Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ!

Τα έχω δει αυτά που λες Δημήτρη και κάπως έτσι καταλήγω στο πώς θα το χειριστώ. Με τα 3 σενάρια που παρέθεσες συμφωνώ ως προς το χειρισμό, έτσι τα καταλαβαίνω και εγώ. Ωστόσο όσες φορές και να διαβάσω την αντίστοιχη παράγραφο στον νόμο, δεν σταματάω να αναρωτιέμαι τι είναι σωστό και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

να αφησεις την δευτερη παράγραφο "ησυχη"

Αυτο να κανεις.

[και δεν σε αφορα ουδολως, ως προς το κυρια και μοναδικη  που εχεις εσυ]

 

 

Link to comment
Share on other sites

@siaom , προσωπικά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @dimitris GM !

Δική μου απορία: Έχω νόμιμη κατοικία 85τμ με αυθαιρεσίες λοιπής διαμερισμάτωσης και αναλυτικού προυπολογισμού.
Δηλαδή δύο φύλλα καταγραφής από 250 ευρώ έκαστο!

Περνάω κύρια και μοναδική κατοικία μιας και την δικαιούται μέσω Ε1, Ε9 και με δύο προστατευόμενα μέλη αλλά έκπτωση δεν βλέπω!
Μήπως ισχύει μόνο για τα αυθαίρετα τετραγωνικά και όχι για αυθαιρεσίες όπως οι παραπάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, domerg87 said:

Μήπως ισχύει μόνο για τα αυθαίρετα τετραγωνικά και όχι για αυθαιρεσίες όπως οι παραπάνω;

Ακριβώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχει κατοικία με αυθαίρετες κατασκευές . Για τον ιδιοκτήτη είναι μοναδική αλλά δεν μένει σε αυτή . Μπορεί να θεωρηθεί κυρία και μοναδική? Δευτερεύουσα πάντως δεν είναι καθώς δεν έχει άλλο σπίτι στο όνομα του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σας,

 

Πελάτης έχει ένα διαμέρισμα που δηλώνεται περιπου 65 τμ (τα οποία ειναι τα νομιμα συμφωνα με την άδεια) και εχει 19 τμ επιπλεον ημιυπαιθριους χώρους τους οποίους θα τακτοποιήσουμε. Η κατοικία αυτή είναι κύρια και μοναδική κατοικία για την οικογένεια του (2 παιδιά). Η σύζυγος έχει μόνο ένα κατάστημα στο όνομά της. Τα παιδιά τίποτα.

 

Μπορώ στη δήλωση να το βάλω ως κύρια και μοναδική κατοικία;;;

Link to comment
Share on other sites

1] με παιδια ενηλικα, μπορεις μονον τα 5 τμ. απο τα 19...τα υπολοιπα τμ. ξεχωριστα

2] με παιδια -εστω ενα- ανηλικο καλυπτεσαι

[αρθρο 100 παρ. 12]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, dimitris GM said:

1] με παιδια ενηλικα, μπορεις μονον τα 5 τμ. απο τα 19...τα υπολοιπα τμ. ξεχωριστα

2] με παιδια -εστω ενα- ανηλικο καλυπτεσαι

[αρθρο 100 παρ. 12]

 

 

καλημέρα και σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου,

Ξέρω το ένα παιδί είναι σίγουρα ανήλικο , το δεύτερο ίσως να είναι οριακά ...ενήλικο. Ουσιαστικά πηγαίνει ως κυρια και μοναδικη κατοικια το αθροισμα νομιμων και αυθαιρετων 70 +15=85 τμ. Ο,τι δήποτε παραπάνω σε δευτερο φύλλο ως άλλη κατοικία.

επιπλέον δυο ερωτήσεις

1. ο ιδιοκτήτης δικαιούται την έκπτωση της εφαπαξ καταβολής ανεξαρτήτως της εκπτωσης που παίρνει λόγω κύριας και μοναδικής κατοικίας , έτσι;

και

2. τι δικαιολογητικά πρέπει να ζητήσω από τον ιδιοκτητη εκτος απο Ε1 και Ε9 ώστε να είμαι καλυμμένη; Ε9 της συζυγου φαντάζομαι χρειάζομαι. Πρέπει να ζητήσω και τα Ε9 των παιδιών ;; Δεν ξέρω κάνουν δηλωση Ε9 τα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

με ενα ανηλικο παει στα 70+30 [προσαυξανεται κατα 30 τμ. για ως δυο παιδια -είτε εχει ενα ειτε εχει δυο]

ξαναδες το αρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.