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να σου κάνει μία δήλωση προυφιστάμενου; θα λυθούν όλα.

(για τις ειδοποιήσεις έλεγξε τις ρυθμίσεις του browser σου, ίσως τις έχεις απενεργοποιημένες)

Link to comment
Share on other sites

Στα προ 1955 συμπεριλαμβάνονται και αυτά που είναι κατασκευασμένα το 1955? Έχω περίπτωση κτίσματος που αναγράφεται κανονικά στο Ε9 ότι είναι του 1955, για το οποίο δεν προκύπτει κάποια παράβαση. Μπορώ να δώσω βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής: Έχω σε μία εκτός σχεδίου παραθαλάσσια περιοχή ένα κτήμα με διάφορα νομίμως υφιστάμενα κτίσματα (αποδεδειγμένα προ του '55). Η επιφάνεια τους περίπου 800τ.μ και τα οποία δηλώνοταν στο Ε9 σαν Χ.Κ.Χ αποθήκες. Σε αυτά θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε κατοικίες και σε κατάστημα (τουριστικά καταλύματα). Την αλλαγή χρήσης πώς θα την κάνω?  Θα την κάνω με τους όρους δόμησης κατοικίας? Δηλαδή τα 200τ.μ χωρίς υπέρβαση δόμησης (με αναλυτικό)  και τα υπόλοιπα με υπέρβαση δόμησης και συντελεστή αλλαγής χρήσης Η΄ χωρίς υπέρβαση δόμησης και απλά με αναλυτικό? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.