Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

δεν μου έιναι εντελώς ξεκάθαρο η πιο βασική προυπόθεση επιλεξιμότητας για το Εξοικ. ΙΙ αυτή που μιλκάι για την κύρια κατοικία......ξέρω ότι έχουν γραφτεί διάφορα σκόρπια σχόλια στο Post απο τα οποία όμως δε μπορώ να βγάλω άκρη....

 

Ερώτηση 1: ποια η διαφορά πρώτης και κύρια κατοικίας;

 

Ερωτηση 2. μπορεί καποιος να περιγράψει όλες τις περιπτώσεις όπου μπορέι κα΄ποιος (κύριος ή ο ενοικιαστής ή παραχωρισιούχος) να ενταχθεί στο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω, πρωτη και κυρια ειναι το ιδιο. Και ειναι η κατοικια στην οποια διαμενεις, κατα βαση.....που εχεις δηλωσει στην εφορια οτι διαμενεις.

 

Στο προγραμμα μπορει να ενταχθει ιδιοκτητης που το σπιτι ειναι κυρια κατοικια....καποιου. Ειτε του ιδιου, ειτε ενοικιαστη του.

 

Αυτα εχω καταλαβει εγω....

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μήκος Χ ύψος πανιού φαντάζομαι. Και όντως είναι υποκοστολογημένο

Ακριβως. Τετραγωνικά τεντόπανου ή και ρολών - παντζουριών

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Στο προγραμμα μπορει να ενταχθει ιδιοκτητης που το σπιτι ειναι κυρια κατοικια....καποιου. Ειτε του ιδιου, ειτε ενοικιαστη του.

 

 

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει μια περίπτωση, όπου το σπίτι ήταν κάποιου ηλικιωμένου ( κύρια κατοικία και κυριότητα ) ο οποίος πέθανε πριν λίγες μέρες. Θα μπορέσω να ξεκινήσω το πρόγραμμα με τη διαθήκη και το πιστοποιητικό θανάτου? Η θα πρέπει να γίνει μεταβολή στα Ε1 Ε9 και μετά να τον εντάξω στο πρόγραμμα? Λογικά το δεύτερο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα της κύριας κατοικίας, επειδή οι διασταυρώσεις θα γίνουν μέσω taxis από τα έντυπα Ε1 και Ε9, εγώ έχω καταλάβει πως θα γίνουν μέσω του αριθμού παροχής (είναι το μόνο συνδετικό στοιχείο μεταξύ των δύο εντύπων) και θα χρειάζεται να είναι δηλωμένο το σπίτι από κάποιον στον πίνακα 5.1.

 

Μου έχει τύχει μια περίπτωση, όπου το σπίτι ήταν κάποιου ηλικιωμένου ( κύρια κατοικία και κυριότητα ) ο οποίος πέθανε πριν λίγες μέρες. Θα μπορέσω να ξεκινήσω το πρόγραμμα με τη διαθήκη και το πιστοποιητικό θανάτου? Η θα πρέπει να γίνει μεταβολή στα Ε1 Ε9 και μετά να τον εντάξω στο πρόγραμμα? Λογικά το δεύτερο έτσι?

 

Αν και αυτή τη στιγμή δε νομίζω να υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου, το σπίτι το κληρονομεί κάποιος που είχε άλλη κύρια κατοικία ή έμενε μαζί με τον συγχωρεμένο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα της κύριας κατοικίας, επειδή οι διασταυρώσεις θα γίνουν μέσω taxis από τα έντυπα Ε1 και Ε9, εγώ έχω καταλάβει πως θα γίνουν μέσω του αριθμού παροχής (είναι το μόνο συνδετικό στοιχείο μεταξύ των δύο εντύπων) και θα χρειάζεται να είναι δηλωμένο το σπίτι από κάποιον στον πίνακα 5.1.

 

 

Αν και αυτή τη στιγμή δε νομίζω να υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου, το σπίτι το κληρονομεί κάποιος που είχε άλλη κύρια κατοικία ή έμενε μαζί με τον συγχωρεμένο;

Καλησπέρα, ο κληρονόμος έχει άλλη κύρια κατοικία ( αυτή ήταν του παππού , τώρα ζει εκεί η γιαγιά )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.