Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

To bc ζητα α/α ώς μια δικλείδα ότι συμφωνήθηκε αυτο το ποσό. Για κανένα άλλο λόγο. Αν εκδόσεις εντολή πληρωμής ίσως να πρέπει να την πληρώσεις. Αν ΔΕΝ εκδόσεις, δεν έχεις καμία υποχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μας πληρώσει ο πελάτης με την ολοκλήρωση του πρώτου ΠΕΑ και θα περιμένει να τα πάρει ΑΝ μπει στο πρόγραμμα και ΑΝ πάνε όλα ρολόι και το ολοκληρώσει?? Ποιος το κάνει αυτό σήμερα? Εδώ τους λες 100 ευρώ και σε κυνηγούν με το τουφέκι συνήθως. 

Πάρα πολλοί το κάνουν. Άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να ενταχθεί κάποιος. Μπορεί αν θέλει να πληρώσει τις παρεμβάσεις από την τσέπη του, να μην  μπει στο πρόγραμμα κ να μην ρισκάρει τίποτα.  Είναι υπερβολικό  να μην θέλει κάποιος να ρισκάρει 200Ε για να κερδίσει 10.000€. Κ το ρίσκο θεωρώ ότι είναι μικρό.  Αν δεν θέλει, θα το κάνει κάποιος άλλος. Τα κονδύλια δεν φτάνουν για όλους.

 

΄΄Όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε΄΄. Όποιος το πολυσκέφτεται θα περιμένει το εξοικονομώ ΙΙΙ.

Edited by *olga*
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να το πω αλλιως για να παραμεινουμε και στο εξοικονομω.

Εχω βγαλει εγω ενα ΠΕΑ τον Ιανουαριο του 2018. Μετα τις 27/11/2017. Ο ιδιωτης μου εδωσε μετρητα. Περασα εντολη και μπορω να δικαιολογησω την ηλεκτρονικη πληρωμη.

 

Καποιος που εχει εκδωσει ΠΕΑ στην ιδια ημερομηνια με μετρητα και δεν περασε εντολη θα του τα καλυψει; αφου δεν τα περασε απο το τραπεζικο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφορτιστεί το παρόν θέμα που αφορά γενική συζήτηση της ΚΥΑ και προβλέπεται να γιγαντωθεί,

προτρέπω τους συναδέλφους να ξεκινούν νέα topics που αφορούν πιο εξειδικευμένες συζητήσεις εντός της ενότητας ''Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ", όπως π.χ. το θέμα των αμοιβών και ο τρόπος καταβολής τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να το πω αλλιως για να παραμεινουμε και στο εξοικονομω.

Εχω βγαλει εγω ενα ΠΕΑ τον Ιανουαριο του 2018. Μετα τις 27/11/2017. Ο ιδιωτης μου εδωσε μετρητα. Περασα εντολη και μπορω να δικαιολογησω την ηλεκτρονικη πληρωμη.

 

Καποιος που εχει εκδωσει ΠΕΑ στην ιδια ημερομηνια με μετρητα και δεν περασε εντολη θα του τα καλυψει; αφου δεν τα περασε απο το τραπεζικο συστημα

 

Ρε παιδιά μην το κουράζετε τόσο με τις αμοιβές.

 

Δεν χρειάζεται καμία εντολή πληρωμής. Πληρώνεσαι όπως γουστάρεις αρκεί να φανεί μία κατάθεση και μία ΑΠΥ. Τόσο απλό. Ούτε ΤΕΕ, ούτε τίποτα.

 

Αν σε πληρώσουν μετρητά πας και τα καταθέτεις στον λογαριασμό σου με ή χωρίς εντολή πληρωμής. Αν στα βάλουν σε έναν λογαριασμό επαγγελματικό ή μη πάλι κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

και εφόσον αναλάβεις όλη την σύνταξη του ηλεκτρονικού του φακέλου και όλη την ευθύνη φυσικά,θα πρέπει να πληρώνεσαι και επιπλέον ποσό γιατί το πόσό του σύμβουλου έργου το θεωρώ πάρα πολύ μικρό για να σε καλύψει.

Ισχύει. Κ σκέψου ότι αν δεν εγκριθεί δεν παίρνεις τίποτα. Μόνο το πρώτο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω ότι όποιος βιάζεται σκοντάφτει και δεν είναι τόσο εύκολο το νέο εξοικονομώ όσο νομίζουμε μερικοί (κι εγώ πιθανώς μαζί).

 

Ελπίζω να μην ανοίξει όντως στις 28 ώστε να δουμε τι παίζει και κυρίως να το μεταφέρουμε σωστά στους πελάτες. Ιδανικά καλό θα ήταν να έβγαινε ΦΕΚ με μεταγενέστερη ημερομηνία εφαρμογής. Με συνολικό έλεγχο στο τέλος όντως θα γίνουν λάθη. Επίσης θα εκδοθούν πολλά ΠΕΑ στις πρώτες μέρες μαζικά για να προλάβουν. Ξέρω ότι δε λέω καμιά ιδιαίτερη σοφία.

 

Μην παραβλέπετε ότι έχουμε νεο ΚΕΝΑΚ και δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία ακόμα. Όπως έγραψε κάποιος συνάδελφος πριν, βλέπω την αλλαγή κουφωματων να επηρεάζει σαφώς λιγότερο την κατάταξη (αν και αρκετά ακριβή παρέμβαση γενικά) όπως βλέπω και τους ηλιακούς να μην ανεβάζουν τόσο όσο πριν. Οι θερμομονώσεις με το +0,20 δεν είναι λίγο επίσης. 

 

Βλέπω επίσης την πιθανή δυνατότητα αλλαγής σεναρίων στο BC χωρίς παροράματα όπως πριν( το οποίο φαίνεται πολύ χρήσιμο..)

 

Και τέλος βλέπω όλοι την ευθύνη ξέρετε ποιος να την κουβαλάει από την αρχή μέχρι τέλος  (και να πρέπει να ζητήσει και πληρωμή  μπροστά όπως λέτε..)

 

Προς θεού δεν τα γράφω αποτρεπτικά για την ενασχόληση, απλά δεν γίνεται και να παραβλεφθουν πρακτικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μεταφέρω την ερώτηση φίλου που δεν είναι μέλος του φόρουμ:

 

Αν κάποιος μένει στην πραγματικότητα σε μια κατοικία που:
 
1. είναι ιδιοκτησίας του, τη δηλώνει σε Ε9, πληρώνει ΕΝΦΙΑ κλπ
2. δεν τη δηλώνει σε Ε1, Ε2 (λάθος του ίδιου και του λογιστή του χωρίς δόλο)
3. επίσημα σαν πρώτη κατοικία στο Ε1 δηλώνεται φιλοξενία στο πατρικό
 
μπορεί με κάποιο τρόπο να ενταχθεί στο πρόγραμμα η κατοικία που μένει στην πραγματικότητα?
 
ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα ωραία και γι'αυτό φωνάζω ότι δεν είναι όλα τόσο εύκολα στο νέο εξοικονομώ όταν οι μισοί που θέλουν να ενταχθούν εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία που αναφέρεις συνάδελφε. Να δούμε τι θα γίνει όταν τους το πούμε. 

 

Βέβαια κάποιοι συνάδελφοι ήδη ανέφεραν ότι πιθανώς να γίνεται τροποποιητική στο taxis με κάποιο πρόστιμο. Εγώ βέβαια θα τονίσω ότι το νόμιμο "πείραγμα" του taxis μπορεί να επηρεάζει "αλλού" τον ιδιοκτήτη. GOOD LUCK!!  

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

 

καλησπέρα, μεταφέρω την ερώτηση φίλου που δεν είναι μέλος του φόρουμ:

 

Αν κάποιος μένει στην πραγματικότητα σε μια κατοικία που:
 
1. είναι ιδιοκτησίας του, τη δηλώνει σε Ε9, πληρώνει ΕΝΦΙΑ κλπ
2. δεν τη δηλώνει σε Ε1, Ε2 (λάθος του ίδιου και του λογιστή του χωρίς δόλο)
3. επίσημα σαν πρώτη κατοικία στο Ε1 δηλώνεται φιλοξενία στο πατρικό
 
μπορεί με κάποιο τρόπο να ενταχθεί στο πρόγραμμα η κατοικία που μένει στην πραγματικότητα?
 
ευχαριστώ

 

Κανονικά δεν μπορεί να ενταχθεί. Τώρα αν κάνει τροποποιητική, είναι 100Ε πρόστιμο. Βέβαια αυτός για να δήλωνε φιλοξενούμενος κάποιο λόγο θα είχε. Λιγότερα τεκμήρια, κοινωνικό μέρισμα ή ότι άλλο. Αυτά τωρα θα τροποποιηθούν.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.