Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1) σωστά, πρέπει το δεύτερο ΠΕΑ να πιστοποιεί την εξασφάλιση του 40%,

2) με μικρότερο προυπολογισμό δεν έχεις πρόβλημα, θα μειωθεί όμως και το ποσό επιδότησης,

3) εάν αναφέρεσαι σε τιμές μονάδος, ναι μπορείς. Αλλά διευκρίνησε λίγο καλύτερα τι σκέφτεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια  πληροφορία για  αυτό:  Παράρτημα Ι-Α: Λίστα Δικαιολογητικών Υποβολής Αίτησης Μεμονωμένου Διαμερίσματος ή Μονοκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

 

Έχω την εξής περίπτωση για το εξοικονομώ:

Διώροφο κτίριο - 2 κατοικίες - μια ανά όροφο ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Στο ισόγειο -κατοικία ο σύζυγος είναι κατά 50 % ιδιοκτήτης και η σύζυγος κατά 50 % ιδιοκτήτρια.

Ομοίως στον όροφο -κατοικία ο σύζυγος είναι κατά 50 % ιδιοκτήτης και η σύζυγος κατά 50 % ιδιοκτήτρια.

Πως θα γίνει η ένταξη αυτού του ακινήτου? Οι παροχές ρεύματος είναι ξεχωριστές ανά κατοικία. Θα γίνει και διασταύρωση στα ονόματα που έχουν δηλωθεί στις παροχές ρεύματος?

Έχετε αναφερθεί σε μια αίτηση ανά ΑΦΜ για μια κατοικία. Ισχύει αυτό?

Edited by ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΡΟΔΙΤΗ
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι 50 - 50 και τα δυο ακινητα, και οι παροχες εχουν διαφορετικο ονομα, κάνει μια αιτηση ο καθενας. Αρκει να τους παιρνει οικονομικα (οικογενειακό εισόδημα)

 

Και βαση οδηγου, υπογραφουν και οι 2 μια δηλωση οτι συναινουν στις εργασιες που θα γινουν στο ακινητο τους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αίτηση για πολυκατοικία, αρκεί να χρησιμοποιούνται κ οι δύο σαν πρώτες κατοικίες.  Στις πολυκατοικίες δεν ισχύει ο περιορισμός της μίας αίτησης. Διαφορετικά μία ο καθένας σαν διαμέρισμα.

Edited by *olga*
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι και αν έχω ρωτήσει δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση ως τώρα αλλά θα το ξανατολμήσω.

 

Πιστεύετε ότι σε σπίτι με συνιδιοκτήτες (ίδιο ποσοστό όλοι) μπορεί να κάνει αίτηση αυτός με το μικρότερο εισόδημα όπως συνέβαινε στο πρώτο Εξοικονομώ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι και αν έχω ρωτήσει δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση ως τώρα αλλά θα το ξανατολμήσω.

 

Πιστεύετε ότι σε σπίτι με συνιδιοκτήτες (ίδιο ποσοστό όλοι) μπορεί να κάνει αίτηση αυτός με το μικρότερο εισόδημα όπως συνέβαινε στο πρώτο Εξοικονομώ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οποιος θελει απο τους 2.

Φυσικα θα κανει αυτος με το μικρότερο εκκαθαριστικό για να παρει μεγαλύτερη επιδότηση

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι και αν έχω ρωτήσει δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση ως τώρα αλλά θα το ξανατολμήσω.

 

Πιστεύετε ότι σε σπίτι με συνιδιοκτήτες (ίδιο ποσοστό όλοι) μπορεί να κάνει αίτηση αυτός με το μικρότερο εισόδημα όπως συνέβαινε στο πρώτο Εξοικονομώ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΑΝ όλοι το δηλώνουν ως πρώτη κατοικία βέβαια και θα κάνει αίτηση αυτός με το μικρότερο εισόδημα!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ όλοι το δηλώνουν ως πρώτη κατοικία βέβαια και θα κάνει αίτηση αυτός με το μικρότερο εισόδημα!

Υπάρχει περίπτωση να το δηλώνει μόνο ένας ως κυρία κατοικία κ να κάνει αυτός αίτηση; Φαντάζομαι πως ναι ε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να το δηλώνει μόνο ένας ως κυρία κατοικία κ να κάνει αυτός αίτηση; Φαντάζομαι πως ναι ε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φυσικά εννοούσα για να κάνει αίτηση όποιος θέλει όπως ανέφερες. Αν το δηλώνει μόνο ένας ως πρώτη και κύρια κατοικία και οι άλλοι συνιδιοκτήτες ως άλλη κατοικία τότε μόνο ο πρώτος μπορεί να κάνει αίτηση., 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.